Wraz z trenerami zaangażowanymi w akcję „BiegamBoLubię” omawiamy tematy związane ze sprzętem do biegania, nowinkami technologicznymi, treningami, dietą, suplementacją, bezpieczeństwem oraz startami w zawodach?
Trenerka „BiegamBoLubię” Beata Androsz
Naszym ekspertem, w odcinku poświęconym roztrenowaniu, jest Beata Androsz – trenerka „BiegamBoLubię”, prowadząca zajęcia na stadionie MOSiR przy ulicy Czarnoleśnej w Rudzie Śląskiej w poniedziałki o godz. 19:00.
Beata Androsz była zawodniczką i startowała na średnich i długich dystansach. Jako juniorka zdobywała medale mistrzostw Polski. Ukończyła studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Pracuje z dziećmi i młodzieżą, na co dzień uczy w szkole wychowania fizycznego. Przez krótki czas pracowała też jako trener w Towarzystwie Lekkoatletycznym "Pogoń" Ruda Śląska.
Komu po zakończeniu sezonu biegowego potrzebne jest roztrenowanie – tylko profesjonalistom czy także amatorom biegania?
Beata Androsz: Moim zdaniem roztrenowanie potrzebne jest każdemu – niezależnie od tego, czy jest zawodowcem, czy amatorem. Każdemu potrzebny jest okres regeneracji i odpoczynku. Inaczej wygląda to w przypadku profesjonalnych zawodników, a inaczej u amatorów.
W takim razie jak długo powinien trwać okres roztrenowania?
Zawodnik zasadniczo potrzebuje roztrenowania trwającego nawet 4-6 tygodni. Przeciętny miłośnik biegania, którego jednostki treningowe nie są wymagające, nie potrzebuje więcej niż tydzień lub dwa tygodnie odpoczynku. Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy zawodnik jest inny i każdy amator jest inny. Jeden może sobie pozwolić na 3-4 tygodnie luzu, a po 1-2 tygodniach treningów wraca na określony poziom, na którym trenuje mu się przyjemnie. Drugi po okresie roztrenowania będzie potrzebował dwa razy dłuższego czasu, żeby wrócić do formy. Są to kwestie indywidualne.
Jak powinno wyglądać roztrenowanie?
Chodzi o to, żeby zregenerować nasze ciało po wielu miesiącach intensywnej pracy. Warto wybrać się na basen, bo wówczas pracują zupełnie inne mięśnie. Podczas roztrenowania biegowego możemy podejmować inne aktywności sportowe, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Mogą to być lekkie ćwiczenia na siłowni albo jazda na rowerze stacjonarnym.
Kiedy najlepiej zrobić roztrenowanie?
Najwięcej biegaczy robi je właśnie na przełomie listopada i grudnia. Niskie temperatury, brzydka pogoda i krótkie dni nie sprzyjają regularnym treningom. Poza tym przed świętami Bożego Narodzenia często chcemy pozamykać rozmaite sprawy zawodowe. To, dlatego wspomniany okres jest idealny na pewien luz treningowy.
A jakie są największe korzyści, wynikające z roztrenowania?
Okres roztrenowania służy temu, żeby zadbać o dobre samopoczucie. Pozwala zresetować głowę i uniknąć poczucia wypalenia. Pod koniec sezonu startowego biegacze często czują się zmęczeni i przytłoczeni kalendarzem startów. Zdarza się, że jest to okres znużenia, a bywa i tak, że organizm jest przetrenowany i zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Pojawiają się przeciążenia i urazy, które mogą prowadzić do kontuzji. Roztrenowanie pozwala ograniczyć ryzyko kontuzji.
Czy jest duże ryzyko, że po długim okresie roztrenowania może być trudno o powrót do wysokiej formy?
To indywidualne kwestie. Jedni potrafią z dnia na dzień reżim treningowy narzucić i bez problemu do niego wracają, a inni, jak poczują luz, to zmieniają tryb życia i ciężko im później wrócić do dawnych sportowych nawyków. Kolejnym zagrożeniem jest fakt, że będąc w okresie roztrenowania wielu osób przesadza z jedzeniem i pozwala sobie pofolgować przez dobre 2-3 tygodnie. Kolacja, spotkanie, impreza, słodycze, alkohol… A kiedy wracamy na trening z dodatkowymi kilogramami, to robi się ciężko. Wszystko to sprawia, że zniechęcamy się do dalszej pracy.
Marek Wiśniewski