5. PKO Bieg Charytatywny. Trenerzy „BiegamBoLubię” pomogą zawodnikom

Startujecie w 5. PKO Biegu Charytatywnym? Nie macie doświadczenia w biegach sztafetowych? Nie wiecie, jaki jest najlepszy sposób na przekazanie pałeczki do kolejnej osoby? Przyjdźcie na bezpłatne zajęcia lekkoatletyczne „BiegamBoLubię”! Trenerzy lekkiej atletyki pomogą wam przygotować się do zawodów.
około min czytania

Spotkania „BiegamBoLubię” są prowadzone przez ponad 200 trenerów na blisko 100 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Bezpłatne zajęcia odbywają się – w zależności od lokalizacji – od poniedziałku do soboty.

Oprócz treningów biegowych, podczas zajęć wykonywane są różnorodne ćwiczenia sprawnościowe, koordynacyjne, gimnastyczne. Program zajęć jest dostosowany do uczestników i nastawiony na osoby o różnym poziomie zaawansowania z naciskiem na osoby początkujące.

Treningi „BiegamBoLubię” odkryją tajemnice sztafety

W zajęciach zaplanowanych na początek września trenerzy będą przygotowywać biegaczy do 5. PKO Biegu Charytatywnego, który odbędzie się 14 września. Podobnie jak przed rokiem, wyjaśnią, jak w praktyce wygląda bieg sztafetowy i na co należy zwrócić uwagę, żeby osiągnąć dobry wynik.

Nasi trenerzy mocno zaangażują się w przygotowania zawodników do 5. PKO Biegu Charytatywnego na terenie całego kraju. Na zajeciach wprowadzimy elementy zmian sztafetowych, będziemy pokazywać, jak przekazywać pałeczkę z rąk do rąk – zapowiada Paweł Januszewski, prezes Fundacji „Wychowanie przez Sport”, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, a zarazem inicjator akcji „BiegamBoLubię”.

Oczywiście będą to inne prędkości niż u wyczynowych lekkoatletów, ale skala trudności i tak będzie duża. W przypadku sztafet 4x400 w jednym czasie zmiany może dokonywać ośmiu zawodników, a więc w strefie zmian może znajdować się 16 osób. W 5. PKO Biegu Charytatywnym na każdym ze stadionów będzie brało udział po sto drużyn, co oznacza, że w strefie zmian jednorazowo może się znaleźć nawet 200 zawodników. Warto więc przyjść na zajęcia „BiegamBoLubię” i zapoznać się z technicznymi aspektami, które ułatwią start 14 września zwraca uwagę Januszewski.

W zajęciach mogą brać udział osoby powyżej 16. roku życia. Młodsi uczestnicy muszą przebywać pod opieką dorosłych.

Jak dobrze przekazywać pałeczkę?

Nawet jednorazowy trening przed 5. PKO Biegiem Charytatywnym może mieć przełożenie na wynik, jaki drużyna uzyska w zawodach. Zobaczyć w jaki sposób przekazywać i odbierać pałeczkę w biegu sztafetowym, a jednocześnie skorygować błędy, które może popełnić każdy niedoświadczony biegacz.

Są różne metody, bo można to robić od dołu albo z góry. Wszystkiego będzie można będzie dowiedzieć się na spotkaniach „BiegamBoLubię”. Zawodnicy, zapoznają się z tymi technicznymi aspektami, na pewno będą dobrze przygotowani do biegu. Nawet jeśli podczas zawodów dojdą emocje i adrenalina – przekonuje Januszewski, były lekkoatleta i specjalista biegu na 400 m przez płotki, który w 1998 roku zdobył złoty medal mistrzostw Europy.

Pałeczkę sztafetową kapitanowie wszystkich drużyn, startujących w 5. PKO Biegu Charytatywnym, otrzymają tuż przed odprawą. Aby w trakcie biegu dokonać zmiany, zawodnik musi dotrzeć do strefy zmian i przekazać pałeczkę następnej osobie z drużyny. W przypadku PKO Biegu Charytatywnego nie ma kar finansowych za upuszczenie pałeczki, jednak – zgodnie z regulaminem – bieg bez pałeczki lub zakończenie biegu bez niej będzie oznaczać dyskwalifikację zespołu.

Dlaczego warto?

  • PKO Bieg Charytatywny to ogólnopolska inicjatywa PKO Banku Polskiego, która od pięciu lat odbywa się we wrześniu na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach kraju. W tym roku zawody zaplanowano na sobotę 14 września o godzinie 10.00, a biegacze będą rywalizować na obiektach w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Słupsku, Warszawie i Wrocławiu.

Wybiegana kwota zostanie przekazana przez Fundację PKO Banku Polskiego na cel charytatywny – wsparcie edukacji pozaszkolnej dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w 12 województwach, w których odbywa się bieg.

Marek Wiśniewski