PKO Bank Polski Ekstraklasa – sezon 2020/21 pełen nowości
Za nami dwie kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Nie będzie to typowy sezon: najwyższą klasę rozgrywkową opuści jeden zespół, a z Fortuna 1 Ligi awansują aż trzy drużyny, bo Ekstraklasa zostanie rozszerzona do 18 klubów. A to nie koniec istotnych zmian regulaminowych. 2020-09-01Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o zmodyfikowaniu zasad rządzących rozgrywkami PKO Bank Polski Ekstraklasy na sezon 2020/21. Najważniejszą z nich jest zmniejszenie liczby drużyn, które spadną z ligi – z trzech do zaledwie… jednego zespołu. Jednocześnie za rok do PKO Bank Polski Ekstraklasy awansują aż trzy drużyny z Fortuna I Ligi. Przyczyną jest plan powiększenia najwyższej klasy rozgrywkowej do 18 drużyn od początku sezonu 2021/22.
Tylko 30 kolejek ligowych
Zdecydowano też o rezygnacji z podziału na dwie grupy – mistrzowską i spadkową po 30. kolejce. W ostatnich latach oznaczało to konieczność rozegrania siedmiu kolejnych kolejek ligowych. Każda z drużyn musiała zmierzyć się jeden raz z każdym zespołem ze swojej grupy.
Zmniejszenie liczby kolejek jest skutkiem epidemii Covid-19, która spowodowała, że zbliżający się sezon rozpoczął się z ponad miesięcznym opóźnieniem – wyjaśnia dyrektor operacyjny Ekstraklasy S.A. Marcin Stefański.
Rzeczywiście, tegoroczny sezon wystartował dopiero 21 sierpnia, podczas gdy rywalizacja w poprzednim zaczęła się w standardowym okresie (19 lipca 2019 r.), za to skończyła rekordowo późno, bo 19 lipca 2020 r.
Sezon 2020/21 powinien mieć finał w normalnym terminie: 16 maja 2021 r. Ma to duże znaczenie także ze względu na plany rozegrania latem 2021 r. zaległego turnieju Euro 2020.
Docelowo 18 zespołów w lidze
Wszystkie wspomniane zmiany są przejściowe, bo poszerzenie ligi do 18 zespołów od sezonu 2021/22 oznacza, że rozgrywane będą 34 kolejki. W tym systemie każdy z zespołów zagra z każdym dwa spotkania – jedno u siebie, a drugie na wyjeździe.
W Polsce po raz ostatni 18 zespołów grało na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w sezonie 1997/98. W późniejszym okresie rozgrywki nigdy nie miały więcej niż 16 drużyn. Co więcej, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005 Ekstraklasa obejmowała zaledwie 14 klubów.
Wprowadzane u nas zasady od lat obowiązują w niemieckiej Bundeslidze, gdzie gra ze sobą 18 zespołów. Jeszcze więcej, bo aż 20, rywalizuje we francuskiej Ligue 1, hiszpańskiej La Liga, włoskiej Serie A oraz angielskiej Premier League.
Aż pięć zmian w meczu
To nie koniec zmian. Zgodnie z decyzją FIFA do końca roku w meczach wszystkich lig można dokonywać pięciu (a nie, jak dotąd, trzech) zmian zawodników, jednak nie zmienia się liczba przerw w grze, które są przeznaczone na takie zmiany. Pięć zmian może mieć miejsce w maksymalnie trzech podejściach. Cały czas dopuszcza się też dokonywanie zmian w przerwie meczu. Nowe zasady obowiązują również w PKO Bank Polski Ekstraklasie.
Zmiany spowodowane są pandemią koronawirusa, która utrudnia rozgrywanie oficjalnych spotkań. W maju FIFA uznała, że mecze w nowych warunkach mogą niekorzystnie wpływać na przygotowanie motoryczne niektórych piłkarzy. Na późniejszym etapie światowa federacja podejmie decyzję, czy przedłużyć obowiązywanie tej zmienionej regulacji.
Terminarz PKO Bank Polski Ekstraklasy na sezon 2020/21
Wstępnie zaplanowano 12 kolejek obejmujących mecze, które będą rozgrywane w poniedziałki. Poniedziałkowe spotkania nie będą miały miejsce przed meczami 1/16 finału oraz 1/8 finału rozgrywek Pucharu Polski. Również żaden mecz ćwierćfinalistów oraz półfinalistów Pucharu Polski nie będzie odbywał się w poniedziałki poprzedzające mecze pucharowe.
W kolejkach weekendowych bez poniedziałkowych spotkań, dodatkowy mecz rozgrywany będzie w niedzielę. W trakcie całego sezonu odbędą się tylko dwie kolejki w środku tygodnia (20-21 kwietnia oraz 11-12 maja 2021 r.). 30. kolejka będzie jedyną, w której planowane jest rozegranie tzw. multiligi, czyli wszystkich ośmiu ligowych spotkań równocześnie. Nie przewiduje się „multiligi” w kolejce przedostatniej.
Marek Wiśniewski