Uczestnicy warszawskiego Biegu Niepodległości „okrążą” Polskę

W związku z pandemią koronawirusa Bieg Niepodległości w Warszawie, od lat sponsorowany przez PKO Bank Polski, będzie miał formułę wirtualną. Organizatorzy rzucili uczestnikom wyzwanie – w dniach 11-15 listopada muszą przebiec co najmniej 3511 km, czyli tyle, ile wynosi suma długości granic Polski. Zainteresowanie jest tak duże, że biegacze mogą przebiec nawet… trzykrotność tego dystansu.
około min czytania

W tym roku, w Biegu Niepodległości może wziąć udział każdy – niezależnie od wieku i poziomu wytrenowania. Nie obowiązuje żaden dystans. Można pobiec praktycznie wszędzie – w parku lub lesie, na chodniku lub na bieżni.

Świętujmy na sportowo w biało-czerwonych barwach!

Organizatorzy ze Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” zachęcają do założenia jednej z koszulek z poprzednich edycji Biegu Niepodległości w białym lub czerwonym kolorze. Jeżeli zdecydujemy się na bieg w towarzystwie – oczywiście z zachowaniem bezpiecznej odległości – umożliwi to stworzenie z innymi osobami „żywej” biało-czerwonej flagi, która stanowiłaby nawiązanie do tradycyjnej „żywej” flagi, tworzonej co roku przez tysiące uczestników Biegu Niepodległości w Warszawie.

Zachęcamy do świętowania i biegowej aktywności w małych grupach z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, przestrzegając reżimu sanitarnego. Mamy dla Was wyzwanie drużynowe, aby biegiem, symbolicznie, okrążyć Polskę i zdać z tego relację – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy.

Zdjęcia oraz nagrania wideo z trasy można oznaczać hashtagiem #biegniepodleglosci2020 i publikować na specjalnie utworzonym w tym celu wydarzeniu na Facebooku.

3511 km razy trzy!?

Zasady Biegu Niepodległości są proste. Drużyna, która podejmuje wyzwanie, wybiera kapitana zgłaszającego udział ekipy. Każdy z członków drużyny za pomocą aplikacji lub zegarka z GPS-em rejestruje przebiegnięty dystans. Członkowie grupy mogą biec w każdy z pięciu wskazanych dni, zwiększając dzięki temu łączny pokonany dystans całego zespołu. Po zebraniu wszystkich wyników kapitan wysyła je do organizatorów w postaci screenów z aplikacji, rejestrujących pokonane dystanse. Musi to zrobić do wtorku 17 listopada. Może też dołączyć relacje fotograficzne i filmowe. Udział w wirtualnej zabawie jest bezpłatny.

Suma kilometrów pokonanych w dniach 11-15 listopada dla wszystkich drużyn powinna wynieść łącznie 3511, czyli tyle, ile wynosi suma długości granic Polski. Wszystko wskazuje na to, że sumaryczna liczba pokonanych kilometrów będzie zdecydowanie większa.

Zainteresowanie biegiem przerosło nasze oczekiwania. Jeśli wierzyć deklaracjom i chęciom naszych biegaczy, to nie tylko przebijemy ten wynik, ale wręcz pokonamy… trzykrotność tego dystansu – wyjawia Karol Adamaszek ze Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Bieganie w grupie i indywidualne

Wyniki czasowe biegaczy nie są najważniejsze. Liczy się tylko wspólna idea – sportowe upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

To kolejna nasza inicjatywa, w której na pierwszym planie zamiast rywalizacji stawiamy na podtrzymanie aktywności sportowej, integrację środowiska oraz odwołanie do ważnych dla Polski wydarzeń z przeszłości. Mamy nadzieję, że w tym trudnym dla wszystkich roku nie tylko nie stracimy motywacji, lecz wręcz pokażemy, co jest naszą biegową siłą – mówi Maciej Mroczek, p.o. dyrektora Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Michał Wiśniewski