45. Bieg Piastów na oryginalnej trasie w Jakuszycach

W związku z pandemią koronawirusa i obostrzeniami dotyczącymi imprez masowych, 45. edycja Biegu Piastów odbędzie się w zmienionej formie. Najważniejsza wiadomość jest taka, że organizatorzy przygotują i oznakują oryginalną trasę w Jakuszycach, a także zadbają o oficjalny pomiar czasu. Każdy będzie mógł pokonać ją dowolnego dnia w wybranym okresie. Istnieje też możliwość biegu wirtualnego, czyli w dowolnym miejscu na świecie.
około min czytania

Bieg Piastów to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w tej części Europy narciarskich biegów masowych, który jest zaliczany do prestiżowej serii Worldloppet, czyli Pucharu Świata w narciarskich biegach długodystansowych (42 km lub więcej, nawet do 76 km). Łączna długość wszystkich biegów zaliczanych do Worldloppet wynosi 932 km.

Bieg Piastów od 25 lat jest wspierany przez PKO Bank Polski. Z roku na rok w zawodach startuje coraz większa liczba biegaczy narciarskich. W 2020 r. na starcie pojawiło się ponad 5 tys. osób.

Bieg Piastów to zawodnicy, ich pasja, umiejętności, emocje. Gdyby nie oni, na Bieg Piastów nie przyjeżdżałoby co roku stu dziennikarzy, nie byłoby sponsorów i partnerów, których wsparcie pozwala nam nie tylko organizować Bieg Piastów, ale i utrzymywać przez cały sezon narciarskie trasy biegowe na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba – podkreślają organizatorzy.

Bieg Piastów na zmienionych zasadach

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, wszyscy chętni mają możliwość pokonania trasy Biegu Piastów na zasadzie formuły wirtualnej – w dowolnym miejscu na świecie. Ci, którzy chcą wystartować na oryginalnej i oznakowanej trasie w Jakuszycach oraz mieć oficjalny pomiar czasu, również dostaną taką możliwość, ale muszą zrobić to indywidualnie – bez grupowej rywalizacji – w dowolnie wybranym dniu okresie trwania biegu.

Miejsce startu i mety zostanie konkretnie wyznaczone. Nie będzie rywalizacji, nagród, expo, szatni, depozytu, transportu zbiorowego ani biegów dzieci. Będzie za to tradycyjna trasa w Jakuszycach i medale, które uczestnicy dostaną już w pakietach startowych, a także możliwość ukończenia biegu w ramach cyklu Wordloppet. Co więcej, w wyznaczonych dniach na trasie będą fotografowie i ekipa filmowa, którzy zarejestrują uczestników Biegu Piastów.

45. Bieg Piastów odbędzie się w takiej formule z powodu obostrzeń antycovidowych. Bezpieczeństwo zawodników oraz zgodność z prawem to nasze priorytety – podkreślają organizatorzy Biegu Piastów. Z całą pewnością warto przyjechać do Szklarskiej Poręby-Jakuszyc, żeby w dobie odwoływania imprez biegowych poczuć wyjątkowy klimat imprezy.

Oficjalny pomiar czasu na trasie w Jakuszycach

W związku ze zmienioną formułą czas trwania 45. Biegu Piastów obejmie aż 16 dni (od 20 lutego do 7 marca), przy czym na oficjalny pomiar wyznaczone są określone godziny w ciągu 9 dni: 20-21 lutego (8-17), 26-28 lutego (8-17), 1 marca (8-20), 5-7 marca (8-17). To w tych dniach na trasie mają znaleźć się stoiska z gorącą herbatą.

Pomiar będzie zlokalizowany w pobliżu startu i mety obok Polany Jakuszyckiej. Dzień i moment startu każdy może wybrać sam. Pokonanie trasy Biegu Piastów w Jakuszycach na wyznaczonej trasie będzie zaliczane do klasyfikacji Worldloppet i Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Żeby zarejestrować trasę, trzeba przebiec ją nie tylko z numerem startowym z chipem. Dodatkowy warunek to zainstalowanie aplikacji i zarejestrowanie trasy za jej pośrednictwem urządzenia mobilnego.

Memoriał Michonia, Nocna 12 i Rodzinna 12 zostaną rozegrane na podobnych zasadach jak biegi główne. Regulaminy Memoriału Michonia, Nocnej 12 i Rodzinnej 12 wkrótce zostaną doprecyzowane. Wszystkie zawody odbędą się w terminie 20 lutego – 7 marca. Biegi dziecięce zostały w tym roku odwołane.

Bieg Piastów w formule wirtualnej

Ci, którzy nie mogą przyjechać do Jakuszyc, mają możliwość wzięcia udziału w zawodach na zasadzie biegu wirtualnego – wybierając dowolne miejsce w Polsce lub na świecie, w którym są odpowiednie warunki śniegowe do ukończenia zawodów na wybranym dystansie.

Na koniec imprezy organizatorzy przygotują osobną listę z wynikami dla tych, którzy przebiegną wyznaczoną trasę w Jakuszycach, a osobną dla osób, które przebiegną dany dystans w innym miejscu.

Marek Wiśniewski