Jakie są najlepsze aplikacje dla miłośników biegania?

Wraz z końcem roku 2020 swoją działalność zakończyła aplikacja Endomondo, służąca do rejestrowania aktywności sportowych. Wśród biegaczy, nie tylko w Polsce, cieszyła się dużą popularnością, pomagając w realizacji planów treningowych, analizie statystyk i codziennej motywacji. Jakie są najlepsze alternatywy dla Endomondo? Oto kilka aplikacji, które przydadzą się biegaczom.
około min czytania

W ciągu 13 lat działalności Endomondo stało się legendą na rynku aplikacji sportowych, oferując rejestrowanie treningów z ponad 60 dyscyplin. Począwszy od tak popularnych jak bieganie, jazda na rowerze lub na nartach, pływanie czy chodzenie, a skończywszy na kajakarstwie, nartorolkach czy jeździe konno. Tylko w Polsce z aplikacji korzystało około 7 mln użytkowników.

Aplikacja zniknęła z oficjalnych sklepów. Co więcej, od 1 stycznia 2021 r. nie da się już rejestrować za jej pomocą kolejnych aktywności sportowych. Dlaczego tak się stało?

Decyzję o zakończeniu działalności podjęła firma Under Armour (UA), która od 2015 r. jest właścicielem Endomondo. UA zachęca sportowców, żeby historię swoich treningów w całości wyeksportowali na nową aplikację MapMyRun, która oferuje indywidualne plany treningowe, dźwiękowe porady, śledzenie na żywo, trasy i wiele innych funkcji. Obecnie jest ona dostępna za darmo w ramach trzymiesięcznego pakietu próbnego, ale normalnie jej cena wynosi 22 zł za miesiąc lub 110 zł za rok. Użytkownicy Endomondo premium mogą przetestować również jego odpowiednik, czyli MapMyRun MVP.

Czy warto płacić za tę aplikację? To zawsze kwestia indywidualna. Większość biegaczy chce po prostu zarejestrować trasę treningu, jego czas i średnią prędkość oraz mieć możliwość sprawdzenia łącznych statystyk w skali tygodnia, miesiąca czy roku. Do tego wystarczą darmowe pakiety wielu innych aplikacji, które są dostępne na rynku.

Jak przenieść dane do innej aplikacji?

Wszystkie dane z aplikacji Endomondo zostaną trwale usunięte 31 marca 2021 r. Do tego czasu można w niej złożyć prośbę o wygenerowanie archiwum danych i przesłanie na maila linka, który umożliwi jego pobranie. Później można odtworzyć je w innych aplikacjach.

Bezpłatna wersja SyncMyTracks pozwala przenieść 40 ostatnich aktywności, płatna (12 zł) na przeniesienie całości treningów i daje opcję automatycznej synchronizacji danych. Alternatywą może być bezpłatna platforma Tapiriik.

Dla wielu miłośników sportu przeniesienie danych może mieć duże znaczenie. Mówimy przecież o historii nawet 13 lat treningów. Wielbiciele statystyk lubią porównywać swoje sportowe osiągnięcia i mierzyć sportowy progres.

Najpopularniejsze aplikacje dla biegaczy

Na rynku dostępnych jest szereg aplikacji mobilnych, które – w przeciwieństwie do MapMyRun – wiele funkcjonalności oferują za darmo.

Strava
To aplikacja nie tylko dla biegaczy, ale i wielbicieli innych dyscyplin sportu, np. kolarstwa, pływania czy crossfitu. W darmowej wersji jest możliwość wyznaczenia i zapisania trasy biegu oraz analiza treningu. Wśród statystyk dostępne są dystans, prędkość, tempo, spalone kalorie i wysokość.

W wersji płatnej można też sprawdzić wskaźnik kondycji i zmęczenia albo skorzystać ze spersonalizowanych planów treningowych, pozwalających na przykład na przygotowanie do maratonu.

Aplikacja oferuje także możliwość publikowania treningów na Facebooku lub Twitterze, a ponadto podłączenie pulsometru i synchronizację z większością smartwatchy. Pozwala to na przeglądanie treningów na zegarku. Dostępna jest także strona internetowa, na której można sprawdzać swoje trasy i wszelkie statystyki.

Adidas Running by Runtastic
To darmowa aplikacja, która pozwala zarejestrować przebytą trasę, czas, prędkość i spalone kalorie. Zapisuje również inne aktywności sportowe takie jak: jazda na rowerze, spacerowanie, treningi siłowe, fitness i inne dyscypliny.

