8. Letni Bieg Piastów nie dał się pandemii. Zawody się odbędą!

Organizatorzy 8. Letniego Biegu Piastów nie dają się pandemii i – zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa i określone limity – przeprowadzą zawody w tradycyjnej formule. Bieg odbędzie się w sobotę i niedzielę 29 i 30 sierpnia w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskie Porębie-Jakuszycach. Są jeszcze wolne miejsca na każdym z czterech dystansów.
około min czytania

Gdy wybuchła pandemia, bieganie w Polsce i na świecie stanęło pod dużym znakiem pytania. W marcu głośne były apele, żeby nie wychodzić z domu, a za niedozwolone przebieżki można było zostać ukaranym mandatem. W kwietniu parki i lasy zostały otwarte, choć zalecano, żeby nie biegać w grupach, a jedynie indywidualnie. I jeżeli w parkach miejskich, to tylko w masce na twarzy. W kolejnych tygodniach można było zdjąć maski, a niektórzy z organizatorów przenieśli zawody do przestrzeni wirtualnej.

Hitem okazał się Wirtualny PKO Białystok Półmaraton. W wirtualnej formule odbył się w maju także światowy bieg Wings for Life. Od początku do końca sierpnia na podobnych zasadach odbywa się 41. PKO Półmaraton Szczecin.

Organizatorzy 8. Letniego Biegu Piastów postanowili pójść dalej, zrobić duży krok i – dostosowując się do obowiązujących obostrzeń oraz limitów – zorganizować zawody biegowe w tradycyjnej formule. To może być wspaniałe przetarcie szlaków w stronę powrotu do normalności.

Cztery konkurencje do wyboru:

8. Letni Bieg Piastów odbędzie się w sobotę i niedzielę 29 i 30 sierpnia w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskie Porębie-Jakuszycach. Uczestnicy mają do wyboru cztery konkurencje: 12, 22 i 50 km, a także marsz nordic walking na dystansie 12 km.

Jakuszycki Półmaraton. Konkurencja zostanie rozegrana 29 sierpnia.

Trasa o dystansie 22 km została zmieniona z powodu ochrony środowiska, a dokładnie konieczności ominięcia stref ochrony przyrody na Jeleniej Łące i Cichej Równi. Ciągle jednak jest bardzo atrakcyjna i wymagająca. Ma zróżnicowaną nawierzchnię – od trawy, przez górskie ścieżki i szuter aż po szybkie odcinki asfaltowe.

Nowa trasa zawiera fantastyczny podbieg na Wysoki Kamień, z którego można podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków w Sudetach. Potem, aż do mety, biegnie się już prawie tylko w dół.

Jakuszycki Ultramaraton. Konkurencja zostanie rozegrana 29 sierpnia.

Oprócz nowej trasy na Wysoki Kamień, nowością w ramach ultramaratonu jest m.in. fragment z Rozdroża pod Zwaliskiem na Rozdroże Izerskie i dalej na Rozdroże pod Kopą, skąd trasa prowadzi do Jakuszyc przez Jagnięcy Jar i Dolny Dukt Końskiej Jamy.

To oczywiście tylko fragment trasy Jakuszyckiego Ultramaratonu. Cała ma około 50 km, pełna jest wymagających podbiegów i bardzo szybkich zbiegów.

Jakuszycka Dwunastka. Konkurencja odbędzie się 30 sierpnia.

Trasa zawodów na dystansie 12 km jest bardzo urozmaicona, ale i wymagająca. Najpierw zawodnicy pobiegną malowniczą i bardzo popularną trasą asfaltową z Jakuszyc na Orle, potem czeka ich podbieg na Granicznik i odcinek przez las ze zbiegiem po kamieniach do mostu granicznego z Czechami na Izerze.

Biegacze nie będą jednak przekraczać mostu, lecz pobiegną w prawo w kierunku Granicznika. Na koniec czeka ich poważne wyzwanie – podbieg na Samolot i zbieg do Jakuszyc.

Marsz Nordic Walking. Konkurencja odbędzie się 30 sierpnia.

Marsz nordic walking będzie prowadził tą samą trasą co Jakuszycka Dwunastka i będzie miał taki sam dystans – 12 km.

Obostrzenia i limity

Z powodu pandemii zawody będą miały liczne obostrzenia, dostosowane do zwiększonych wymogów bezpieczeństwa z powodu zagrożenia koronawirusem.

  1. Start będzie odbywać się w czterech turach, w grupach do 150 osób.
  2. Zawodnicy będą ruszać falowo, co dziesięć minut.
  3. Zabraknie atrakcji dla uczestników i kibiców oraz biegów dziecięcych.
  4. Ceremonia wręczenia nagród zostanie zorganizowana tylko dla zawodników kategorii open. Poza tym na terenie miasteczka biegowego i w strefach startowych obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa.
  5. Rekomendowane będzie zachowanie dystansu minimum 2 m od innych osób.
  6. Na trasie nie będzie jednorazowych kubków dla biegaczy. Nie będzie też możliwości skorzystania z szatni. 

Jak widać, zmian będzie dużo, ale trzeba pamiętać, że wszystko robimy dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia. Myślę, że dzięki temu będziemy mieli jedną z nielicznych imprez biegowych, która rzeczywiście się w tym roku odbędzie. I tak mamy ogromne szczęście, że Letni Bieg Piastów odbywa się na terenach leśnych. Dzięki temu łatwiej jest nam go zorganizować. Nawet w tak trudnych warunkach – przekonuje Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost, dyrektor zarządzająca 8. Letniego Biegu Piastów.

Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, ale są jeszcze wolne miejsca dla biegaczy na każdym z czterech dystansów. – Na listach startowych obecnie widnieje 1150 zawodników z całej Polski. Najwięcej, bo aż 453 osoby, zgłosiły się na dystans Jakuszyckiego Półmaratonu. Maksymalny limit zgłoszeń do imprezy wynosi 1300, więc mamy jeszcze ostatnie miejsca i ciągle jest możliwość, żeby się zapisać – dodaje Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost.

Marek Wiśniewski