Piąta edycja PKO Biegu Charytatywnego coraz bliżej

W sobotę 14 września w 12 miastach Polski tysiące zawodników podejmą rywalizację o na bieżniach stadionów lekkoatletycznych w 5. PKO Biegu Charytatywnym. Wszystko po to, by „wybiegać” pomoc na rzecz edukacji dzieci z domów dziecka.
około min czytania

Najważniejsze zasady

PKO Bieg Charytatywny to ogólnopolska inicjatywa, która od pięciu lat odbywa się we wrześniu na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach kraju. W imprezie biorą udział pięcioosobowe zespoły sztafet, które starają się w godzinę przebiec jak największą liczbę okrążeń. W tym roku sztafety wystartują w sobotę 14 września o 10:00. Aby dokonać zmiany, zawodnik musi dotrzeć do strefy zmian i przekazać pałeczkę następnej osobie z drużyny.

To niezwykły bieg! Po pierwsze ze względu na jego formułę – to rywalizacja sztafetowa odbywająca się stadionie. Po drugie dlatego, że nie biegniemy sami, tylko w drużynie i nie tylko dla siebie, ale – przede wszystkim – dla kogoś. Wszystko to sprawia, że PKO Bieg Charytatywny jest wyjątkowym wydarzeniem, któremu towarzyszą wspaniałe emocje. Na samą myśl o kolejnej edycji serce bije mi zdecydowanie mocniej – wyznaje Sebastian Chmara, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem” oraz PKO Biegu Charytatywnego.

Nowy cel charytatywny

W tym roku, startując, będą wspierać edukację pozaszkolną dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w 12 województwach, w których odbywa się bieg. Liczyć się będzie każde okrążenie. Środki na szczytny cel przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego.

W poprzednich czterech edycjach zaangażowanie uczestników biegu było przeliczane na posiłki dla potrzebujących dzieci. Do tej pory przekazaliśmy na ten cel blisko 3 mln zł. W ubiegłorocznej edycji zaangażowaliśmy nie tylko zawodników, ale też kibiców, którzy wspierając swoje drużyny mogli pozyskać dodatkowe pieniądze dla potrzebujących. W tym roku będziemy wspierać edukację podopiecznych z domów dziecka – zapowiada Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. – Wiemy, że nasza pomoc jest bardzo potrzebna, a bieg z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. To efekt działania razem. Zawsze większą moc sprawczą mają działania systemowe niż jednorazowe. I to właśnie widać w PKO Biegu Charytatywnym. Bądźmy razem także w tym roku! – dodaje Małgorzata Głębicka.

Dwanaście miast, dwanaście stadionów

W tym roku zawodnicy rywalizować będą na obiektach w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Słupsku, Warszawie i Wrocławiu.

Lista stadionów 5. PKO Biegu Charytatywnego: Białystok – Stadion lekkoatletyczny w Zespole Obiektów Sportowych "Zwierzyniec", ul. 11 Listopada 28 Bydgoszcz – Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163 Koszalin - Stadion lekkoatletyczny „Bałtyk”, ul. Andersa 16 Kraków – Stadion AWF, al. Jana Pawła II 78 Lidzbark Warmiński, Stadion Miejski, ul. Bartoszycka 24 Lublin, Stadion MKS „Start”, al. Józefa Piłsudskiego 22 Łódź, Stadion AZS Łódź, ul. Lumumby 22/26 Poznań, Stadion Golęcin, ul. Warmińska 1 Ruda Śląska, Stadion Lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna 12 Słupsk, Stadion 650-lecia, al. Antoniego Madalińskiego 4 Warszawa, Stadion AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34 Wrocław, Stadion AWF Wrocław, al. I.J. Paderewskiego 35

Ekstra koszulka i super medale

Na koszulkach 5. PKO Biegu Charytatywnego znalazła się grafika, przedstawiająca biegaczy na tle charakterystycznych budynków miast, w których odbędzie się bieg.

Za udział w zawodach wszyscy uczestnicy dostaną medale, których kształt przypomina lekkoatletyczną bieżnię.

O starcie decyduje wniesienie opłaty startowej!

W całym kraju w biegu może wziąć udział maksymalnie sto drużyn. Gwarancję startu daje nadanie numeru startowego, który przydzielany jest po zaksięgowaniu opłaty startowej. Określona jest tylko kwota minimalna, która nie może być niższa niż 50 zł od drużyny. Oznacza to, że minimalny koszt startu jednego uczestnika wynosi 10 zł. Przy zapisach warto jednak pamiętać, że im wyższa wpłata, tym więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych dla dzieci z domów dziecka.

Gorąco zachęcamy do startu w 5. PKO Biegu Charytatywnym. Pomagając sobie, pomagajmy innym!

Marek Wiśniewski