8 największych korzyści z regularnej jazdy na rowerze

Regularna jazda na rowerze niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia i ciała. Pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki, wzmacnia mięśnie i zapewnia kondycję, ale też pozwala zwiedzać świat, oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Przedstawiamy osiem największych korzyści, jakie płyną z kolarstwa.
około min czytania
  1. Szczupła sylwetka i mocniejsze mięśnie

Regularna jazda na rowerze – podobnie jak bieganie – to sport wytrzymałościowy, który pozwala na skuteczne spalanie tłuszczu i – jeśli w diecie utrzymamy deficyt kaloryczny – zrzucanie zbędnych kilogramów. To znakomity sposób na poprawienie i utrzymanie zgrabnej sylwetki przy jednoczesnym wzmocnieniu mięśni. Podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko łydki, uda i pośladki, ale też mięśnie rąk i brzucha.

  1. Poprawa kondycji

Jeżdżąc na rowerze zwiększamy wydolność organizmu, co ma bezpośredni wpływ na kondycję. Treningi kolarskie sprawiają, że nasze płuca pracują dużo intensywniej niż w spoczynku, a co za tym idzie – rośnie ich pojemność. Dzięki przyspieszeniu przepływu krwi organizm staje się bardziej dotleniony. Poprawa kondycji ma bezpośrednie przełożenie na jakość naszego codziennego życia.

  1. Skuteczny sposób na „oczyszczenie” głowy

Jazda na rowerze jest znakomitym sposobem na relaks i nabranie dystansu do codziennych problemów. Podczas wysiłku fizycznego organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Rower to dla mnie czerpanie radości z życia oraz poczucie wolności od codziennych trudów. W trakcie jazdy mam czas, żeby w pełni skupić się na tym, co daje mi maksimum przyjemności, a wraz z każdym przebytym kilometrem wzrasta moje poczucie dobrze spędzonego czasu i uporządkowania nurtujących mnie myśli – mówi Grażyna Szynalska z sekcji kolarskiej PKO Banku Polskiego.

  1. Ekologia i dojazdy do pracy

Rower pozwala na ekologiczne i oszczędne dojazdy do pracy. Wybierając jednoślad do codziennych podróży chronimy środowisko, dbamy o własną kondycję, a dodatkowo możemy zaoszczędzić pieniądze.

Zalet dojazdów do pracy na rowerze widzę mnóstwo. Przede wszystkim to fantastyczna pobudka, która wprowadza nas na wyższe obroty. Każdy zdobyty kilometr poprawia naszą kondycję i jest korzyścią dla naszego zdrowia. Z całą pewnością rower jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Pozwala uniknąć zatłoczonych środków transportu, a co najważniejsze stania w korkach – zauważa Bartosz Grabowicz z sekcji kolarskiej PKO Banku Polskiego.

Dotyczy to zresztą nie tylko dojazdów do pracy, ale codziennego przemieszczania się w terenie.

  1. Sposób na zwiedzanie świata

Rower to także znakomity środek transportu w turystyce. Dotyczy to zarówno poznawania nowych miejsc w naszej okolicy, jak i długich zagranicznych wyjazdów urlopowych.

Kiedy złapałem rowerowego bakcyla, wkręciłem się w koło turystyczne. Na obładowanych sakwami rowerach jeździliśmy po Bieszczadach oraz przez całe Pomorze, a zagranicą na Węgrach, w Grecji, Macedonii i Norwegii. W turystyce największe wrażenie robił na mnie dystans, jaki jestem w stanie pokonać bez żadnego wsparcia, a jedynie siłą własnych mięśni – podkreśla Bartosz Grabowicz. – Największym atutem roweru jest dla mnie to, że dzięki niemu możemy przemieścić się dalej i zobaczyć więcej niż pieszo, nie tracąc jednocześnie bliższego kontaktu z otoczeniem, naturą i drugim człowiekiem – dodaje.

  1. Możliwość poznawania nowych osób

Miłośnicy kolarstwa – podobnie jak biegacze – to zazwyczaj pozytywni ludzie, pełni pasji, energii i uśmiechu. Decydując się na przynależność do grupy kolarskiej, zyskujemy świetny sposób na poznanie nowych osób mających podobną pasję.

Wspólne treningi i wyjazdy na zawody kolarskie mogą być znakomitym sposobem na zawarcie przyjaźni, a być może nawet na poznanie drugiej połówki.

Mówią, że kolarstwo to coś więcej niż pasja to stan umysłu i coś w tym jest. Dzięki kolarstwu poznałam wiele bardzo fajnych i ciekawych osób. Nawiązałam także znajomości z profesjonalnymi kolarzami, którzy wygrywali kiedyś największe wyścigi. Dzięki temu miałam możliwość korzystania z ich doświadczenia – podkreśla Anna Paterak z sekcji kolarskiej PKO Banku Polskiego.

  1. Systematyczność i dążenie do celu

Kolarstwo uczy zarządzania czasem. Żeby dobrze przygotować się do startu w zawodach, powinniśmy określić plan treningowy i ściśle się go trzymać. To z kolei kształci umiejętność długoterminowego planowania oraz systematyczność, która może być pomocna również w innych aspektach życia.

  1. Udział w akcjach charytatywnych

Starty w zawodach kolarskich coraz częściej wiążą się z możliwością wzięcia udziału w akcjach charytatywnych.

Zmagania sportowe i pomoc potrzebującym powodują, że mam poczucie działania nie tylko dla siebie, ale też dla innych i bardziej motywuje mnie to do startu. Odczuwam wtedy dumę ze swojego wkładu w dobry cel. Jak tylko mam możliwość, to zawsze z takiej formy wsparcia korzystam – podkreśla Grażyna Szynalska.

Marek Wiśniewski