PKO Poznań Virtual Run. Pobiegną, gdzie chcą, sercem będą w Poznaniu

W weekend 17-18 października odbędzie się PKO Poznań Virtual Run, który zastąpi odwołany w tym roku przez pandemię koronawirusa 21. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Zwodnicy mogą pobiec w dowolnym miejscu i na jednym z wybranych przez siebie dystansów: 5 km, 10 km, półmaratonu i maratonu.
około min czytania

Pierwotnie 18 października 2020 r. miał odbyć się 21. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. W trosce o bezpieczeństwo został on jednak przełożony na następny rok. Zastępując tradycyjną imprezę, organizatorzy postanowili zorganizować bieg wirtualny, którego sponsorem tytularnym jest PKO Bank Polski.

Dwa dni i cztery dystanse do wyboru

W przeciwieństwie do wielu innych imprez wirtualnych, które trwają od dwóch do czterech tygodni, tym razem data biegu jest ściśle określona. Początkowo miała to być jedynie niedziela 18 października, jednak – na prośbę biegaczy – zawody wydłużono do dwóch dni. Na przebiegnięcie wybranego dystansu uczestnicy będą mieli dwie doby: 17 i 18 października.

Bieg ma charakter indywidualny i wirtualny, co oznacza, że zawodnicy nie spotykają się razem na miejscu startu. Każdy z nich wybiera jeden dystans (5 km, 10 km, półmaraton lub maraton) i pokonuje go indywidualnie w wyznaczonym przez siebie terenie.

Nasza idea była taka, żeby mocno nawiązywać do maratonu i weekendu, w którym miał się odbyć 21. PKO Poznań Maraton. Chcieliśmy, żeby była to podróż sentymentalna i wspomnienie, że właśnie tego dnia w Poznaniu miał się odbyć duży event. Zainteresowanie zawodami PKO Poznań Virtual Run było jednak tak duże, że postanowiliśmy wydłużyć czas imprezy do dwóch dni. Zamykamy się w weekendzie – tłumaczy Monika Prendke, kierownik Działu Organizacji Imprez i Marketingu z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Nie robimy może tak długiej imprezy jak inne biegi wirtualne, które trwają po dwa tygodnie lub nawet miesiąc. Nie ograniczymy się też tylko do jednego dnia, ale będzie to 17-18 października, czyli sobota i niedziela. Robimy to ze względu na duże zainteresowanie i prośby zawodników, którym jeden jedyny dzień nie do końca pasował. Pytali nas, czy mogą pobiec chociaż dzień wcześniej. Teraz będą mogli to zrobić – dodaje.

Duże zainteresowanie zawodami

Zawody od początku wzbudzają duże zainteresowanie. W ciągu tygodnia od uruchomienia zapisów chęć udziału zgłosiło ponad 600 zawodników – najwięcej na dystansach 10 km oraz półmaratonu. – Szacujemy, że łącznie na wszystkich dystansach będziemy mieć około 1500 uczestników – przewiduje Monika Prendke.

Dystans można pokonać biegiem, marszobiegiem lub – w przypadku wózkarzy – na wózku.

Termin zgłoszeń online upływa 16 października 2020 r. o godzinie 20.00.

Atrakcyjne koszulki i medale dla uczestników

Oficjalna koszulka - srodek.jpg

Do startu w zawodach zachęcają m.in. piękne koszulki i medale, przygotowane z myślą o PKO Poznań Virtual Run. Koszulka z brandem PKO Poznań Virtual Run w niebiesko-różowych barwach została wybrana przez biegaczy w konkursie na Facebooku. Jej elementy mają kojarzyć się ze światem wirtualnym, a jednocześnie rzeczywistym biegowym – stąd na ramieniu pojawiają się dymy, znane wszystkim fanom poznańskich biegów. Ten projekt otrzymał prawie cztery razy więcej głosów niż kolejny z trzech dostępnych.

Z kolei medal ma kształt sześciokąta i zawiera napis „Biegnę, gdzie chcę, sercem jestem w Poznaniu”, a także nazwę zawodów – PKO Poznań Virtual Run. W projekcie medalu znalazło się też miejsce na wygrawerowanie pokonanego dystansu, imię i nazwisko oraz czas ukończenia biegu.

Oficjalne wyniki po 26 października

Rejestracji biegu należy dokonać poprzez aplikację mobilną PKO Poznań Virtual Run lub inne rejestrujące bieg: Endomondo, Strava, itp. Ważne jednak, by zdjęcie lub screen ekranu wysyłany do organizatora zawierały takie informacje jak pokonany dystans, czas i data.

Screen należy przesłać do 25 października za pośrednictwem aplikacji PKO Poznań Virtual Run.

Ta aplikacja to powiew nowości. Nie jest kupiona na rynku z dostępnych aplikacji, ale napisana specjalnie na potrzeby biegów wirtualnych. Swój pierwszy i poważny test miała podczas Maratonu Warszawskiego. Kolejnym sprawdzianem dla niej będzie nasz PKO Poznań Virtual Run – wyjaśnia Monika Prendke.

Wyniki zawodów będą publikowane na bieżąco, ale oficjalna klasyfikacja zawodów zostanie ogłoszona 26 października.

Jak ludzie będą wrzucali do aplikacji wyniki, to będą one publikowane od razu, ale jako wyniki nieoficjalne. Następnie będziemy poddawać je wewnętrznej weryfikacji – dodaje Prendke.

Klasyfikacja generalna i wiekowa odbędzie się na podstawie czasów netto wszystkich uczestników PKO Poznań Virtual Run.

Marek Wiśniewski