Aplikacja posiada dodatki, znane biegaczom z Endomondo: trenera głosowego, automatyczne zatrzymywanie czasu na postojach oraz możliwość tworzenia grup, rankingów czy wyzwań ze znajomymi. Po wykupieniu pakietu Premium pojawia się też możliwość skorzystania z planów treningowych. 

Nike Run Club
Aplikacji została zaprojektowana w konsultacji z biegaczami i ma bardzo przejrzysty oraz wygodny interfejs. Pozwala rejestrować trasę, tempo, dystans i – dzięki łączeniu się z urządzeniami obsługującymi Android Wear OS – tętno. 

Pozwala też łączyć się z portalami społecznościowymi, na których można dzielić się statystykami, zdjęciami i wrażeniami z treningów. Aplikacja posiada też odtwarzacz muzyczny. W trakcie treningu można kontrolować swoje statystyki i zmieniać piosenki. 

W Nike Run Club istnieje także możliwość ustawienia powiadomień głosowych, informujących nas o przebiegu treningu. Ważna jest też możliwość porównywania statystyk z kilki tygodni lub miesięcy, co przydaje się w realizacji długoterminowych planów treningowych. Ciekawym pomysłem są wirtualne medale, które aplikacja przyznaje za realizację kolejnych treningów. 

Sports Tracker
To jedna z popularniejszych aplikacji sportowych, która od ponad 10 lat pomaga fanom sportu rejestrować swoje treningi. Dotyczy to nie tylko biegaczy, ale również wielbicieli jazdy na rowerze, nartach czy po prostu spacerów lub pieszych wycieczek, co sprawia, że aplikacja jest idealna dla osób, które uprawiają kilka dyscyplin sportu jednocześnie. 

Sports Tracker pozwala precyzyjnie rejestrować pokonywane trasy. Zapisuje tempo, prędkość czy pokonaną wysokość oraz spalone kalorie. Analizy treningów można pobrać już w ich trakcie dzięki opcji „Na trasie”. 

RunKeeper
Pozwala szczegółowo śledzić pokonywane trasy i tempo. Motywację do treningu mogą zwiększać informacje podawane przez głos wirtualnego trenera. RunKeeper oferuje też programy treningowe, dopasowane do planu dnia, a także funkcje społecznościowe pozwalające na zdobywanie nagród i dzielenie się sukcesami sportowymi ze znajomymi, którzy również z niej korzystają. Jest też możliwość publikowania treningów na Facebooku lub Twitterze. 

Pace Control
To aplikacja stworzona przez polskich informatyków i nazwana przez nich „pacemakerem biegowym”. Jest prosta i wygodna w obsłudze, co pozwala sprawnie rejestrować przebieg treningów, mierzyć aktualne tempo biegu i porównać wyniki z różnych odcinków wyznaczonej trasy. Dzięki wskazówkom z aplikacji można lepiej rozłożyć siły w trakcie biegu. Istnieje możliwość rywalizacji z wirtualnym przeciwnikiem. Można też połączyć się z innym użytkownikiem aplikacji i wziąć udział w wirtualnym wyścigu. 

Google Fit
Cechą charakterystyczną dla tej aplikacji jest pełna synchronizacja z kontem Google. Dobrze współpracuje ze smartwatchami oraz opaskami fitness i pobiera dane ze smartfona. To, co wyróżnia ją na tle innych aplikacji, to możliwość zdobywania punktów za aktywności sportowe, co motywuje do kolejnych treningów. 

Running to lose weight
Jak sama nazwa wskazuje, jest ona przeznaczona dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Tak jak wszystkie – rejestruje trasę, czas, prędkość i spalone kalorie. Posiada jednak także plany treningowe, które pomagają schudnąć m.in. przez marszobiegi (dla początkujących) czy biegi interwałowe. 

RockMyRun
To aplikacja, której motywem przewodnim jest łączenie sportu z muzyką. Chodzi o dostosowanie tempa do muzyki. Po spokojnym biegu przy wolnej muzyce możemy przyspieszyć, słuchając dużo mocniejszych brzmień. „RockMyRun” pozwala mieszać gatunki muzyczne, a jednocześnie współpracuje z innymi aplikacjami sportowymi. 

Locus Map Free
To świetna aplikacja do biegania, wędrowania, jazdy na rowerze, narciarstwa czy choćby przeglądania terenu z użyciem GPS. Nawet w darmowej wersji oferuje szereg interesujących funkcji z dostępem do map z całego świata. Aplikacja jest znakomita do biegania trailowego, bo wyznacza dobre trasy na górskich ścieżkach. 

Marek Wiśniewski