Startuje 13. PKO Poznań Półmaraton. Biegi masowe wracają do stolicy Wielkopolski!

Na ten dzień biegacze w Wielkopolsce czekali dwa lata! W niedzielę 17 października odbędzie się 13. PKO Poznań Półmaraton, czyli pierwszy od długiego czasu kilkutysięczny bieg masowy w tradycyjnej formule. Zainteresowanie jest na tyle duże, że organizatorzy zdecydowali się zwiększyć limit miejsc.
około min czytania

Ostatnim dużym biegiem zorganizowanym przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji w formule tradycyjnej był 20. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Odbył się... 20 października 2019 r.

13. PKO Poznań Półmaraton przesunięty o półtora roku

13. PKO Poznań Półmaraton początkowo zaplanowano na 14 kwietnia 2020 r., jednak – w związku z wybuchem pandemii koronawirusa – został odwołany. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas nadzwyczajnego posiedzenia sztabu kryzysowego Urzędu Miasta Poznania już 5 marca 2020 r., czyli dzień po stwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia wirusem w Polsce.

Kolejne fale zakażeń sprawiły, że od tamtego czasu aż do dziś nie zorganizowano ani 13. PKO Poznań Półmaratonu, ani 21. PKO Poznań Maratonu. Rok temu, w październiku, organizatorzy tych imprez zachęcili jednak biegaczy do wzięcia udziału w swojej wirtualnej inicjatywie – PKO Poznań Virtual Run, w którym wzięło udział ponad 1300 osób.

Wówczas organizatorzy nie wiedzieli, jakie będą możliwości organizacji biegów w 2021 r.

Wyznaczyliśmy daty na przyszłoroczny półmaraton (18 kwietnia 2021 r.) i maraton (17 października 2021 r.), ale nie możemy jeszcze zadeklarować, kiedy ruszymy z zapisami na te zawody i w jakiej formule się odbędą. Niezależnie od okoliczności postaramy się nie zawieść naszych biegaczy i coś zaproponować, ale w tej chwili ciężko podać jakieś konkrety – wyjaśniła Monika Prendke, kierownik Działu Organizacji Imprez i Marketingu z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Ostatecznie wiosną tego roku półmaraton nie odbył się ze względu na trzecią falę koronawirusa. Przełożono go na 17 października 2021 r. – termin, w którym pierwotnie planowano zorganizować maraton. Bieg na królewskim dystansie został natomiast odwołany.

Niemal dwa lata czekaliśmy na tę chwilę. Tym większa jest radość z tego, że na poznańskich ulicach, po tak długiej przerwie znowu pojawią się fani długodystansowego biegania. Trzymam kciuki za wszystkich uczestników 13. PKO Poznań Półmaratonu oraz zachęcam ich do przyłączenia się do akcji charytatywnej „biegnę dla Ani”. Przed nami wielkie emocje, ponieważ ta edycja PKO Poznań Półmaratonu jest ważnym sportowym wydarzeniem, które – mamy nadzieję – przywróci biegową tradycję w stolicy Wielkopolski mówi Ewa Przybył, dyrektor Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego w Poznaniu.

Medale uczczą stulecie Międzynarodowych Targów Poznańskich

Start i meta 13. PKO Poznań Półmaratonu zostaną zlokalizowane w rejonie obchodzących w tym roku swoje stulecie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do ich jubileuszu nawiążą tegoroczne medale, które otrzymają wszyscy uczestnicy półmaratonu.

W stuletniej historii Międzynarodowych Targów Poznańskich sport odgrywał bardzo ważną rolę. Cieszę się, że swoje miejsce w tej wielkiej stuletniej tradycji zajmują poznańskie imprezy biegowe: Maraton i Półmaraton. Organizujemy start i metę na Targach dopiero od 9 lat, ale mogę powiedzieć, że zadomowiliśmy się tu na dobre. W jubileuszowym roku Międzynarodowych Targów Poznańskich nie mogło ich zabraknąć na naszym medalu – ocenił Łukasz Miadziołko, dyrektor 13. PKO Poznań Półmaratonu.

Medal będzie komponował się z tegoroczną koszulką, bo na awersie pojawi się motyw graficzny nawiązujący do poznańskich ulic. Ten sam element odnajdziemy także na medalowej szarfie. Rewers ozdobi iglica – symbol i najbardziej charakterystyczny budynek Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Oprócz medali, na mecie biegu każdy z zawodników otrzyma rogala świętomarcińskiego, nawiązującego do poznańskich tradycji.

Kolorowe koszulki i worki dla biegaczy

Wzór koszulki, która trafi do pakietów uczestników tegorocznego półmaratonu, wybrali w głosowaniu internetowym sami zawodnicy. Zainteresowani mogli wskazać swój typ spośród trzech oryginalnych projektów.

Znana i sprawdzona trasa zawodów

Trasa biegu – z niewielkimi zmianami – poprowadzi ulicami, które zawodnicy dobrze już znają. Start i pierwsze 7 km prowadzić będą ul. Grunwaldzką, następnie zawodnicy skierują się na 3-kilometrowy odcinek ul. Hetmańską dobiegając do niej uprzednio przez ul. Jugosłowiańską, Ściegiennego i Arciszewskiego. Przed wiaduktem na ul. Hetmańskiej biegacze zbiegną w stronę Dębca, z którego dalej kolejną długą, bo prawie 4-kilometrową prostą dotrą do centrum.

– Prawie na każdym kilometrze tegorocznej trasy półmaratończycy zostawili już swój ślad. Warto jednak pokonać 21 kilometrów w tej edycji i poznać te części Poznania którymi zawodnicy jeszcze nie biegli – mówi Łukasz Miadziołko.

Następie pobiegną ulicą Strzelecką i Garbarami do ulicy Solnej, gdzie napotkają małą zmianę względem tras z poprzednich edycji. Od ulicy Solnej zamiast w Aleje Niepodległości, jak to miało miejsce wcześniej, skierują się w Nowowiejskiego, następnie Pułaskiego oraz Roosevelta aż do mety, tradycyjnie wbiegając na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich od ulicy Grunwaldzkiej.

Bieg tradycyjny i wirtualny

Bieg cieszy się dużym zainteresowaniem, a liczba osób na liście startowej już w połowie września przekroczyła 3600 uczestników. Organizatorzy zdecydowali się więc zwiększyć limit osób, które mogą wziąć udział w zawodach. Obecnie wynosi on 5000 dla osób zaszczepionych i dodatkowe 500 dla tzw. ozdrowieńców oraz osób z przeciwwskazaniami medycznymi do szczepień.

Jednocześnie każdy może wziąć udział w wirtualnej formule zawodów. Dystans półmaratonu można pokonać w dowolnym miejscu, ale koniecznie w przedziale czasowym od 11 października do 17 października. Należy zarejestrować go używając urządzenia z nadajnikiem GPS, a także aplikacji 13. PKO Poznań Półmaratonu.

Pobiegną dla Ani

Podczas 13. PKO Poznań Półmaratonu zawodnicy będą mogli włączyć się do charytatywnej akcji biegowej na rzecz Ani. Wystarczy przyczepić na koszulkę identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla Ani”, a Fundacja PKO Banku Polskiego przeliczy zaangażowanie biegaczy na darowiznę.

10-letnia Ania od urodzenia choruje na miopatię wrodzoną. Konsekwencją postępującej choroby jest bardzo krzywy kręgosłup, który miażdży jej narządy wewnętrzne. Dziewczynka pilnie potrzebuje bardzo skomplikowanej operacji kręgosłupa (w USA). Ania jest podopieczną Fundacji Siepomaga.

Marek Wiśniewski