Jak kupić auto i uniknąć finansowej kraksy

Dane pokazują, że rośnie w Polsce sprzedaż nowych samochodów. Decyzja o aucie to również wybór formy płatności – kredyt czy może leasing?
około min czytania

W 2018 r. Polacy kupili o ponad 45 tys. więcej nowych samochodów niż rok wcześniej. Co ciekawe, pod względem liczby aut na tysiąc mieszkańców wyprzedzamy Niemców, Francuzów i Szwajcarów. Spośród mieszkańców Unii bardziej zmotoryzowani od nas są tylko Włosi i Finowie. Oczywiście nasz „park maszyn” jest używany i tani, ale i to powoli się zmienia.

Wygodna jazda po kredyt

Przed kupnem pojazdu przyda się nam właściwy drogowskaz. Inaczej możemy skręcić w ślepą uliczkę. Dlatego na spokojnie zastanówmy się, jak chcemy sfinansować zakup samochodu.

Po pierwsze pożyczka. – W PKO Banku Polskim auto sfinansujemy dzięki Mini Ratce – to pożyczka od 1 tys. zł do 200 tys. zł – mówi Gabriela Drabek, doradca w Oddziale 1 w Kędzierzynie Koźlu w PKO Banku Polskim. – Za jej udzielenie nie zapłacimy prowizji. Dla debiutantów, czyli osób, które nie brały pożyczki w PKO Banku Polskim w ogóle lub od 10 lat, oprocentowanie wynosi 6,99. Tak oprocentowaną pożyczkę możemy wziąć na 12 miesięcy. Składając wniosek w aplikacji IKO otrzymamy pieniądze nawet w 30 sekund od momentu akceptacji umowy. Tempo godne Formuły 1.Oczwywiscie możemy zrobić to również przez serwis iPKO oraz w oddziale.

W przypadku osób, które skorzystały z pożyczki w Banku w ostatniej dekadzie, pożyczka będzie miała prowizję, a jej oprocentowanie wyniesie 9,99. Można ją wziąć na maksymalnie 8 lat. Pamiętajmy jednak, że oprocentowanie i prowizję możemy negocjować. Zmniejszymy ją, jeśli zdecydujemy się na lokatę lub kartę kredytową.

Drugim rozwiązaniem jest leasing. Tu PKO Bank Polski również nam pomoże. Do wyboru mamy Leasing na start i Leasing dla firm. Jeśli rozpoczynamy biznes, możemy wziąć w leasing nie tylko na auto, ale również maszyny lub sprzęt potrzebny nam bez pracy – nawet do 500 tys. zł (120 tys. zł pojazdy osobowe i ciężarowe dla firm działających poniżej 3 miesięcy, 500 tys. zł – pojazdy, maszyny i urządzenia dla firm działających powyżej 3 miesięcy). Maksymalny czas kredytowania to 84 miesiące.

Leasing dla firm weźmiemy m.in. na nowe i używane: samochody osobowe i ciężarowe, pojazdy, środki transportu drogowego, maszyny i urządzenia, sprzęt medyczny, maszyny i urządzenia budowalne. Wysokość raty leasingowej, okres spłaty i wysokość wykupu pojazdu ustalane są po poznaniu potrzeb i możliwości klienta. Dodatkowo możemy również otrzymać korzystne pakiety ubezpieczeń, kartę paliwową, pakiety usług serwisowych oraz usługi oponiarskie.

Od czego właściwie zacząć? Możemy wysłać formularz kontaktowy ze strony PKO Banku Polskiego. Ale to tylko jedna z możliwości. Drugą jest wizyta w oddziale. Wystarczy zapytać o ofertę leasingu lub zostawić swój telefon – oddzwoni do Nas Doradca MŚP. Trzecia opcją to odwiedzenie specjalnego Oddziału PKO Leasing. Szczegółowy wykaz tego typu oddziałów znajdziemy na stronie Banku. Tam eksperci zajmą się nami kompleksowo.

Jakie dokumenty są nam potrzebne? Okazuje się, że Bank nie wymaga od nas sterty zaświadczeń. Nie będziemy musieli chodzić do ZUS-u, Urzędu Skarbowego i wielu innych instytucji. Wystarczy jedynie nasze oświadczenie i faktura proforma od dostawcy przedmiotu leasingu. Ubezpieczenia samochodu nie da się uniknąć, dlatego zróbmy to z ekspertami w PKO Banku Polskim. Ma to co najmniej 4 zalety:

  1. Mamy szeroki wybór OC z Zieloną Kartą, a także AC, NNW, Car Assistance – każdy w trzech wariantach.
  2. Z łatwością możemy porównać polisy – każdy produkt za zakresu OC, AC, NNW i Zielonej Karty ma taki sam zakres ubezpieczenia, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego.
  3. Wybierzemy pakiet taki, jaki chcemy – możemy np. kupić OC i Auto Casco u dwóch różnych ubezpieczycieli.
  4. Zaoszczędzimy czas – wybierzemy spośród kilku towarzystw ubezpieczeniowych, a koszt składki poznamy w trakcie wizyty w Banku lub rozmowy z konsultantem.

Ubezpieczenie wykupimy z nawet 6-miesięcznym wyprzedzeniem – dzięki wcześniejszemu zawarciu umowy zabezpieczymy się przed ewentualnymi zmianami cen ubezpieczeń komunikacyjnych.

Gdzie mamy się udać, aby wykupić ubezpieczenie auta i załatwić wszystkie formalności? Obecnie ubezpieczenie samochodu możemy kupić we wszystkich placówkach PKO Banku Polskiego. Pamiętajmy również, że dokładnych informacji udzieli nam całodobowa infolinia.

  1. Infolinia i Kartolinia PKO Banku Polskiego 800 302 302
  2. Infolinia dla klientów małych i średnich przedsiębiorstw (+48) 81 535 66 60

Aby podpisać umowę, weźmy ze sobą dowód rejestracyjny, który będzie pomocny przy uzupełnianiu danych auta i jego właścicieli we wniosku o ubezpieczenie, na podstawie którego doradca obliczy składkę.

Piotr Dunaj