Przy wyborze butów biegowych pamiętajmy, że dobre obuwie może ochronić nasze nogi – stawy, kości, mięśnie, ścięgna – przed kontuzjami. Dlatego – niezależnie od tego, czy jesteśmy doświadczonymi biegaczami, czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tym sportem – warto poświęcić więcej czasu na ich wybór.
Podział i rozmiar butów biegowych
Przy wyborze butów należy ustalić, jakie będą odpowiednie dla naszej stopy. Ze względu na układanie się stopy, dzielimy obuwie na pronujące (w których stopa mocniej dociska do środka, a większa część podeszwy styka się z podłożem), supinujące (w których większy ciężar opiera się na zewnętrznej części stopy, dzięki czemu podbicie jest wyższe) oraz zwykłe (w których ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie począwszy od pięty, aż do wybicia palcami).
Istotne jest również, żeby palce nie dotykały czubka buta. Należy dodać od 5 do 10 mm luzu, uwzględniając możliwość spuchnięcia stopy podczas treningu. Dodatkowa przestrzeń ma tu duże znaczenie. Buty biegowe muszą być ciut większe niż zwykłe buty do codziennego użytkowania.
Bieganie po asfalcie i w terenie
Oferta butów biegowych jest niezwykle szeroka – określone modele są przeznaczone do biegania po asfalcie, po bieżni czy po miękkim podłożu w terenie. Buty do biegania po mieście zazwyczaj mają bardziej płaski bieżnik podeszwy wykończonej utwardzaną i trudno ścieralną gumą. W butach do biegania terenowego kluczowa jest funkcja stabilnego utrzymywania stopy w bucie oraz dodatkowe wzmocnienie w podeszwie.
Są buty do treningów na dystansie do 10 km, ale i buty do ultramaratonów. Wszystkie cechuje szereg określonych parametrów. Amortyzacja, wentylacja, wodoszczelność, przyczepność i elastyczność obuwia – dziś w bieganiu liczy się każdy detal. Coraz większe znaczenie ma też kwestia ekologii.
Amortyzacja działa przez 1000 km
To, co odróżnia buty biegowe od innych sportowych, to przede wszystkim amortyzacja na wysokim poziomie. Musimy jednak pamiętać, że ulega ona stałemu zużyciu. Badania pokazują, że po przebiegnięciu 1000 km mają już tylko jedną trzecią początkowej amortyzacji. Zużywa się ona jeszcze szybciej, jeśli biegamy po twardej nawierzchni np. po chodniku lub asfalcie. Warto więc pilnować przebiegu butów.
Na zużycie butów wpływ ma także nasza waga. Im większa, tym solidniejszej amortyzacji będziemy potrzebowali.
Po czym poznać, że buty są dobrze dobrane?
Jeżeli jesteśmy w stanie przebiec w butach dystans półmaratonu, a ciągle czujemy komfort, to znaczy, że model jest dla nas odpowiedni. Jeżeli po kilku miesiącach użytkowania buty ciągle nie będą miały widocznych zniszczeń (dziur, przetarć, pęknięć i innych uszkodzeń), to znaczy, że dokonaliśmy dobrego zakupu. Przy wymianie butów warto sięgnąć po sprawdzony model.
Marek Wiśniewski