PKO Ubezpieczenia via Dolny Śląsk. Czas na szosowy klasyk w Obiszowie

Cykl PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk wkracza w decydującą fazę, a kolejna edycja tej kolarskiej serii – Szosowy Klasyk w Obiszowie – odbędzie się w ostatnią sobotę lipca. Dla miłośników dwóch kółek, a zwłaszcza kolarstwa szosowego to najlepszy sposób na spędzenie ostatniego dnia lipca.
około min czytania

Cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk to seria zawodów dla miłośników kolarstwa szosowego, która łączy rywalizację sportową z rekreacją i zabawą. Pozwala na promowanie najciekawszych tras rowerowych na Dolnym Śląsku, a także wyłonienie najlepszych zawodników cyklu.

Cykl wystartował 2 maja i znajduje się na półmetku. W ostatnią sobotę lipca amatorów kolarstwa czeka szosowy klasyk w Obiszowie, który do kalendarza powraca po rocznej przerwie.

Trasy dla zaawansowanych i początkujących

Uczestnicy zawodów mogą wystartować na dystansie PRO, który wynosi 91 km i ma sumę przewyższeń 390 metrów albo na dystansie FUN, która ma długość 45 km oraz sumę przewyższeń 200 metrów.

SZK-Obiszow-srodek (1).png

Trasa prowadzi z Obiszowa do Dużej Wólki, Świnna, Żukowa, Grodowca, skąd dawniej wyścig startował. Następnie trasa kieruje się w stronę Starej Rzeki i Wilczyna. Dalej kolarze wjeżdżają do Grębocic i przez Kwielice wracają do Obiszowa. Trasa PRO to cztery takie okrążenia, a trasa FUN to dwie rundy.

O godz. 11:00 na trasę Szosowego Klasyka Obiszów wyjadą uczestnicy zawodów na dystansie PRO, a chwilę później zawodnicy startujący na dystansie FUN. Miłośnicy dwóch kółek będą startować z podziałem na grupy według dystansów i kategorii wiekowych. Dekoracje zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych w obu konkurencjach odbędą się o godz. 15:00.

Ponad 1200 uczestników cyklu

Na kilka dni przed zawodami na liście startowej wyścigu w Obiszowie widniało 186 osób, które opłaciły pakiety startowe. 54 osoby zdecydowały się wystartować na dystansie PRO, a 131 miłośników kolarstwa w kategorii FUN. Cały cykl PKO Ubezpieczenia via Dolny Śląsk do tej pory miał 1226 uczestników.

Zapisy online na oba dystanse sobotniego wyścigu działają i są dostępne na stronie organizatora. Biuro zawodów zostanie otwarte w piątek o godzinie 17:00 i będzie działać do 20:00, a w dniu zawodów od 8:00 do 10:45.

Impreza ma charakter otwarty. Prawo do startu w wyścigu mają osoby pełnoletnie lub osoby, które mają co najmniej 16 lat i posiadają pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych podpisaną w specjalnym oświadczeniu.

Dzień po zawodach szosowych w Obiszowie odbędą się zawody Bike Maraton dla wielbicieli zawodów rowerowych MTB.

Trzy szosowe klasyki w sierpniu

Jeżeli chodzi o cykl PKO Ubezpieczenia via Dolny Śląsk, to jeszcze w sierpniu odbędą się dwa kolejne szosowe klasyki – w Kowarach (15 sierpnia) i Miękini (29 sierpnia). Jesienią odbędą się następne zawody cyklu „Sport Factory Center” w Świdnicy (12 września). Cykl zamknie wyścig o nazwie „Runda spadających liści”, który odbędzie się 10 października w Sobótce.

Liderem klasyfikacji generalnej obecnego sezonu w kategorii PRO jest Piotr Pawłowski z Huzar Bike Academy, który zgromadził już 2380 punktów. Z kolei na dystansie FUN bezkonkurencyjny jest Piotr Dębiec (Zarębski Team), który na koncie ma już 2000 punktów.

Marek Wiśniewski