Czy wiesz, że…? Poznaj 37. PKO Wrocław Maraton

W niedzielę 15 września odbędzie się 37. PKO Wrocław Maraton. Jak wyglądała historia zawodów? Ile wynosi rekord frekwencji? Jaki był najlepszy czas uzyskany w historii PKO Wrocław Maratonu? Co pojawi się w najbliższej edycji zawodów?
około min czytania
 1. Pierwszy maraton we Wrocławiu odbył się 15 maja 1983 r. i nosił nazwę Maraton Ślężan. Wzięło w nim udział 131 zawodników, którzy mieli do przebiegnięcia trasę z Sobótki do Wrocławia. Pod nazwą Maraton Ślężan zorganizowano jeszcze dziewięć jego edycji.
 2. Od 2015 r. impreza jest organizowana pod nazwą PKO Wrocław Maraton.
 3. Rekord frekwencji PKO Wrocław Maratonu padł w 2015 r., kiedy do mety zawodów dobiegło 4757 osób. W tym roku na pewno nie zostanie pobity, bo organizatorzy ustanowili limit 4000 miejsc.
 4. Rekord wrocławskiego maratonu został ustanowiony w 2002 r. przez Białorusina Wladzimira Tsyamchyka, który pokonał trasę w czasie 2:13:28. Wynik utrzymuje się do tej pory. W 2017 r. zawodnikowi z Kenii zabrakło do niego zaledwie dziewięciu sekund –Abel Kiber Rop uzyskał wynik 2:13:36.
 5. Od 2017 r. start biegu znajduje się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, a od 2018 r. również meta znajduje się na stadionie. W ramach 35. PKO Wrocław Maratonu w 2017 r. odbyły się Mistrzostwa Europy Masters w maratonie.
 6. Podczas 37. edycji zawodnicy po raz ostatni będą przemierzać trasę bardzo zbliżoną do znanej z poprzednich edycji. Od następnego roku organizatorzy planują wprowadzić rewolucyjną zmianę.
 7. Nowością podczas 37. PKO Wrocław Maratonu będzie wrocławska kranówka, którą dostaną do picia biegacze. – Nasze działania są zgodne z polityką miejską Wrocławia „zero waste” czyli jak najmniej marnowania. Dzięki wprowadzanym wodę możemy nalać z sieci wodociągowej bezpośrednio do biodegradowalnych kubków. Pomaga to chronić środowisko, ale też budować świadomość, że zdrowe jest picie wody kranu – wyjaśnia rzecznik prasowy 37. PKO Wrocław Maratonu Marcin Janiszewski z Młodzieżowego Centrum Sportu Wrocław.
 8. PKO Wrocław Maraton należy do Korony Maratonów Polskich, którą rocznie zdobywa około 800 osób. Aby uzyskać tytuł, należy ukończyć pięć maratonów – Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton – w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu zgłaszanego we wniosku. Kolejność maratonów jest dowolna.
 9. PKO Wrocław Maraton wzbudza wśród biegaczy międzynarodowe zainteresowanie i przyciąga przedstawicieli wielu państw. Na 37. edycję zarejestrowali się m.in.: Niemcy, Ukraińcy, Brytyjczycy, Amerykanie, Kenijczycy, Litwini, Czesi, Słowacy, Szwedzi, Tajwańczycy, Francuzi, Białorusini, Węgrzy czy Hiszpanie.
 10. Imprezą towarzyszącą będzie PKO Bieg Rodzinny. Dystans zawodów wyniesie tylko 1,5 km, a start odbędzie się z toru żużlowego obiektu – bezpośrednio po starcie uczestników 37. PKO Wrocław Maratonu. Opłata jest symboliczna i wynosi 20 zł.
 11. Podczas 37. PKO Wrocław Półmaratonu odbędzie się akcja charytatywna „biegnę dla Piotrka”. 19-latek choruje na rzadki nowotwór mózgu – zwojakoglejaka. Piotr jest podopiecznym Fundacji EQUUS.

Marek Wiśniewski