Czas na 8. PKO Nocny Białystok Półmaraton oraz PKO Bieg na 5 km

W sobotę 19 czerwca w stolicy Podlasia odbędzie się 8. PKO Nocny Białystok Półmaraton, a dzień później w godzinach porannych wystartuje towarzyszący mu PKO Bieg na 5. Konkurencja w półmaratonie odbywa się w formule hybrydowej, co oznacza, że zawodnicy na całym świecie mogą dołączyć do niej na zasadach biegu wirtualnego w dniach 19-27 czerwca.
około min czytania

W zeszłym roku organizatorzy PKO Białystok Półmaratonu wyszli z nową inicjatywą. W związku z pandemią zawody odbyły się w formule wirtualnej. Zamiast 10 maja 2020 r. w stolicy Podlasia można było pobiec w dowolnej lokalizacji w okresie 8-24 maja. Impreza zamieniła się w Wirtualny PKO Białystok Półmaraton i były to pierwsze zawody o takim charakterze w naszym kraju. 

Dwa biegi wirtualne w 2020 r.

Spragnieni rywalizacji sportowej biegacze chętnie wzięli udział w inicjatywie. Ich zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. W wirtualnych zawodach wystartowało ponad 3700 osób. Pobito w ten sposób rekord frekwencji zawodów, który od 2019 r. wynosił 3296 osób. 

Do biegu zarejestrowało się 3900 osób, a wyniki przesłało 3705 biegaczy. Można powiedzieć, że właśnie tylu zawodników przekroczyło wirtualną metę. Tym razem zawody miały międzynarodowy wymiar, bo niektórzy pobiegli w Londynie czy Walencji – mówił organizator zawodów oraz prezes Fundacji „Białystok Biega” Grzegorz Kuczyński. 

Tradycyjny półmaraton został przełożony na 8 listopada 2020 r., choć od początku nie było wiadomo, czy jesienią organizacja biegów masowych będzie możliwa. Ostatecznie sytuacja pandemiczna sprawiła, że impreza również zamieniła się w bieg wirtualny. 

W tej sytuacji zamiast jednego tradycyjnego PKO Białystok Półmaratonu odbyły się dwa biegi pod nazwą Wirtualny PKO Białystok Półmaraton. 

Medal 8. PKO Nocny -srodek (1).jpg

Powrót do normalności

W tym roku bieg odbędzie się w formule hybrydowej. W sobotę 19 czerwca biegacze mogą na tradycyjnych zasadach wystartować w 8. PKO Nocnym Białystok Półmaratonie.

Jednocześnie wszyscy zainteresowani mają szansę dołączyć do zawodów na zasadach biegu wirtualnego. Mogą to zrobić w dniach 19-27 czerwca. To nowość, jeżeli chodzi o półmaratony w Polsce.  

Proponujemy prawdopodobnie pierwszy półmaraton w Polsce rozgrywany w wersji hybrydowej. Tego samego dnia zawodnicy pobiegną ulicami miasta i jednocześnie mogą z nami biegać na całym świecie – zwraca uwagę Grzegorz Kuczyński z Fundacji „Białystok Biega”. 

Warto dodać, że w niedzielę 20 czerwca w Białymstoku, w godzinach porannych, odbędzie się impreza towarzysząca – PKO Bieg na 5. 

Półmaraton to wielkie święto biegania i duże wydarzenie dla całego miasta. Od 2014 r. półmaratonowi towarzyszył bieg na 5 km. Doszliśmy do wniosku, że powinniśmy zrobić wszystko, aby wydarzenie było w pełnym zakresie, o ile tylko obostrzenia sanitarne na to pozwolą – dodaje organizator.

W PKO Biegu na 5 może uczestniczyć każdy, kto w dniu startu będzie miał ukończone 12 lat. 

Dwudniowa impreza i bieg w nocnych godzinach

Weekend 19-20 czerwca okazał się jedynym możliwym terminem na zorganizowanie w Białymstoku dwudniowej imprezy sportowej. To też nowość, bo wcześniej zawody odbywały się w maju w ciągu dnia. Tym razem zaplanowano je na wieczór – pierwsza grupa wystartuje o godzinie 20, a ostatnie ruszą może nawet dwie godziny później. 

Dopracowujemy fale startowe, godziny startów, oczywiście wszelkie uzgodnienia ze służbami i pracujemy nad tym, abyście czuli się z jednej strony bezpiecznie, a z drugiej, zrobimy wszystko, abyście przypomnieli sobie te radosne chwile z biegowych startów ulicznych. Jak ja za tym tęskniłem!” – napisał na Facebooku prezes Fundacji „Białystok Biega” Grzegorz Kuczyński. 

Wszyscy, którzy dobiegną do mety 8. PKO Nocnego Białystok Półmaratonu, otrzymają na mecie piękne medale z postacią Apollo. 

Trasa 8. PKO Nocnego Białystok Półmaratonu

Trasa półmaratonu będzie wiodła szerokimi ulicami po centrum miasta. Biegacze wystartują z okolicy Pałacu Branickich, a meta zostanie zlokalizowana przy Ratuszu. Uczestnicy imprezy pobiegną ulicą Świętojańską pod górkę, ale i z górki. Pokonają ją dwa razy i jest to kolejna nowość w tegorocznej edycji imprezy. 

Na dwa tygodnie przed zawodami na liście startowej półmaratonu widnieje ponad 2300 osób i 600 w przypadku PKO Biegu na 5. Oznacza, że zostało już tylko około 150 wolnych miejsc na połowę królewskiego dystansu i kilkaset w biegu na 5 km.

Pobiegnij dla Basi w 8. PKO Nocnym Białystok Półmaratonie

  • W ramach 8. PKO Nocnego Białystok Półmaratonu, tak jak w przypadku wszystkich biegów wspieranych przez PKO Bank Polski, zorganizowana zostanie akcja „biegnę dla...”. Tym razem przeznaczona jest ona na rzecz Pani Basi. Do akcji może dołączyć każdy uczestnik 8. PKO Nocnego Białystok Półmaratonu. W zamian za zaangażowanie zawodników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki na rzecz beneficjenta. Pani Basia zachorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Przeszła przeszczep, ale wymaga intensywnego specjalistycznego leczenia. Jest podopieczną Augustowskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego. Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Basi” będzie można odbierać w biurze zawodów w czasie jego pracy u przedstawicieli PKO Banku Polskiego. Fundacja PKO Banku Polskiego od 2013 r. organizuje akcje charytatywne „biegnę dla…”. Dotąd odbyło się ich już ponad 460, a Fundacja wsparła ponad 520 beneficjentów łączną kwotą prawie 6,2 mln zł. W akcje pomocy zaangażowało się ponad prawie 208 tys. biegaczy.

 Marek Wiśniewski