Najlepsi młodzieżowcy PKO Bank Polski Ekstraklasy. Podsumowanie rundy jesiennej

Mateusz Praszelik ze Śląska Wrocław, Adrian Gryszkiewicz z Górnika Zabrze, Karol Niemczycki z Cracovii, Kacper Chodyna z KGHM Zagłębia Lubin, a także Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecin zdobywali w rundzie jesiennej sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy tytuły Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Czas na podsumowanie.
około min czytania

Od 2018 r. PKO Bank Polski jest partnerem głównym i oficjalnym bankiem piłkarskiej Ekstraklasy, a od 1 lipca 2019 r. jej sponsorem tytularnym. Jednym z kluczowych obszarów współpracy banku z Ekstraklasą jest promocja szkolenia młodzieży, rozwój ligi i młodych piłkarskich talentów w Polsce, w tym projekt „Młodzieżowiec miesiąca”, czyli cykliczna, comiesięczna nagroda, przyznawana przez PKO Bank Polski młodym piłkarzom wyróżniającym się na ligowych boiskach.

Status młodzieżowca przysługuje zawodnikom z polskim obywatelstwem, urodzonym w 1999 r. i młodszym. Piłkarze, spełniający te dwa kryteria, mogą ubiegać się o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Trójka kandydatów – wraz z laureatem – wybierana jest cyklicznie na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem.

W związku z zakończeniem rundy jesiennej sezonu 2020/21 czas przypomnieć dotychczasowe wyróżnienia.

Mateusz Praszelik, Śląsk Wrocław. Młodzieżowiec PKO Banku Polskiego, sierpień 2020

Mateusz Praszelik.JPG

W przypadku sierpnia 2020 r. rozpatrywano formę zaprezentowaną jedynie w 1. i 2. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zwyciężył niespełna 20-letni pomocnik Śląska Wrocław Mateusz Praszelik, który pokonał pomocnika Lecha Poznań Jakuba Kamińskiego, a także napastnika Górnika Zabrze Dariusza Pawłowskiego. Pomocnik Śląska Wrocław stał się pierwszym przedstawicielem rocznika 2000 w gronie laureatów.

W lipcu Praszelik opuścił Legię Warszawa, z którą świętował tytuł mistrza Polski. W pierwszej drużynie stołecznego klubu zaliczył tylko osiem występów, z czego zaledwie pięć na poziomie PKO Bank Polski Ekstraklasy. 30 czerwca 2020 r. wygasł jego kontrakt z warszawskim zespołem, a tydzień później podpisał umowę ze Śląskiem. Wszystko po to, by móc rozwijać się i grać regularnie. Oprócz wrocławskiego klubu mógł też wybrać Raków Częstochowa.

Decyzja o przejściu do Śląska okazała się szczęśliwa, co było widać od początku sezonu. Jako jedyny z młodzieżowców PKO Bank Polski Ekstraklasy Praszelik zaliczył asysty w meczach pierwszej i drugiej kolejki - zarówno przeciwko Piastowi Gliwice (przy golu Fabiana Piaseckiego na 1:0), jak i Wiśle Kraków (przy golu Roberta Picha na 2:1). Jego drużyna wygrała zaś z obydwoma tymi rywalami (2:0 z Piastem, 3:1 z Wisłą).

Adrian Gryszkiewicz, Górnik Zabrze. Młodzieżowiec PKO Banku Polskiego, wrzesień 2020

Adrian Gryszkiewicz 2.jpg

Za wrzesień brano pod uwagę formę zaprezentowaną w 3., 4. i 5. kolejce. Zwyciężył mający niecałe 21 lat obrońca Górnika Zabrze Adrian Gryszkiewicz, stając się pierwszym piłkarzem tego klubu, który zdobył laur dla najlepszego Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego, a zarazem drugim w historii obrońcą, który dostąpił takiego wyróżnienia. Przed nim udało się to jedynie Robertowi Gumnemu, który grał wówczas w Lechu Poznań (lipiec 2019 r.). W rywalizacji finałowej piłkarz Górnika pokonał innych graczy z formacji defensywnej: Kamila Piątkowskiego z Rakowa Częstochowa i Aleksa Ławniczaka z Warty Poznań.

