„Bieg Konstytucji 3 Maja ma jedną z najpiękniejszych tras w Warszawie”

Trasa 29. Biegu Konstytucji 3 Maja prowadzi wokół Łazienek Królewskich. Według prognoz pogody będziemy mieć idealne warunki do biegania, bo z jednej strony ma być słonecznie, ale z drugiej nie będzie upalnie. Szykuje się wspaniała impreza – mówi Karol Adamaszek, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.
około min czytania

29. Bieg Konstytucji 3 Maja tradycyjnie rozpoczyna Warszawską Triadę Biegową, czyli cykl obejmujący również Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości. W tym roku po raz pierwszy wprowadzacie serię trzech medali, które będą łączyć się w jedną całość. Skąd taka inicjatywa?

Karol Adamaszek: Postanowiliśmy połączyć te biegi czymś więcej niż tylko patriotyczno-historyczną oprawą. Uczestnicy zawodów wielokrotnie zwracali się do nas z prośbą, żeby wyróżnić Triadę w dodatkowy sposób i nagrodzić osoby, które startują we wszystkich trzech biegach. Nie jest to proste, bo każdy z nich wypada w terminie, w którym potencjalnie można zorganizować sobie długi weekend (jak w maju), wyjechać na wakacje (pod koniec lipca) albo po prostu mieć dzień wolny (w święto w listopadzie). Uznaliśmy, że możliwość połączenia trzech medali ze wszystkich zawodów w jedną całość będzie dobrym rozwiązaniem.

Liczba przygotowanych pakietów startowych na 29. Bieg Konstytucji 3 Maja wynosi 8 tysięcy. Są jeszcze miejsca?

Bieg Konstytucji 3 Maja jest biegiem dość specyficznym, bo biegacze podejmują decyzję o starcie bliżej terminu zawodów. Dzieje się tak, ponieważ wielu z nich musi wcześniej zweryfikować swoje plany urlopowe na długi weekend. Przekroczyliśmy już 7 tysięcy sprzedanych miejsc, ale została nam jeszcze końcówka pakietów.

Trasa Biegu Konstytucji 3 Maja tradycyjnie będzie wiodła wokół Łazienek Królewskich w pobliżu miejsc związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją. Co może pan powiedzieć na jej temat?

To jedna z piękniejszych tras w Warszawie. Wybiegamy z Alei Tomasza Hopfera (Park Agrykola), biegniemy Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, a następnie mamy podbieg przy Agrykoli. W tym miejscu postawimy beczkowóz, dzięki czemu już po 2,5 km każdy z biegaczy będzie mógł napić wody. Dalej pobiegniemy Al. Ujazdowskimi, Wiejską, Górnośląską oraz Hoene-Wrońskiego. Meta znajdować się będzie przy ul. Rozbrat, na wysokości ul. Szarej. Prognozy pogody mówią, że będziemy mieć idealną pogodę do biegania, bo z jednej strony ma być słonecznie, ale z drugiej nie będzie upalnie. Temperatura ma wynosić około 20-21 stopni Celsjusza. Szykuje się wspaniała impreza.

Jak na bieganie, to dość wysoka temperatura…

Patrzę tu przede wszystkim na tych amatorów, którym jest zimno w temperaturze 15 stopni Celsjusza i biegają w koszulkach z długim rękawem. Proszę pamiętać, że startujemy dość wcześnie, bo o 11.00. A jeszcze wcześniej, bo o 10.30, ruszają dzieciaki.

No właśnie. Dzieci po raz ósmy wystartują w Biegu z Maskotką na dystansie 700 m. Przewidzieliście dla nich 1000 miejsc. Limit został wyczerpany?

Jeszcze nie. Brakuje ok. 300 osób. Równolegle prowadzimy zapisy dla dorosłych i dzieci. W Biegu z Maskotką mogą uczestniczyć osoby, które urodziły się po roku 2007.

Którzy z czołowych biegaczy zadeklarowali swój udział w 29. Biegu Konstytucji 3 Maja?

Biegacze z czołówki zawsze starają się wziąć udział w zawodach, żeby upamiętnić rocznicę uchwalenia Konstytucji, ale i powalczyć o jak najlepszy czas. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, żeby mówić o konkretnych nazwiskach. Dopiero niedawno rozesłaliśmy pakiety startowe do biegaczy z elity.

W ramach akcji „biegnę dla…” Fundacji PKO Banku Polskiego uczestnicy zawodów mogą pobiec dla 8-letniego Adama, który ma hemimelię strzałkową lewej nogi i stopę o dwóch promieniach. Jakim zainteresowaniem cieszą się podobne akcje?

Zawsze cieszą się u nas dużym powodzeniem. Żeby pomóc, wystarczy odebrać kartkę z napisem „biegnę dla Adama”, przypiąć ją do koszulki i dobiec z nią do mety. Kartkę można będzie pobrać w biurze zawodów (w Pałacu Kultury i Nauki w Sali im. Stefana Kisielewskiego) od 26 kwietnia do 2 maja albo już 3 maja w namiocie PKO Banku Polskiego w okolicach startu w godzinach 9.00-11.00. Najważniejsza jest liczba 200 osób. Jeśli tyle dobiegnie z kartką do mety, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację Adama.

Rozmawiał Marek Wiśniewski