8. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie jednak wirtualny

8. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie, którego sponsorem tytularnym jest PKO Bank Polski, nie odbędzie się jako bieg masowy, ale wirtualny. Termin zawodów został wydłużony do pięciu dni (11-15 listopada), a ich uczestnicy otrzymają atrakcyjne koszulki i medale ze skrzydłami husarii. Wszyscy chętni mogą też wziąć udział w konkursie fotograficznym.
około min czytania

Jeszcze na początku miesiąca wydawało się, że zaplanowany na 11 listopada 8. PKO Bieg Niepodległości odbędzie się jako impreza masowa. Co więcej, zawody miano przeprowadzić nie tylko na bulwarach wzdłuż rzeki Wisłok, jak miało to miejsce podczas wrześniowego 13. PKO Półmaratonu Rzeszowskiego, ale także w centrum miasta, ze startem i metą na rzeszowskim rynku. A zawodnicy mieli startować w turach po 250 osób.

Organizatorzy nie będą ryzykować zdrowiem uczestników

Wspomniane wyżej plany, niestety, są już nieaktualne. We wtorek 3 listopada organizator ogłosił, że w związku z trudną sytuacją służby zdrowia, 8. PKO Bieg Niepodległości nie będzie odbywał się jako impreza masowa, ale jako bieg wirtualny. Decyzja zapadła po wnikliwej analizie i długich rozmowach z samorządem oraz wszystkimi instytucjami, które współpracują ze Stowarzyszeniem Rzeszów Biega.

W tym momencie to jedyne rozsądne rozwiązanie. Być może sam bieg udałoby się jeszcze jakoś zorganizować, ale boimy się o bezpieczeństwo i zdrowie zawodników. Wiemy, że sytuacja w służbie zdrowia jest trudna, a karetki stoją godzinami w oczekiwaniu aż pacjenci zostaną przyjęci do szpitala. Nie chcemy, żeby coś takiego zdarzyło się któremuś z uczestników naszej imprezy, a przecież podczas biegania zawsze można doznać kontuzji. Nie będziemy więc narażać bezpieczeństwa biegaczy – podkreśla Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Rzeszów Biega.

Kolejny wirtualny bieg w Rzeszowie

8. PKO Bieg Niepodległości będzie więc drugą imprezą sportową, która zorganizowana zostanie w formule wirtualnej. Przypomnijmy, że od 10 września do 10 października na takich zasadach odbywał się 8. PKO Maraton Rzeszowski, w ramach którego każdy uczestnik zobowiązany był do pokonania dystansu minimum 42,195 km. Jeżeli ktoś nie był w stanie przebiec maratonu za jednym razem, miał możliwość podzielenia go na dwa, trzy, a nawet cztery odcinki biegowe, które w sumie tworzyły 42,195 km.

8-bieg-rzeszow - srodek.png

Teraz dystans jest zdecydowanie krótszy i wynosi 10 km. Czas na pokonanie go biegacze mają od 11 do 15 listopada, a czas na wysłanie wyników do 16 listopada.

Koszulki i medale ze skrzydłami husarii

Do zawodów w tradycyjnej formule zgłosiło się blisko 700 zawodników, ale dziś nie wiadomo, ilu z nich postanowi wziąć udział w zawodach wirtualnych.

Do każdego uczestnika w dniach 5-15 listopada wyślemy pakiety startowe z koszulką i medalem. Każdy otrzyma też link, pod którym będzie można dodać swój wynik biegu. Na naszej stronie opublikujemy później klasyfikację generalną – zapowiada Mirosław Wierzbicki.

Zarówno koszulki jak i medale mają biało-czerwone barwy oraz patriotyczny motyw skrzydeł husarii. Z pewnością mogą zachęcić wielu biegaczy do startu w wirtualnych zawodach.

Konkurs fotograficzny dla uczestników

Aby uatrakcyjnić zawody, organizatorzy przygotowali też konkurs fotograficzny. Do 16 listopada czekają na zdjęcia z pokonywania przez uczestników 8. PKO Biegu Niepodległości. Autorzy pięciu najciekawszych prac otrzymają nagrody, a ich fotografie zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora oraz na Facebooku. Oprócz tego do rozlosowania wśród wszystkich biegaczy będzie 30 nagród.

Marek Wiśniewski