Najbardziej filmowy bieg w Polsce powraca!

W sobotę 10 lipca odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Wałeckiego Festiwalu Biegowego, w ramach którego odbywa się m.in. Bieg Filmowy z udziałem bohaterów znanych z ekranu. W poprzednich latach na trasie ścigali się m.in. Shrek, Batman, Czerwony Kapturek, Asterix i Obelix i Zorro. Kogo zobaczymy w tym roku?
około min czytania

Wałecki Festiwal Filmowy miał się odbyć 18 lipca 2020 r., jednak ze względu na pandemię koronawirusa zawody przełożono na 2021 r. Nowa data jest symboliczna, ponieważ 10. edycja imprezy odbędzie się 10 lipca.

Pięć konkurencji biegowych

W ramach festiwalu w Wałczu zaplanowano pięć konkurencji: 

  • Bieg Filmowy na 10,4 km – start o godzinie 19.00 (połączony z 8. Mistrzostwami Polski BiegamBoLubię);
  • BiegamBoLubię LASY 6 km – start o godzinie 18.55;
  • ChodzęBoLubię 6 km – start o godzinie 18:55;
  • biegi dla dzieci SportGeneracja – o godzinie 17.50 miniSportGeneracja dla raczkujących dzieci, a od 18.00 zawody dla dzieci w czterech kategoriach wiekowych;
  • marszobieg BiegamBoLubię POMAGAĆ na 1111 m – start o godzinie 17.30.

Jedyny w swoim rodzaju – Bieg Filmowy

Bieg Filmowy w ramach Wałeckiego Festiwalu Biegowego to jedne z najbarwniejszych zawodów w Polsce. Po pierwsze, zawodnicy pokonują malowniczą trasę wokół Jeziora Raduń. Po drugie, Bieg Filmowy połączony jest z mistrzostwami Polski trenerów „BiegamBoLubię” czyli instruktorów, prowadzących stadionową akcję treningową, wspieraną przez PKO Bank Polski na terenie całego kraju. Po trzecie, uczestnicy imprezy przebierają się za bohaterów filmowych.

Trzy edycje temu wśród wyróżnionych zawodników pojawili się Gargamel i Smerfetka, Pszczółka Maja i Gucio, Hannibal Lecter, Pinokio, Spiderman, Mumia, Mozart czy też zakonnica. Najlepszą drużyną wybrano bohaterów Gwiezdnych Wojen. W ósmej edycji największą uwagę przyciągnęli m.in. rodzina Simpsonów, Fiona ze Shrekiem, Batman i Czerwony Kapturek. Z kolei ostatnio w zawodach wyróżniali się Scooby Doo z ekipą, Asterix i Obelix, Zorro oraz Piraci z Karaibów.

Zmieniona trasa Biegu Filmowego

W poprzedniej odsłonie Bieg Filmowy odbywał się na dystansie 9999 m. Sytuacja pandemiczna sprawiła jednak, że trasa musiała zostać zmieniona, a dystans wydłużony do 10,4 km. W efekcie tego, wyników tegorocznej edycji zawodów nie należy porównywać z poprzednimi.

Cztery ostatnie Biegi Filmowe na dystansie 9999 m wygrał Michał Hulewicz, do którego należy tytuł mistrza Polski trenerów akcji „BiegamBoLubię”. Z kolei najszybszą kobietą dwóch poprzednich edycji została Wioletta Paduszyńska – mistrzyni Polski trenerów „BiegamBoLubię”.

Pobiegną dla Ani z Wałcza

Jak podczas wszystkich biegów sponsorowanych przez PKO Bank Polski, także podczas 10. Wałeckiego Festiwalu Biegowego odbędzie się akcja „biegnę dla…”. Tym razem uczestnicy zawodów pobiegną dla 20-letniej mieszkanki Wałcza Ani Świrk.

Ania urodziła się ze zdiagnozowanym 4-kończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym i epilepsją lekooporną. Poddawana jest stałej rehabilitacji ruchowej i wymaga całkowitej opieki.

Wałecki Festiwal Biegowy to jedyne takie wydarzenie na biegowej mapie Polski. A w tym roku odbędzie się jubileuszowa, pełna atrakcji edycja. PKO Bank Polski, jako partner strategiczny, zaprasza wszystkich, całe rodziny na tę wyjątkową imprezę łączącą sport, film, rekreację z pomaganiem– mówi Dorota Cerazy, dyrektor 1 Oddziału PKO Banku Polskiego w Wałczu.

Każdy, kto chce pomóc Ani, może przypiąć do koszulki startowej kartkę z napisem „biegnę dla Ani” i dotrzeć z nią do mety. Dzięki zaangażowaniu biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki finansowe na konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Słoneczko”, która opiekuje się Anią. Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Ani” będzie można odbierać w biurze zawodów w czasie jego pracy.

Fundacja od 2013 r. organizuje akcje charytatywne „biegnę dla…”. Dotąd odbyło się ich już ponad 460, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła ponad 520 beneficjentów łączną kwotą prawie 6,2 mln zł. W akcje pomocy zaangażowało się prawie 210 tys. biegaczy.

Marek Wiśniewski