Ponad 1000 osób wzięło udział w 12. PKO Bytomskim Półmaratonie

W minioną sobotę przeszło tysiąc biegaczy wystartowało w 12. PKO Bytomskim Półmaratonie – trzeciej tegorocznej imprezie z cyklu PKO Korony Śląskich Półmaratonów. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 21,0975 km, 10,5 km oraz 5 km.

W tytułowej konkurencji zwyciężył Mateusz Mrówka, a wśród kobiet najszybsza była Iryna Masnyk. Wiele osób przyłączyło się do akcji „biegnę dla Filipka”.

PKO Korona Śląskich Półmaratonów to projekt, który wystartował 26 czerwca 2021 r. Pierwszym biegiem był 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy w Rybniku. W dalszej kolejności zorganizowano 2. PKO Piekarski Półmaraton, czyli zawody w Piekarach Śląskich. 12. PKO Bytomski Półmaraton stanowił trzecie zawody w cyklu.

Na 10 października zaplanowano 21. PKO Półmaraton dookoła jeziora Żywieckiego, a na 17 października 7. PKO Półmaraton Gliwicki.

Mateusz Mrówka zwycięzcą 12. PKO Bytomskiego Półmaratonu

Impreza rozpoczęła się w sobotę o godzinie 11.00. Choć tytułowym dystansem imprezy był półmaraton (2 pętle), to zawodnicy mieli możliwość wybrania krótszych dystansów – 10,5 km (1 pętla) oraz 5 km (jedna pętla skrócona). W ramach imprezy został też zorganizowany marsz nordic walking (10,5 km).

Bieg na dystansie półmaratonu wygrał Mateusz Mrówka z Radlina. Trasę ponad 21 km pokonał w czasie 1:15:47, co oznacza rewelacyjne średnie tempo 03:35 na całym dystansie. Drugie miejsce zajął Andrzej Nowak z Sosnowca z czasem 01:16:17. Trzeci był Piotr Mrachacz (01:16:49).

Wśród kobiet najlepsza okazała się pochodząca z Ukrainy Iryna Masnyk, której pokonanie półmaratonu zajęło 1:27:15. Na drugiej pozycji uplasowała się Aneta Szecówka z czasem 01:28:34. Na trzecim miejscu podium znalazła się Anna Bodnar (01:29:31).

Na dystansie półmaratonu sklasyfikowano 601 osób.

Zwycięzcy biegów na 10,5 km oraz 5 km

Biegacze konkurowali też na dystansach 10,5 km i 5 km. Pierwszy z wymienionych ukończyło 325 osób, a drugi 72 zawodników. Dodatkowo 50 osób przeszło 10,5 km w konkurencji nordic walking.

Bieg na dystansie 10,5 km wygrał Daniel Żurawik z Jaworzna z czasem 37:00, a wśród pań najszybsza była Alicja Depczyńska z Bytomia, której dobiegnięcie do mety zajęło 47:14.

Na 10,5 km wystartował również były lekkoatleta i specjalista w biegu na 400 m przez płotki, mistrz Europy z 1998 r., Ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, Paweł Januszewski.

Tak się zdobywa uznanie na Śląsku. Polecam taką formę zwiedzania – skomentował na Facebooku, publikując swoje zdjęcia z zawodów.

Ambasador programu „PKO Biegajmy Razem” uzyskał czas 57:23.

Na 5 km najszybszy był Bruno Łęski z Bytomia, który pokonał ten dystans z czasem 17:26, a wśród kobiet wygrała Sandra Teleucka z Jankowic (21:25).

Pobiegli dla Filipka

W trakcie zawodów odbyła się akcja charytatywna Fundacji PKO Banku Polskiego. Liczni biegacze przypięli kartki z napisem „biegnę dla Filipa” i dobiegli z nimi do mety. W zamian za ich zaangażowanie fundacja przekaże środki na rzecz beneficjenta.

8-letni Filip urodził się z zespołem wad złożonych, który powoduje wiele komplikacji zdrowotnych. Chłopiec wymaga stałej wielowymiarowej rehabilitacji oraz specjalistycznego leczenia. Jest podopiecznym Fundacji „Słoneczko”.