Adrian Gryszkiewicz to wychowanek Gwarka Zabrze, który do Górnika trafił w lutym 2018 r. Już w sezonie 2018/19 stał się podstawowym graczem zespołu z ulicy Roosevelta.

Swoją postawą na boisku znacznie przyczynił się do wyników Górnika, który między 3. a 5. kolejką stracił tylko jednego gola, choć rywalizował z silnymi zespołami. Wyniki „Górników” w tym okresie to 3:0 z Lechią Gdańsk, 3:1 z Legią Warszawa i 0:0 z Wisłą Kraków.

Gryszkiewicz wszystkie mecze rozegrał w pełnym wymiarze. Wraz z kolegami z obrony zabrzańskiego klubu sprawił, że rywale oddali tylko 10 strzałów celnych, co było czołowym wynikiem, patrząc na statystyki wszystkich 16 klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Łącznie urodzony w grudniu 1999 r. zawodnik wygrał w tym okresie 34 z 52 stoczonych pojedynków, z czego 14 z 18 pojedynków w powietrzu. Sześć razy (na 11 prób) skutecznie zdołał też odbierać piłkę swoim rywalom.

Karol Niemczycki, Cracovia. Młodzieżowiec PKO Banku Polskiego, październik 2020

Karol Niemczycki 2.jpg

W październiku pod uwagę brano formę w 6., 7. i 8. kolejce oraz ewentualnych zaległych meczy, rozegranych w tym miesiącu. Zwyciężył 21-letni bramkarz Cracovii Karol Niemczycki, który pokonał dwóch pomocników – Jakuba Modera z Lecha Poznań i Patryka Plewkę z Wisły Kraków.

Niemczycki trafił do zespołu spod Wawelu przed rozpoczęciem sezonu 2020/21. To wychowanek Garbarni Kraków, który na swoim koncie ma już występy w młodzieżowych zespołach Cracovii (2011-2014) oraz Akademii Piłkarskiej Profi Zielonki (2014-2017). Jesienią 2017 roku przeniósł się do holenderskiego klubu NAC Breda, w którym zaliczył dwa występy w Eredivisie. W ostatnim sezonie był wypożyczony do Puszczy Niepołomice, jednak z „Pasami” związał się na stałe – kontraktem ważnym do końca czerwca 2023 r.

W meczach 6. 7. i. 8. kolejki był ważnym punktem Cracovii, która grała ze Śląskiem Wrocław (porażka 1:3), Piastem Gliwice (zwycięstwo 1:0) i Lechem Poznań (remis 1:1). Niemczycki w każdym z tych meczów bronił przez pełne 90 minut. Przeciwnicy oddali w sumie 27 strzałów na jego bramkę, z czego młody bramkarz aż 23 razy wychodził obronną ręką, co oznacza skuteczność powyżej 85 proc.

W październiku Niemczycki dwukrotnie wybierany był do jedenastki kolejki i zasłużenie zdobył tytuł Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego jako pierwszy piłkarz Cracovii w historii, a zarazem pierwszy bramkarz naszej ligi od blisko dwóch lat. Poprzedni był Radosław Majecki, który w grudniu 2018 r. został wyróżniony za postawę w meczach Legii Warszawa.

Kacper Chodyna, Zagłębie Lubin – Młodzieżowiec PKO Banku Polskiego, listopad 2020

Kacper Chodyna 3.jpg

Tytuł za listopad przyznano w oparciu o formę z 9., 10. i 11. kolejki oraz w ewentualnych zaległych spotkań. Zwycięzcą został 21-letni obrońca Zagłębia Lubin Kacper Chodyna, który pokonał w finałowej rywalizacji bramkarza Cracovii Karola Niemczyckiego oraz napastnika Piasta Gliwice Dominika Steczyka.

