5. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy w rewolucyjnej formule

5. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy w rewolucyjnej formule Organizatorzy 5. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego znaleźli doskonały sposób na zorganizowanie biegu miejskiego w czasach pandemii i licznych obostrzeń. Impreza odbędzie się w dniach 4-6 września i będzie miała rewolucyjną formułę, która pozwoli utrzymać możliwość rywalizacji sportowej na tej samej trasie, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo uczestników.
około min czytania

W związku z pandemią Covid-19 większość imprez biegowych została odwołana, a kilka z nich przeniesiono od przestrzeni wirtualnej. Niektóre imprezy, organizowane na terenach leśnych, jak 8. Letni Bieg Piastów, odbywają się w zaplanowanych terminach, ale z określonymi limitami uczestników. Do tej pory największym wyzwaniem wydawały się biegi uliczne w mieście. Organizatorzy 5. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego znaleźli rozwiązanie i po raz kolejny przygotowują największą imprezę biegową w swoim mieście.

Zmieniliśmy formułę organizacji imprezy sportowej. Będzie to impreza, w której weźmie udział dużo ludzi na tych samych trasach w Myślęcinku największym parku miejskim w Polsce ale te osoby będą miały szansę… w ogóle się nie spotkać. Po prostu każdy może pobiec o wybranej przez siebie godzinie w ciągu trzech dni między 4 a 6 września. W ten sposób unikniemy startów masowych – wyjaśnia Jakub Kubiński z komitetu organizacyjnego PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego.

Zawody będą się odbywały przez trzy dni w wyznaczonych godzinach funkcjonowania strefy startu i mety. W tym czasie każdy, kto zapisał się na bieg, może przyjść do biura zawodów i z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa odebrać pakiet startowy, a pobiec w dowolnym momencie, który mu odpowiada. Jeżeli ktoś chce pobiec sam, będzie miał do dyspozycji zabezpieczoną i zmierzoną trasę z pomiarem czasu w największym parku miejskim w Polsce – podkreśla przedstawiciel organizatora.

Pobiec można na trzech różnych dystansach: doskonale znanych z poprzednich edycji 10 km i półmaratonu oraz nowości – biegu na 5 km, idealnym dla amatorów i debiutantów. Co ciekawe, w ramach wpisowego każdy uczestnik otrzyma możliwość dowolnej liczby startów w dniach 4-6 września.

To duża rewolucja, jeżeli chodzi o organizowanie imprezy biegowej. Staramy się wprowadzić rozwiązania, które pozwolą bezpiecznie przeprowadzić imprezę, ale też ją rozwijać, mimo że sytuacja jest trudna – przyznaje Jakub Kubiński.

Zawodnicy, którzy ukończą wszystkie trzy dystanse podstawowe (5, 10 oraz 21,1 km), wezmą udział w dodatkowej klasyfikacji na najbardziej uniwersalnego biegacza i biegaczkę. O wyniku będzie decydowała najmniejsza suma czasów na trzech dystansach, które trzeba pokonać podczas Festiwalowego weekendu.

Te osoby, które najszybciej przebiegną wszystkie trzy dystanse, otrzymają nagrody. Przewidzieliśmy je dla trzech najlepszych zawodników i trzech najlepszych zawodniczek – mówi Kubiński.

Zawodnicy stratować będą indywidualnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Organizatorzy przygotowali też starty grupowe o wyznaczonych godzinach na określonych dystansach (szczegóły na końcu materiału).

Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem Przygotowujemy specjalne zalecenia, biuro zawodów będzie miało jak najmniejszą przestrzeń i będzie do niej wchodziła jak najmniejsza liczba zawodników. Punkty żywieniowe i strefa startowa także będą przeorganizowane – podkreśla Jakub Kubiński.

Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród biegaczy.

Na zawody zapisało się ponad 2 tys. zawodników, co zbliża nas do frekwencji z poprzednich lat i jest bardzo dużym osiągnięciem. Od marca do maja, czyli do momentu, kiedy ogłosiliśmy zmianę formuły imprezy, zawody stały pod znakiem zapytania. Kiedy tylko ogłosiliśmy, że odbędą się w zmienionej formule, zapisy natychmiast wystrzeliły – podkreśla z satysfakcją Kubiński.

Zgodnie z nowymi trendami, związanymi z pandemią, w 5. PKO Bydgoskim Festiwalu Biegowym będzie można wystartować również w formule wirtualnej.

Wielu zawodników pytało o taką możliwość. Wsłuchaliśmy się w ich głosy i uruchomiliśmy zapisy również na zawody wirtualne. Na przestrzeni blisko dwóch tygodni bo tyle czasu zawody będą się odbywały w przestrzeni wirtualnej można będzie dołączyć do rywalizacji w dowolnym miejscu. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Można wybrać dowolny dystans i także otrzymać medal za uczestnictwo w PKO Bydgoskim Festiwalu Biegowym – wyjaśnia Jakub Kubiński.

Przypomnijmy, że festiwal po raz pierwszy odbył się w maju 2016 r. i zgromadził ponad 2,5 tys. zawodników. Od tego czasu ciągle się rozrasta, będąc największą imprezą biegową w Bydgoszczy. Kilka lat temu trud organizatorów został docenione podczas gali w Krynicy-Zdroju, gdzie uzyskał tytuł „Biegowe Wydarzenie Roku 2015/2016”, pokonując 123 imprezy biegowe z całego kraju.

Starty grupowe w ramach 5. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego

Piątek, 4 września:

17:00 – start wspólny na 21,1 km

18:00 – start wspólny na 10 km

19:00 – start wspólny na 5 km

21:00 I PKO Bieg Nocny na 5 km

 

Sobota, 5 września:

9:00 – start wspólny na 21,1 km

10:00 – start wspólny na 10 km

11:00 – start wspólny na 5 km

12:00 – bieg z pacemakerem: 60 minut/10 km oraz 2 godziny na półmaraton

12:30 – bieg z pacemakerem: 30 minut/5 km, 55 minut/10 km, 1:45/półmaraton

13:00 – bieg z pacemakerem: 25 minut/5 km, 50 minut/10 km, 1:40/półmaraton

13:05 – marsz Nordic Walking oraz Marsz Seniora na 5 km

13:30 – bieg z pacemakerem: 22,5 minuty/5 km, 45 minut/10 km, 1:35/półmaraton

14:00 – bieg z pacemakerem: 20 minut/5 km, 40 minut/10 km, 1:30/półmaraton

 

Niedziela, 6 września:

9:00 – start wspólny na 21,1 km

10:00 – start wspólny na 10 km

11:00 – start wspólny na 5 km

12:00 – bieg z pacemakerem: 60 minut/10 km oraz 2 godziny na półmaraton

12:30 – bieg z pacemakerem: 30 minut/5 km, 55 minut/10 km, 1:45/półmaraton

13:00 – bieg z pacemakerem: 25 minut/5 km, 50 minut/10 km, 1:40/półmaraton

13:05 – Bieg Rodzinny na 5 km (zapraszamy też do startu z dziećmi w wózkach)

13:30 – bieg z pacemakerem: 22,5 minuty/5 km, 45 minut/10 km, 1:35/półmaraton

14:00 – bieg z pacemakerem: 20 minut/5 km, 40 minut/10 km, 1:30/półmaraton

Marek Wiśniewski