Liczna ekipa PKO Banku Polskiego pojedzie w 7. Rowerowym Biegu Piastów

W sobotę 25 września na pięknych trasach Gór Izerskich odbędzie się 7. Rowerowy Bieg Piastów – ostatnie zawody z cyklu Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Pasjonaci dwóch kółek będą ścigać się na trzech dystansach - MINI, MEGA oraz GIGA. Nie zabraknie też konkurencji dla najmłodszych, która odbędzie się pod hasłem „Rowerowa przygoda”.
około min czytania

Zawody, jak co roku, odbędą się na niezwykle urozmaiconych i wymagających trasach po Górach Izerskich. Najkrótsza rywalizacja to dystans MINI wynoszący 18 km i z sumą przewyższeń 283 m. Kolejny dystans to MEGA o długości 41 km i sumie przewyższeń 870 m, a najdłuższy – GIGA – ma 60 km i sumę przewyższeń 948 m. Mimo że sumy przewyższeń na wszystkich dystansach są mniejsze niż przed rokiem, to trasy pozostają niezwykle atrakcyjne.

– Są urokliwe i pełne ciekawych podjazdów oraz zjazdów. Przebiegają po odcinkach szutrowych, błotnistych, trawiastych i asfaltowych. Każdy miłośnik kolarstwa górskiego może liczyć na jazdę po zróżnicowanym terenie – mówi Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost, dyrektor zarządzający Biegu Piastów.

Dystans MINI (18 km):

Trasa poprowadzi przez Kobylą Łąkę nad graniczną rzeką Izerą, Jagnięcy Jar, Rozdroże pod Cichą Równią, Górny Dukt, ze startem i metą na Polanie Jakuszyckiej. Jest bardzo urozmaicona pod każdym względem: krajobrazu, profilu i nawierzchni. Rowerzyści znajdą na niej szybkie odcinki asfaltowe, szalone zjazdy i podjazdy po kamieniach, jak również fragmenty szutrowe, trawiaste i ziemne.

Dystans MEGA (41 km):

Trasa na średnim dystansie prowadzi z Jakuszyc aż pod Stóg Izerski nad Świeradowem-Zdrój i z powrotem. To duże wyzwanie, bo po drodze czeka wiele kamieni, wymagających ogromnej koncentracji zjazdów i podjazdów. Trzeba dużego wysiłku, żeby wjechać na nie, nie schodząc z roweru i go nie podprowadzając.

Dystans GIGA (60 km):

Trasa projektowana z myślą o najbardziej zaawansowanych kolarzach, choć i dla nich będzie stanowić duże wyzwanie. Prowadzi z Jakuszyc aż pod Stóg Izerski nad Świeradowem-Zdrój, a potem jeszcze na Wysoki Kamień. Dopiero stamtąd zawodnicy będą mogli wrócić do Jakuszyc przez odcinki najtrudniejsze: Czerwone Skałki, Wodę Mineralną i Bez Łaski. Potem czeka ich jeszcze Górny Dukt i meta.

Kolarze będą jechali po wielu kamieniach, które wymagają świetnej techniki oraz koncentracji. Czekają ich również liczne podjazdy i podejścia.

Wyścig dla dzieci

Zawodom dla dorosłych będzie towarzyszyć konkurencja dla dzieci, czyli wyścig o nazwie „Rowerowa Przygoda”. Trasa będzie przebiegała na odcinku 300 m (dla dzieci na rowerkach biegowych i innych małych rowerkach) oraz około 1 km (dla dzieci samodzielnie pokonujących trasę). Ta konkurencja będzie rozgrywana w formie zabawy – każde dziecko będzie zwycięzcą, bez względu na miejsce, które zajmie na mecie.

Start Teamu PKO Banku Polskiego

W 7. Rowerowym Biegu Piastów weźmie udział liczna reprezentacja sekcji kolarskiej PKO Banku Polskiego, czyli Bankowy Team Rowerowy.

Czwarty rok z rzędu organizuję dla naszej grupy kolarskiej wyjazd na ten bieg. Na liście mam około 30 osób. W większości są z Warszawy, ale dołączą do nas również koledzy z Poznania. W moim odczuciu trasy w Górach Izerskich nie są tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Okoliczności przyrody są bardzo ciekawe, a atmosfera wokół zawodów świetna. Przy okazji tych wyjazdów łączymy wszystko –możliwość rywalizacji na wspaniałych trasach i spotkanie osób z sekcji kolarskiej. Zazwyczaj zostajemy na kolejny dzień i jedziemy na ścieżki typu single track, które znajdują się w okolicach Szklarskiej Poręby – wyjaśnia Edyta Tararuj, dyrektor Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.

Zeszłoroczne zawody szczególnie zapadły jej w pamięć ze względu na fatalną pogodę. Panowała niska temperatura, a do tego było deszczowo i błotniście.

Było tak zimno, że zastanawiałam się, czy to już hipotermia, czy może jeszcze nie. Rower trzeba było wciągać pod górę po kamieniach i błocie, a na mecie… śmiałam się, ale nie do końca wiedziałam, dlaczego. Największą tajemnicą tych zawodów jest to, że za każdym razem mówisz sobie i innym „nigdy więcej”, a za rok znowu stajesz na starcie. I dotyczy to nie tylko mnie, ale wszystkich z naszej sekcji kolarskiej – zaznacza Edyta Tararuj.

Setka ludzi w walce o Wielkiego Jakuszyckiego Szlema

Przypomnijmy, że Rowerowy Bieg Piastów to jedna z trzech głównych imprez organizowanych każdego roku przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Najważniejszą z nich jest Bieg Piastów w narciarstwie biegowym, organizowany od 1976 r. Od 2013 r. odbywa się również Letni Bieg Piastów w długodystansowych biegach górskich.

Po zakończeniu siódmej edycji Rowerowego Biegu Piastów odbędzie się ogłoszenie i dekoracja zdobywców Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Otrzymają go ci, którzy w 2021 r. na najdłuższych dystansach ukończą Zimowy, Letni i Rowerowy Bieg Piastów. Wymaga to niezwykłej wszechstronności oraz wytrwałości.

W tym roku na trofeum ma szansę 87 osób, które ukończyły tegoroczny Bieg Piastów na nartach biegowych oraz Letni Bieg Piastów w najbardziej wymagających konkurencjach. Wśród nich znajduje się wyjątkowy pasjonat sportu Andrzej Guziński, który ukończył biegi narciarskie Worldloppet na całym świecie.

Patronat nad 7. Rowerowym Biegiem Piastów objął Polski Komitet Olimpijski, a także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zawody od lat wspierane są przez PKO Bank Polski, który jest ich partnerem i aktywnym promotorem.

Marek Wiśniewski