Między 9. a 11. kolejką Zagłębie wygrało 2:1 z Podbeskidziem Bielsko-Biała, zremisowało 2:2 ze Stalą Mielec i pokonało 2:1 Wisłę Kraków. W spotkaniach z mielczanami oraz krakowianami Chodyna pokazał swoje ofensywne umiejętności, dwukrotnie pokonując bramkarzy rywali. Brał też udział w akcji, która zapewniła Zagłębiu gola w meczu z Podbeskidziem. Wyróżnił się także sporą liczbą dryblingów (7 udanych na 12 prób), a także skutecznością w podaniach, która wyniosła 77 proc.

W trakcie kariery juniorskiej Chodyna grał w takich klubach jak Ina Ińsko, Światowid Łobez oraz Lech Poznań. Kolejne sezony spędził w rezerwach Lecha oraz Zagłębia Lubin, a rundę jesienną sezonu 2018/19 w Bytovii Bytów. W pierwszej kadrze „Miedziowych” znajduje się od początku 2020 r. i dopiero obecny sezon przyniósł mu regularne występy na poziomie PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Tytuł Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego to pierwsza taka nagroda Kacpra Chodyny w karierze, druga nagroda dla obrońcy w sezonie 2020/21 (po wrześniowym wyróżnieniu dla Adriana Gryszkiewicza), a zarazem czwarta w historii dla zawodnika KGHM Zagłębia Lubin – wcześniej takie laury otrzymali Bartosz Białek (listopad 2019), Bartosz Slisz (wrzesień 2019) i Filip Jagiełło (luty 2019).

Co więcej, dzięki wyróżnieniu Chodyny to właśnie drużyna z Lubina stała się samodzielnym liderem, wyprzedzając pod względem tytułów Młodzieżowca Miesiąca Legię Warszawa i Lecha Poznań.

Kacper Kozłowski, Pogoń Szczecin – Młodzieżowiec PKO Banku Polskiego, grudzień 2020

Kacper Kozłowski 2.jpg

Tytuł za grudzień rozpatrywano, oceniając grę piłkarzy w 12., 13. i 14. kolejce oraz ewentualnych meczach zaległych. Zwyciężył 17-letni pomocnik Pogoni Szczecin Kacper Kozłowski, który pokonał innych nominowanych, m.in. Kamila Piątkowskiego z Rakowa Częstochowa i Bartosza Slisza z Legii Warszawa.

Pogoń Szczecin miała bardzo udaną końcówkę rundy jesiennej. „Portowcy” zdobyli w grudniu 13 punktów na 15 możliwych. W dużym stopniu przyczynił się do tego Kacper Kozłowski, który przebywał na boisku przez 65 proc. łącznego czasu gry i aż cztery razy wychodził w podstawowym składzie.

Zaliczył też asystę w 39. minucie meczu z Lechem Poznań. Po jego zagraniu gola na 2:0 strzelił Sebastian Kowalczyk. Ostatecznie zespół Kosty Runjaicia wygrał aż 4:0, co było spektakularnym osiągnięciem, biorąc pod uwagę, że mecz odbywał się na wyjeździe, a Lech to jedyna polska drużyna, która zagrała jesienią w fazie grupowej europejskich pucharów.

Kacper Kozłowski znalazł się też w najlepszej jedenastce 14. kolejki, w której Pogoń wygrała u siebie z Zagłębiem Lubin 1:0. W grudniu wyróżniał się indywidualnymi statystykami. Miał dobrą skuteczność zarówno w dryblingach, jak i podaniach do przodu. W wieku 17 lat 73 dni stał się najmłodszym zdobywcą nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Pobił poprzedni rekord o dziesięć miesięcy starszego Daniela Szelągowskiego, który laureatem nagrody był w lipcu.

Kozłowski to wychowanek Bałtyku Koszalin, który od sezonu 2016/17 należał do juniorów Pogoni Szczecin. W rundzie wiosennej sezonu 2018/19 włączono go do drużyny seniorów Pogoni. Jeszcze przed 17. urodzinami na koncie miał grę w aż trzech sezonach Ekstraklasy. Obecnie ma już za sobą dwucyfrową liczbę spotkań na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

Kozłowski stał się drugim piłkarzem Pogoni Szczecin, który zdobył nagrodę dla Młodzieżowca Miesiąca. Pierwszym był Sebastian Kowalczyk wyróżniony w październiku 2018 r.

Marek Wiśniewski