8 największych korzyści z regularnej jazdy na rowerze
Regularna jazda na rowerze niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia i ciała. Pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki, wzmacnia mięśnie i zapewnia kondycję, ale też pozwala zwiedzać świat, oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Przedstawiamy osiem największych korzyści, jakie płyną z kolarstwa. 2021-09-27-
Szczupła sylwetka i mocniejsze mięśnie
Regularna jazda na rowerze – podobnie jak bieganie – to sport wytrzymałościowy, który pozwala na skuteczne spalanie tłuszczu i – jeśli w diecie utrzymamy deficyt kaloryczny – zrzucanie zbędnych kilogramów. To znakomity sposób na poprawienie i utrzymanie zgrabnej sylwetki przy jednoczesnym wzmocnieniu mięśni. Podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko łydki, uda i pośladki, ale też mięśnie rąk i brzucha.
-
Poprawa kondycji
Jeżdżąc na rowerze zwiększamy wydolność organizmu, co ma bezpośredni wpływ na kondycję. Treningi kolarskie sprawiają, że nasze płuca pracują dużo intensywniej niż w spoczynku, a co za tym idzie – rośnie ich pojemność. Dzięki przyspieszeniu przepływu krwi organizm staje się bardziej dotleniony. Poprawa kondycji ma bezpośrednie przełożenie na jakość naszego codziennego życia.
-
Skuteczny sposób na „oczyszczenie” głowy
Jazda na rowerze jest znakomitym sposobem na relaks i nabranie dystansu do codziennych problemów. Podczas wysiłku fizycznego organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia.
Rower to dla mnie czerpanie radości z życia oraz poczucie wolności od codziennych trudów. W trakcie jazdy mam czas, żeby w pełni skupić się na tym, co daje mi maksimum przyjemności, a wraz z każdym przebytym kilometrem wzrasta moje poczucie dobrze spędzonego czasu i uporządkowania nurtujących mnie myśli – mówi Grażyna Szynalska z sekcji kolarskiej PKO Banku Polskiego.
-
Ekologia i dojazdy do pracy
Rower pozwala na ekologiczne i oszczędne dojazdy do pracy. Wybierając jednoślad do codziennych podróży chronimy środowisko, dbamy o własną kondycję, a dodatkowo możemy zaoszczędzić pieniądze.
Zalet dojazdów do pracy na rowerze widzę mnóstwo. Przede wszystkim to fantastyczna pobudka, która wprowadza nas na wyższe obroty. Każdy zdobyty kilometr poprawia naszą kondycję i jest korzyścią dla naszego zdrowia. Z całą pewnością rower jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Pozwala uniknąć zatłoczonych środków transportu, a co najważniejsze stania w korkach – zauważa Bartosz Grabowicz z sekcji kolarskiej PKO Banku Polskiego.
Dotyczy to zresztą nie tylko dojazdów do pracy, ale codziennego przemieszczania się w terenie.
-
Sposób na zwiedzanie świata
Rower to także znakomity środek transportu w turystyce. Dotyczy to zarówno poznawania nowych miejsc w naszej okolicy, jak i długich zagranicznych wyjazdów urlopowych.
Kiedy złapałem rowerowego bakcyla, wkręciłem się w koło turystyczne. Na obładowanych sakwami rowerach jeździliśmy po Bieszczadach oraz przez całe Pomorze, a zagranicą na Węgrach, w Grecji, Macedonii i Norwegii. W turystyce największe wrażenie robił na mnie dystans, jaki jestem w stanie pokonać bez żadnego wsparcia, a jedynie siłą własnych mięśni – podkreśla Bartosz Grabowicz. – Największym atutem roweru jest dla mnie to, że dzięki niemu możemy przemieścić się dalej i zobaczyć więcej niż pieszo, nie tracąc jednocześnie bliższego kontaktu z otoczeniem, naturą i drugim człowiekiem – dodaje.
-
Możliwość poznawania nowych osób
Miłośnicy kolarstwa – podobnie jak biegacze – to zazwyczaj pozytywni ludzie, pełni pasji, energii i uśmiechu. Decydując się na przynależność do grupy kolarskiej, zyskujemy świetny sposób na poznanie nowych osób mających podobną pasję.
Wspólne treningi i wyjazdy na zawody kolarskie mogą być znakomitym sposobem na zawarcie przyjaźni, a być może nawet na poznanie drugiej połówki.
Mówią, że kolarstwo to coś więcej niż pasja – to stan umysłu i coś w tym jest. Dzięki kolarstwu poznałam wiele bardzo fajnych i ciekawych osób. Nawiązałam także znajomości z profesjonalnymi kolarzami, którzy wygrywali kiedyś największe wyścigi. Dzięki temu miałam możliwość korzystania z ich doświadczenia – podkreśla Anna Paterak z sekcji kolarskiej PKO Banku Polskiego.
-
Systematyczność i dążenie do celu
Kolarstwo uczy zarządzania czasem. Żeby dobrze przygotować się do startu w zawodach, powinniśmy określić plan treningowy i ściśle się go trzymać. To z kolei kształci umiejętność długoterminowego planowania oraz systematyczność, która może być pomocna również w innych aspektach życia.
-
Udział w akcjach charytatywnych
Starty w zawodach kolarskich coraz częściej wiążą się z możliwością wzięcia udziału w akcjach charytatywnych.
Zmagania sportowe i pomoc potrzebującym powodują, że mam poczucie działania nie tylko dla siebie, ale też dla innych i bardziej motywuje mnie to do startu. Odczuwam wtedy dumę ze swojego wkładu w dobry cel. Jak tylko mam możliwość, to zawsze z takiej formy wsparcia korzystam – podkreśla Grażyna Szynalska.
Marek Wiśniewski