Jak zdobyć Koronę Maratonów Polskich?

Miłośnicy gór zdobywają Koronę Ziemi, czołowi himalaiści kompletują Koronę Himalajów i Karakorum. Pasjonaci biegania na długich dystansach w naszym kraju też mają pole do popisu i mogą walczyć o zdobycie Korony Maratonów Polskich.
około min czytania

Żeby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich, należy w ciągu 24 miesięcy ukończyć pięć biegów na dystansie maratońskim o długości 42,195 km:

  • Maraton Dębno – 5.04.
  • Cracovia Maraton – 26.04
  • PKO Wrocław Maraton – 20.09
  • Maraton Warszawski – 27.09
  • PKO Poznań Maraton – 18.10

Dwa z pięciu wymienionych biegów – we Wrocławiu i Poznaniu – są sponsorowane przez PKO Bank Polski. W tym roku PKO Wrocław Maraton odbędzie się w niedzielę 20 września, a PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza w niedzielę 18 października. Już teraz zachęcamy do rozpoczęcia przygotowań i udziału w zawodach.

Okres dwóch lat liczy się przy tym od daty pierwszego ukończonego maratonu, zgłaszanego we wniosku. Kolejność startów jest dowolna.

Jeżeli ktoś ukończył dwa lub trzy z wymienionych zawodów w 2019 r., brama do zdobycia Korony Maratonów Polskich w 2020 r. jest przed nim szeroko otwarta. Starty w biegach maratońskich – zgodnie z możliwościami jakie daje regulamin – warto rozłożyć na dwa lata.

Biegacze, którzy spełnią podane wymogi, otrzymają medal Korony Maratonów Polskich oraz pamiątkowy dyplom. Wnioski należy składać elektronicznie na www.korona.zis.krakow.pl. Termin upływa 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym zawodnik ukończył piąty maraton.

Korona_srodek.jpg

Jak przygotować się do maratonu?
Pamiętajmy, że przebiegnięcie maratonu to poważne wyzwanie i olbrzymi wysiłek dla organizmu. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o wytrzymałość mięśni. Żeby bezpiecznie pokonać legendarny dystans 42 kilometrów i 195 metrów, należy wcześniej odpowiednio przygotować organizm na taki wysiłek.

Amatorowi, który chce przebiec maraton, proponowałbym, żeby najpierw przygotował się do biegu na 10 km. Do tego wystarczy spokojnie pobiegać 2-3 razy w tygodniu. Za każdym razem zadbajmy też o właściwe dobranie stroju, który pozwoli na komfortowe wykonanie treningu i uniknięcie ryzyka przegrzania czy wychłodzenia organizmu. Może to skutkować infekcją i przerwą w treningach – podkreśla czołowy polski biegacz Adam Nowicki.

Każdy, kto biega na dystansie 10 km w czasie około godziny, jest w stanie w sześć miesięcy dobrze przygotować się do pokonania maratonu. – I to w taki sposób, aby uzyskać czas około 4 godzin lub 4 godzin i 30 minut – nie ma wątpliwości jeden z największych biegowych talentów w Polsce Kamil Karbowiak.

Należy w tym celu opracować odpowiedni plan treningowy (najlepiej w porozumieniu z trenerem biegania), trenować 3-5 razy w tygodniu i co najmniej raz w tygodniu robić długie wybieganie, stopniowo zwiększając dystans.

Kluczem do sukcesu jest systematyczność treningów, przestrzeganie odpowiedniej diety, ale i znalezienie czasu na regenerację między treningami. Jeżeli będziemy przestrzegać tych reguł, to z miesiąca na miesiąc będziemy w stanie zwiększać prędkość biegu na określonym tętnie, a nasz układ mięśniowy, krwionośny i oddechowy zostanie przygotowany do przebiegnięcia maratonu.

Marek Wiśniewski