Startują zapisy do 5. PKO Biegu Charytatywnego!

W poniedziałek 26 sierpnia o godzinie 10.00 ruszą zapisy do 5. PKO Biegu Charytatywnego, który odbędzie się w sobotę 14 września w 12 miastach Polski. Tysiące zawodników podejmą rywalizację na bieżniach stadionów lekkoatletycznych, by „wybiegać” jak największą kwotę na rzecz edukacji dzieci z Domów Dziecka.
około min czytania

PKO Bieg Charytatywny to ogólnopolska inicjatywa PKO Banku Polskiego, która odbywa się we wrześniu na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach kraju. W imprezie biorą udział pięcioosobowe zespoły sztafet, które starają się przebiec po bieżni jak największą liczbę okrążeń.

W tym roku członkowie sztafet wystartują w sobotę 14 września i będą rywalizować równo przez godzinę.

Zapisy ruszają w poniedziałek 26 sierpnia o godzinie 10.00. Każdy, kto chce wziąć udział w tym wydarzeniu, musi zapamiętać tę datę, bo listy startowe zapełniają się w kilkanaście minut. Tak było dwa lata temu, tak było przed rokiem i myślę, że podobnie będzie również w tym roku. Trzeba się od razu zapisywać, bo liczba miejsc jest ograniczona i na pewno będzie ciasno, choć – z okazji stulecia PKO Banku Polskiego – w każdym mieście drużyn może wystartować sto – zapowiedział podczas oficjalnej konferencji Sebastian Chmara, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego oraz całego programu PKO Biegajmy Razem.

W tym roku zawodnicy rywalizować będą na obiektach w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Słupsku, Warszawie i Wrocławiu.

Cieszymy się, że biegając możemy pomagać dzieciom z Domów Dziecka, a dodatkowo rywalizować na stadionie Jeśli tylko damy radę się zapisać, to na pewno wystartujemy – zapowiedział podczas konferencji Janusz Łukomski, kapitan sekcji biegowej PKO Banku Polskiego.

Nowy cel charytatywny

Zaangażowanie biegaczy zostanie przeliczone na cel charytatywny – wsparcie edukacji pozaszkolnej dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w 12 województwach, w których odbywa się bieg. Im więcej przebiegną uczestnicy, tym więcej pieniędzy uda się zebrać. Środki na szczytny cel przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego.

Wychodzimy z założenia, że nic nie buduje tak fantastycznych postaw wśród młodych ludzi jak edukacja. Stąd pomysł, żeby wesprzeć pozaszkolne formy edukacji i jej różne odmiany – kursy przygotowawcze do matur, zajęcia dodatkowe z przedmiotów ścisłych. Edukacja to coś, na co chcemy postawić w jubileuszowym 5. PKO Biegu Charytatywnym. Zakładam, że pomożemy w sumie przynajmniej 48 ośrodkom z różnych regionów, choć wszystko zależy od kwoty, jaką zgromadzimy – wyjaśniła Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Dzieciom możemy pomóc na kilka sposobów: startując w sztafecie, kibicując swojej drużynie lub wpłacając dowolną kwotę na PKO Bieg Charytatywny na konto Fundacji lub w aplikacji IKO z fundacją „Pomagaj z nami” – dodała.

Jak podkreślił wiceprezes Stowarzyszenia „Pomóż Dzieciom”, a zarazem dyrektor Domu Dziecka w Równem Jan Nowak, cel charytatywny jest „jak najbardziej słuszny”.

Często jednym z powodów, dla których dzieci trafiają pod opiekę zastępczą, jest zaniedbywanie obowiązków szkolnych. Wiele z nich trafia do nas z naprawdę dużymi zaległościami i potrzebują pomocy w zakresie edukacji. Dodatkowe zajęcia, szkolenia i kursy są tym dzieciakom bardzo potrzebne – przekonywał Jan Nowak.

Ekstra koszulka dla uczestników

Na oryginalnych koszulkach 5. PKO Biegu Charytatywnego znalazła się grafika przedstawiająca biegaczy na tle charakterystycznych budynków miast, w których odbędzie się bieg. Koszulki zostały wykonane przez partnera technicznego zawodów – markę 4F.

Misją naszej marki jest to, żeby sport stał się częścią życia każdego z nas. Motywacji do biegania jest wiele, bo biegamy dla kondycji, zdrowia czy lepszej sylwetki. Cel charytatywny również jest czymś, co przyciąga, motywuje i sprawia, że ludzie chcą biegać i startować w zawodach takich jak PKO Bieg Charytatywny – powiedziała Monika Coś, senior sports marketing account executive w firmie 4F.

