Cavaliada 2021 Poznań, czyli druga odsłona jeździeckiego święta

Czas na kolejne zawody z cyklu Cavaliada Tour, którego sponsorem głównym jest PKO Bank Polski. Po listopadowych zmaganiach na warszawskim Torwarze miłośników jeździectwa czeka wydarzenie na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Impreza odbędzie od 16 do 19 grudnia.
około min czytania

Cavaliada to cykl halowych zawodów jeździeckich autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI), które odbywają się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Obecny cykl został zainaugurowany w stolicy Polski (11-14 listopada) na Torwarze. Teraz czas na powrót do korzeni, bo kolejne zawody Cavaliady odbędą się (16-19 grudnia) w stolicy Wielkopolski. Właśnie tu w 2010 r. rozpoczęła się historia największej imprezy jeździeckiej w tej części Europy.

Poznańska publiczność uwielbia Cavaliadę, a w tym roku będzie mogła liczyć na jeszcze więcej sportowych emocji i atrakcji dla całych rodzin. PKO Bank Polski od lat wspiera to wspaniałe widowisko, spotkanie z najlepszymi jeźdźcami na świecie. Zapraszam do Poznania, gdzie zaczęła się historia tego prestiżowego turnieju. Razem kibicujmy wszystkim i niech wygra najlepszy – mówi Sławomir Nawrocki, dyrektor Centrum Bankowości Przedsiębiorstw PKO Banku Polskiego w Poznaniu.

W programie każdego wydarzenia z cyklu Cavaliady znajdują się konkursy w ramach Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, Cavaliada Dressage Tour (ujeżdżenie), a także Cavaliada Future (konkursy dla dzieci na kucach). Nie inaczej będzie w Poznaniu.

Najważniejsza rywalizacja sportowa w Poznaniu

Zawody w Poznaniu odbędą się na dwóch arenach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jeżeli chodzi o aspekt sportowy, to największe znaczenie będą miały międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody o randze trzech gwiazdek. Program przewiduje trzy konkursy zaliczane do światowego rankingu: piątkową dużą rundę, sobotni finał średniej rundy i niedzielny konkurs Grand Prix o nagrodę PKO Banku Polskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Pula nagród ostatniego w wymienionych konkursów wynosi 200 tys. zł, dzięki czemu jest zaliczana do wyższej grupy rankingowej Longines Rankings (grupa C), jak również do rankingu Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Dla zawodników będzie to ostatnia szansa na zdobycie cennych punktów przed finałem, który odbędzie się w lutym przyszłego roku (17-20 lutego 2022 r.) podczas Cavaliady w Krakowie.

W każdym z miast prowadzony jest ranking najlepszych skoczków Cavaliady Tour, rywalizujących w piątkowej dużej rundzie oraz Grand Prix. Pozycję lidera zajmuje reprezentant Grecji Aggelos Touloupis, ale tuż za nim znajduje się Polak, Jarosław Skrzyczyński.

W Warszawie Touloupis w konkursie dużej rundy startował na 10-letnim wałachu Blue Balou 5, który pokonał parkur rozgrywki bezbłędnie w 39,77 sekundy.

W sumie było 15 zerowych przejazdów, ale na Cavaliadzie jest wielu dobrych zawodników. Jestem bardzo zadowolony z mojego konia, skakał świetnie. Cavaliada to wspaniałe zawody i w tym sezonie planuję jeszcze odwiedzić Poznań i Kraków – zapowiedział reprezentant Grecji.

Konkursy o charakterze widowiskowym

W ramach rywalizacji w Poznaniu będziemy mogli zobaczyć pięć konkurencji jeździeckich, ale też pokazy, aukcję koni oraz największe Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. Widowiskowy charakter będą miały elementy części skokowej programu – Venus vs. Mars w nowej formule, Potęgi Skoku, sztafety czy Speed & Music.

Tradycyjnie w sobotę i niedzielę rozegrane zostaną zawody dla dzieci na kucach Cavaliada Future. W sobotnie popołudnie zapraszamy również na blok pokazów na arenie głównej. Wystąpi La Pattat Dutka & Franczak Horse Show, swój blok pokazów przygotuje również Polski Związek Hodowców Koni, który postawi mocny akcent na wszechstronność użytkową koni polskiej hodowli – mówi dyrektor Cavaliada Tour Radosław Kulupa.

Jeździecka nowość w stolicy Wielkopolski

Nowością w programie poznańskich zawodów będą zawody CSI Amatorów z konkursami 110-115 cm, a także zaplanowana na piątkowy wieczór Cavaliada Horse Auction – pierwsza aukcja koni skokowych, w ramach której zaprezentowane zostaną dwuletnie i trzyletnie konie.

Cavaliada w Poznaniu będzie drugim etapem Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi oraz TRAF Eventing Touru, rozgrywanego w ramach HPP WKKW. Podczas pierwszego etapu w Warszawie, liderem Cavaliada Driving Tour został Piotr Mazurek z LKS Sokół Kunowo. W TRAF Eventing Tour na prowadzeniu jest olimpijska para – Joanna Pawlak i Fantastic Frieda.

Na najwyższym poziomie odbywać będzie się konkurencja ujeżdżania, czyli Cavaliada Dressage Tour. Liderką rankingu jest obecnie Litwinka Sandra Sysojeva, która wygrała w poprzednim cyklu Cavaliada Dressage Tour. W Poznaniu będzie chciała powtórzyć to osiągnięcie.

Druga arena w Poznaniu

Na drugiej arenie poznańskiej Cavaliady zaplanowano konkursy w ramach CSI młodych koni – dla sześciolatków i siedmiolatków, a także CSI1* z dwoma rundami: małą (120-125 cm) oraz dużą (130-135 cm).

Program wypełnią pokazy organizowane przez Polski Związek Hodowców Koni, konkursy ujeżdżenia, a także woltyżerki. Najmłodsi pasjonaci jeździectwa będą mieli również możliwość odbycia swojej pierwszej przejażdżki na kucyku, co może sprawić, że złapią bakcyla i będą chcieli rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem.

Marek Wiśniewski