Pakuj się kto może, czyli praktyczna wiedza na wakacje

Spakowani? OK, ale czy to wystarczy? Zainstaluj aplikację IKO, wykup dobre ubezpieczenie i pamiętaj o karcie EKUZ. Teraz to, co najważniejsze na wakacjach, nie potrzebuje walizki.
około min czytania
  • Oferta wakacyjnych ubezpieczeń. Które z nich przydadzą się na urlopie?

  • IKO – funkcje pomocne w kraju i za granicą

  • Wyjeżdżasz? Zabezpiecz się na wypadek COVID-19

Ciepłe promienie słońca, powiew morskiej bryzy i szum fal… Upragniony sezon wakacyjny trwa w najlepsze. Przygotujemy się do niego szybko i prosto – wystarczy kilka zasad.

W tym roku pani Magda wraz z mężem Jakubem, 4-letnią córką Julią i 14-letnim synem Mateuszem zdecydowała się na wyjazd do Portugalii. To dla niej wyjątkowe wakacje, bowiem pierwszy raz spędzi je z dziećmi za granicą.

Zanim jednak cała rodzina wyruszy w wymarzoną podróż, wyjazd powinien być dobrze przemyślany. – Mamy jeszcze niecałe trzy tygodnie. Stworzyliśmy listę zadań, o których musimy pamiętać. To zdecydowanie ułatwi sprawę – dodaje pani Magda.

Wakacje-pakiet-srodek.jpg

Udane wakacje w 7 krokach!

1. Zainstaluj aplikację IKO

Zabierz ją ze sobą i korzystaj do woli! Możesz to robić zawsze i wszędzie. Aplikacja IKO doskonale sprawdzi się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas wyjazdu na wakacje! Jest praktyczna, prosta i ma już prawie 100 funkcji. Dzięki niej możesz m.in.: zapłacić zbliżeniowo, sprawdzić historię rachunku, zmienić limity dla kart czy wykonać szybki lub zagraniczny przelew.

Z aplikacją najlepiej radzi sobie mój syn. To on jest w naszej rodzinie ekspertem od BLIKA i przelewów na telefon – tłumaczy pani Magda.

2. Ubezpiecz mieszkanie

Kiedyś wyjechaliśmy na wakacje w polskie góry. Nigdy nie zapomnę telefonu, kiedy okazało się, że sąsiedzi nas zalali. Musieliśmy szybko wracać. Później suszenie, remont… Od tego czasu co roku ubezpieczamy mieszkanie. Nic już tego nie zmieni – opowiada Pani Magda.

Dlatego warto przed wyjazdem ubezpieczyć swój dom. Nie jest to duży wydatek, a składka na ubezpieczenie pozwoli spokojnie spędzać urlop.

Wybierając ubezpieczenie Mój Dom24 w PKO Ubezpieczenia uzyskamy zabezpieczenie m.in.: w przypadku kradzieży z włamaniem, zalania, pożaru, powodzi, uderzenia pioruna, dewastacji czy huraganu. Aby zyskać ochronę domu, wystarczy zalogować się przez serwis iPKO lub aplikację mobilną IKO i w kilka minut wykupić polisę.

3. Ubezpiecz swoją podróż

Ubezpieczenie wykupiłem dla całej rodziny. To daje nam poczucie komfortu psychicznego. W nagłych przypadkach możemy liczyć na pomoc. Otrzymałem dodatkowo 20 proc. zniżki, które znalazłem w serwisie iPKO – tłumaczy pan Jakub.

Ubezpieczanie Moje Podróże24 pokrywa koszty leczenia w trakcie wyjazdu, zapewnia ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej, następstw nieszczęśliwych wypadków czy na wypadek COVID-19. Można objąć nim wszystkich uczestników wyjazdu. Nie trzeba martwić się również o bagaż czy sprzęt sportowy.

4. Ubezpiecz dziecko

Z dwójką dzieci, jeszcze tak energicznych, wakacje to naprawdę duże wyzwanie. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Zdecydowaliśmy się na dodatkowe ubezpieczenie dla dzieci w razie nagłego wypadku – mówią Magda i Jakub.

PKO Ubezpieczenie dziecka radzi sobie w każdej sytuacji, m.in.: na wakacjach, w czasie wolnym, podczas nauki oraz w drodze do i ze szkoły lub przedszkola. Stanowić dobrą alternatywę dla ubezpieczenia szkolnego NNW. Działa przez 24/7 w Polsce i za granicą, z zastrzeżeniem, że świadczenia medyczne i pomocowe z ubezpieczenia realizowane są na terenie naszego kraju. 

sondawakacje-srodek.png

5. Wyrób kartę EKUZ

Jeśli już zdecydujesz się na ubezpieczenie, przed wyruszeniem za granicę pomyśl o wyrobieniu karty EKUZ. To dokument potwierdzający prawo do korzystania na koszt NFZ ze świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu w krajach UE oraz na Islandii, w Norwegii, Liechtensteinie i Szwajcarii. Wyrobisz ją korzystając z e-Tożsamości.

Wniosek o wydanie karty możesz złożyć przez internet za pośrednictwem systemu ePUAP. To niezwykle proste! Wystarczy podpisać go Profilem Zaufanym, który szybko i wygodnie można założyć w serwisie iPKO lub Inteligo. Co istotne, wszyscy posiadacze karty EKUZ otrzymują 30 proc. zniżki na ubezpieczenie turystyczne. Zobacz film.

6. Pobierz Unijny Certyfikat COVID  

Pandemia nie daje o sobie zapomnieć. Warto pamiętać o reżimie sanitarnym i obowiązujących nas zasadach. Z Unijnym Certyfikatem COVID zdecydowanie łatwiej jest podróżować po krajach Unii Europejskiej. Jeśli jesteś zaszczepiona/zaszczepiony i spełniasz warunki, certyfikat szczepienia możesz pobrać poprzez zalogowanie się do e-Tożsamości przez aplikację iPKO. Dzięki temu swobodnie możesz się przemieszczać, tym samym unikając opłat za test, który wymagany jest przed podróżą do większości krajów.

7. Poznaj e-Kantor

To kolejne świetne rozwiązanie na wakacje! Nawet podczas wakacji możemy kupić euro i od razu będziemy je mieć na koncie. Dzięki karcie wielowalutowej zapłacimy za zakupy od razu w wybranej walucie. Możemy na tym zaoszczędzić, nie martwiąc się o opłaty czy kursy – stwierdza pan Jakub.

Pakiet walutowy to wakacyjny dream team. Pozwala on oszczędzić pieniądze poprzez zakup waluty w eKantorze po atrakcyjnym kursie oraz płatność kartą wielowalutową bez przewalutowań. Skorzystanie z pakietu jest banalnie proste – za pomocą kilku kliknięć otwierasz rachunek, aktywujesz funkcję wielowalutową karty oraz aktywujesz eKantor.

– Nasza wakacyjna lista została zrealizowana w stu procentach – mówi pani Magda. – Mam nadzieję, że to wystarczy, aby wakacje były udane.

Masz to w pakiecie

Michalina Nowak