Mam nadzieję, że dla uczestników biegu miłą pamiątką będą też nasze koszulki. Są lżejsze niż poprzednie i mają płaskie szwy, co minimalizuje ryzyko otarć. Na koszulki nanieśliśmy też kolorowe, sympatyczne grafiki, które nie zmniejszają jej zalet. Odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała jest bardzo efektywne. Po zawodach uczestnicy będą mogli używać tych koszulek do prywatnych treningów – dodała.

Za udział w zawodach wszyscy uczestnicy dostaną też niepowtarzalne medale, których kształt przypomina lekkoatletyczną bieżnię.

Konkurs dla kibiców

Drugi rok z rzędu do akcji charytatywnej będą mogli włączyć się również kibice. Podczas imprezy na trybunach każdego stadionu będzie trwał konkurs na najbardziej barwne i głośne grupy fanów. Zwycięskie grupy w poszczególnych miastach w nagrodę będą mogły wskazać organizacje, którym Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże dodatkowe pieniądze. W zeszłym roku w sumie była to kwota 150 tys. zł.

Trzeba wyróżnić się wyjątkową i oryginalną formą kibicowania, identyfikując się jako grupa wspierająca daną drużynę. Każda zwycięska grupa kibiców będzie mogła wskazać wsparcie niezależnego celu charytatywnego, który zrealizujemyzapowiedziała Małgorzata Głębicka.

W zeszłym roku w Warszawie konkurs wygrała grupa kibiców, wspierająca drużynę ambasadorki zawodów, aktorki Karoliny Gorczycy.

Naszej drużynie nie udało się wywalczyć podium, ale za to nasi kibice wygrali konkurs na najbardziej oryginalny doping, dzięki czemu mogliśmy wskazać wybrany przez siebie cel charytatywny, który otrzymał wsparcie z Fundacji PKO Banku Polskiego – wspominała Karolina Gorczyca, która w tym roku będzie ambasadorką zawodów w Lidzbarku Warmińskim.

To przepiękne miasto, w którym wiosną spędziłam wiele czasu, pracując na planie serialu. Poznałam tam wspaniałe miejsca i świetnych ludzi. Cieszę się, że tam wrócę. W tym roku nie pobiegnę, ale będę kibicować i zachęcać innych, żeby wzięli udział. Radość sprawia mi myśl, że po raz kolejny mam okazję pełnić rolę ambasadorki PKO Biegu Charytatywnego – zaznaczyła.

Przygotowania do zawodów

Osoby, które chcą odpowiednio przygotować się do rywalizacji w formule sztafetowej PKO Biegu Charytatywnego.

– Podobnie jak przed rokiem wszyscy mogą wziąć udział w bezpłatnych treningach „BiegamBoLubię”, podczas których trenerzy pokażą m.in. w jaki sposób przekazywać pałeczkę w strefie zmian. Warto więc przyjść na zajęcia i zapoznać się z technicznymi aspektami, które ułatwią start 14 września – przekonuje Paweł Januszewski, prezes Fundacji „Wychowanie przez Sport”, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, a zarazem inicjator akcji „BiegamBoLubię”.

Przypomnijmy, że spotkania „BiegamBoLubię” odbywają się na stadionach lekkoatletycznych w blisko stu lokalizacjach w całej Polsce. Bezpłatne zajęcia organizowane są od początku kwietnia aż do listopada – w sobotę rano lub poniedziałek wieczorem, a w niektórych miejscach w środę wieczorem.

Pobiegnij już za 10 złotych!

Na każdym stadionie może wystartować sto drużyn. Gwarancję startu daje nadanie numeru startowego, który przydzielany jest po zaksięgowaniu opłaty startowej. Jej wysokość nie jest określona, jednak kwota od drużyny nie może być niższa niż 50 zł.

Oznacza to, że minimalny koszt startu jednego uczestnika wynosi 10 zł. Przy zapisach warto jednak pamiętać, że im wyższa wpłata, tym więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych dla dzieci z Domów Dziecka.

Piknik rodzinny

W każdym z 12 miast po zawodach odbędą się również pikniki rodzinne z licznymi atrakcjami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W strefie formy znajdą się gry i zabawy ruchowe dla całych rodzin, w strefie zdrowia odbędą się warsztaty pierwszej pomocy, a w strefie cateringowej – zdrowa żywność. W trakcie pikników odbędą się też ekologiczne warsztaty, podczas których uczestnicy zbudują makiety miast, wykorzystując metodę upcyklingu.

Gorąco zachęcamy do startu w 5. PKO Biegu Charytatywnym. Pomagając sobie, pomagajmy innym!

Marek Wiśniewski