W poszukiwaniu wyzwań. Bankowi kolarze #16 Patrycja Duma

Patrycja Duma pracuje w Departamencie Podatków. Przygodę z kolarstwem zaczynała na białym Reksiu i czerwonym składaku, aby później przesiąść się na rower górski, kupiony za zaoszczędzone pieniądze.
około min czytania

Przetestowała go na trasach Beskidu Żywieckiego i podczas weekendowych wycieczek wokół Warszawy. Teraz startuje na największych zawodach z reprezentacją kolarzy PKO Banku Polskiego.

W barwach PKO Banku Polskiego pierwszy raz z wystąpiła w 2013 roku. Za namową Michała Kwiatkowskiego wystartowała w maratonie Mazovia w Piasecznie.                    

Potraktowałam to bardziej jako spacerowe spotkanie towarzyskie niż ściganie, ale teraz mogę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Rowerowe ziarenko zaczęło kiełkować. Były kolejne zawody Mazovii, czasem PolandBike. Apetyt rósł w miarę jeżdżenia – mówi Patrycja Duma.

Patrycja przemierzała wymagające rowerowe szlaki w tym górskie m.in. w Polsce, czy Austrii. Brała udział w słynnym maratonie rowerowym Salzkammergut Trophy w 2015 i 2016 roku. Potem, z powodów rodzinnych, musiała przerwać przygodę z kolarstwem. Na trasy wróciła po 5 latach.

Nieśmiało wystartowałam w kilku zawodach w okolicach Warszawy i okazało się, że wciąż sprawia mi to niesamowitą frajdę. Kręcenie to świetny detoks. Rower daje mi poczucie wolności, szczęścia, radości, dostarcza endorfin i energii, także do pracy – podkreśla.

Patrycja trenuje niemal każdego dnia – po pracy, przed pracą, na urlopie, w weekendy. Jesienią i zimą także, na torze kolarskim w Pruszkowie. W tym roku znów wystartowała w Salzkammergut Trophy. Ukończyła 120 kilometrową trasę, co uważa za nie lada wyczyn. Ma jednak nadzieję, że największe sukcesy są dopiero przed nią.

Każdy trening, przybliża mnie do lepszego wyniku w zawodach. Nie oszczędzam się – kiedy jadę, jedynym ograniczeniem jest siła moich mięśni. Rower pomaga mi lepiej poznać siebie i sprawdzić swoje możliwości. Dlatego ciągle szukam wyzwań. Za rok może wystartuję w Transalp (wyprawie transalpejskiej z północy na południe Alp) gdzie przez 7 dni można eksplorować niesamowite trasy lub sprawdzę się w innych zawodach. Jestem na to gotowa. Mieszanka gór, wysiłku i adrenaliny to unikalny koktajl – polecam!

Patrycja należy do bankowej sekcji rowerowej, gdzie spotkała ludzi z taką samą pasją. Wszyscy się wspierają, inspirują, mobilizują i uczą się od siebie. Opiekunami sekcji są Krzysztof Kisiel, Kacper Perschke i Maciej Mikołajun. Aby dołączyć, wystarczy skontaktować się mailowo: rowerowyteam@pkobp.pl.
Sekcja jest dofinansowana i działa w ramach programu PKO po godzinach.

Bankowi kolarze - Patrycja Duma

Jan Wolski
PKO Bank Polski