Nauka zawsze w cenie – ile kosztuje wyprawka szkolna?

Jak wynika z raportu „Wyprawka szkolna 2019”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, 69 proc. Polaków na szkolne zakupy wybierze się w sierpniu. W tym roku polska rodzina przeznaczy na zakupy średnio 1718 zł.
około min czytania

Badanie Deloitte wskazuje, że przeciętna polska rodzina z jednym dzieckiem wyda na wyprawkę szkolną średnio 1388 zł, z dwojgiem – 1898 zł, a z trojgiem nawet 2742 zł.

Co kupujemy na wyprawkę?

90 proc. ankietowanych kupi: zeszyty, bloki, długopisy i ołówki, 86 proc. odzież i obuwie, a 80 proc. podręczniki i książki. 79 proc. zamierza sprawić dzieciom nowe tornistry i plecaki, a 42 proc. – mundurki. Znacznie rzadziej będziemy kupować urządzenia komputerowe (skanery czy drukarki) – 18 proc., tablety (16 proc.) czy subskrypcje cyfrowe (15 proc.).

Aby znaleźć odpowiednie artykuły szkolne i ubrania, odwiedzimy średnio cztery sklepy stacjonarne i trzy internetowe. W tych pierwszych spędzimy średnio 7,4 godzin, a w drugich 4,4 godziny. Zeszyty, długopisy i inne rzeczy, które przydadzą się dzieciom w szkolnych ławkach, a także ubrania i obuwie kupujemy przede wszystkim w sklepach stacjonarnych (odpowiednio 81 i 68 proc.) Podobnie z plecakami czy podręcznikami, choć w tych kategoriach nie widać już tak silnych preferencji.

Budżet po wakacjach może być nadszarpnięty. Jak więc znaleźć pieniądze na wyprawkę?

Limit odnawialny – rachunek na ratunek

Dobrym rozwiązaniem jest limit odnawialny. Dlaczego warto go wybrać, wyjaśnia Sylwia Kumon, ekspert PKO Banku Polskiego.

Nasz limit odnawialny ma kilka zalet. Otrzymamy go, kiedy na nasze konto regularnie trafiają wpłaty. To od nich zależy wysokość naszego limitu. Maksymalna to nawet 100 tys. zł. – do wydania na dowolny cel. Limit ustalamy na 12 miesięcy, po tym okresie możemy go automatycznie przedłużyć, podwyższyć lub zrezygnować. Wygodna jest też spłata kredytu, z wpływów na konto.

Wniosek można złożyć online, a podpisać online, za pośrednictwem kuriera lub w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.

Limit dostępny jest na koncie od razu po zawarciu umowy. Uruchomimy go bezpłatnie z Kartą Dużej Rodziny oraz gdy jesteśmy właścicielami PKO Konta dla Młodych, a posiadacze rachunku Złote konto, rachunku Platinium, Konta Aurum i Konta Platinium II zapłacą za niego tylko 2 proc., przy czym minimum 60 zł (dla pozostałych posiadaczy ROR to wydatek 2,5 proc., nie mniej niż 60 zł) – dodaje Sylwia Kumon.

Ci, którzy już mają limit odnawialny do 31 października br., nic nie zapłacą za jego podwyższenie przy złożeniu wniosku online, a w oddziale tylko 1 proc.

Oprocentowanie w skali roku to stopa referencyjna NBP + 12 p.p.

Jak zapłacić za wyprawkę?

Kiedy już doładujemy nasze konto, za wybrane do szkoły rzeczy, możemy zapłacić na wiele sposobów. Jednym z najwygodniejszych będzie IKO. W zależności od tego, gdzie będziemy robić zakupy skorzystajmy z płatności zbliżeniowych telefonem lub z BLIKA.

Jak zrealizować płatność w sklepie przy użyciu kodu BLIK?

  1. Włączamy aplikację IKO i logujemy się, aby wyświetlić aktualny 6‑cyfrowy kod BLIK.
  2. Po podliczeniu należności za zakupy informujemy sprzedawcę, że chcemy zapłacić telefonem przy użyciu kodu BLIK.
  3. Podajemy 6‑cyfrowy kod BLIK wyświetlany na ekranie aplikacji IKO i zatwierdzamy płatność w terminalu, klikając zielony przycisk.
  4. Na ekranie aplikacji pojawi się prośba o akceptację operacji – wybieramy „Akceptuj”.
  5. Płatności do 100 zł potwierdzimy na ekranie telefonu w aplikacji IKO, wybierając przycisk „Akceptuj”, dla kwot powyżej 100 zł aplikacja IKO dodatkowo poprosi nas o podanie kodu PIN – tego samego, którego używamy do logowania. Po zrealizowaniu operacji otrzymamy od sprzedawcy wydruk potwierdzający dokonanie operacji. Potwierdzenie pojawi się również na ekranie telefonu.

Wniosek Dobry start

Wraz ze zbliżającym się rokiem szkolnym w PKO Banku Polskim znajdziemy również tzw. Wniosek Dobry start. Można go składać online do 30 listopada br. – wystarczy przejść do zakładki e-Urząd w serwisie internetowym Banku.

Piotr Dunaj