Cavaliada Tour! Rekordowa liczba zgłoszeń do zawodów

To będzie prawdziwe święto miłośników jeździectwa! Od 11 do 14 listopada na warszawskim Torwarze odbędą się pierwsze zawody cyklu Cavaliada Tour 2021/22, którego sponsorem głównym jest PKO Bank Polski. Zainteresowanie wydarzeniem i liczba zgłoszeń od zawodników przerosły oczekiwania organizatorów.
około min czytania

Cavaliada to cykl halowych zawodów jeździeckich, autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jest jednym z ważniejszych wydarzeń hippicznych w tej części świata.

W programie każdego wydarzenia znajdują się konkursy w ramach Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, Cavaliada Dressage Cup (ujeżdżenie), a także Cavaliada Future (konkursy dla dzieci na kucach). Najmłodsi zawodnicy będą walczyć o nagrodę PKO Banku Polskiego.

W dniach 11-14 listopada na warszawskim Torwarze odbędą się pierwsze zawody nowego cyklu. Ważną częścią każdej edycji imprezy są pokazy z udziałem koni, a także targi sprzętu jeździeckiego.

Zapraszam na wielkie święto jeździectwa w Warszawie! Sportowe emocje, wspaniała zabawa i mnóstwo atrakcji, także dla najmłodszych – to wszystko czeka na widzów Cavaliady. Nie mogło tu zabraknąć PKO Banku Polskiego, który jako jeden z największych w kraju mecenasów sportu także i tym razem wspiera wydarzenie – mówi Katarzyna Cal, dyrektor Biura Wsparcia Biznesu w Regionalnym Oddziale Detalicznym.

Zainteresowanie skokami przez przeszkody przerosło oczekiwania

Podczas zawodów CSI zostanie rozegranych 12 międzynarodowych konkursów w skokach przez przeszkody. Dwa z nich zaliczane będą do rankingu FEI, w tym Grand Prix także do Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.

Do konkursów w ramach CSI2*-W i CSI1* zgłosiła się rekordowa liczba osób. Ze względu na logistykę, a także ramy programowe, organizatorzy do międzynarodowej rywalizacji w skokach przez przeszkody zdecydowali się przyjąć zgłoszenia 77 zawodników w CSI2*W i 70 w CSI1*. Reprezentują oni 20 narodowych federacji z Europy i łącznie wystartują na niemal 250 koniach. 

Zawodnicy CSI2* będą walczyć o Grand Prix PKO Banku Polskiego.

Dużych emocji można spodziewać się także w widowiskowych konkursach Venus vs Mars (w nowej formule), Potędze Skoku, Speed and Music oraz dwufazowym Finale Średniej Rundy.

Największą gwiazdą wśród skoczków będzie jeżdżący od tego roku pod flagą Wielkiej Brytanii, ale pochodzący z Egiptu, Sameh El Dahan, który w 2018 r. wygrał konkurs świata CSIO5* Spruce Meadows 'Masters' Grand Prix w Calgary w Kanadzie. W zawodach zobaczymy też cieszących się dużą sławą Andriusa Petrovasa, Marcela Ewena i Vladimira Beletskiya. 

W rywalizacji uczestniczyć będzie wielu polskich skoczków, na czele z mistrzem Polski Wojciechem Wojciańcem, liderem rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego Jarosławem Skrzyczyńskim, Janem Bobikiem, Adamem Grzegorzewskim, Kamilem Grzelczykiem, Aleksandrą Kierznowską, Mściwojem Kieconiem, Darią Kobiernik, Aleksandrem Lewandowskim, Krzysztofem Ludwiczakiem i Maksymilianem Wechtą.

Duże zmiany w konkurencji ujeżdżania

Spore zmiany w programie nastąpiły w konkurencji ujeżdżania. W Cavaliada Dressage Tour zawodnicy wystartują w konkursach na poziomie Grand Prix.

To poziom konkursów rozgrywanych podczas Mistrzostw Polski czy Świata. Dzięki temu Cavaliada będzie idealnym przygotowaniem do sezonu. Szczególnie, że kilka polskich par szykuje się właśnie do startu w Mistrzostwach Świata, a cykl jesienno-zimowych Cavaliad idealnie wpisuje się w kalendarz przygotowań – mówi Aleksandra Szulc, 7-krotna medalistka Mistrzostw Polski, w tym Mistrzyni Polski Seniorów z 2016 r., uczestniczka Mistrzostw Europy i Świata w Ujeżdżeniu.

Myślę, że kibicom będzie dużo ciekawiej oglądać zmagania zawodników na poziomie Dużej Rundy – dodaje.

Wśród zawodników, którzy wystartują w konkursach ujeżdżeniowych, znajdą się m.in. zwyciężczyni Cavaliada Dressage Tour 2019/2020 Sandra Sysojeva z Litwy oraz medalistki tegorocznych mistrzostw Polski seniorów – Katarzyna Milczarek oraz Aleksandra Szulc.

WKKW w randze Halowego Pucharu Polski

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego zostanie rozegrany w randze Halowego Pucharu Polski.

Oznacza to, że w każdej lokalizacji zobaczymy 12 zawodników, którzy zmierzą się w najbardziej widowiskowej próbie, jaką jest kros. Prawo startu w HPP podczas Cavaliady mają najlepsi zawodnicy: piątka z Mistrzostw Polski Seniorów, trzech najlepszych zawodników z Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców oraz czterech zawodników z dziką kartą przyznaną przez organizatora – wyjaśnia Henryk Święcicki, dyrektor Biura Zawodów CAVALIADA Tour.

Swój udział zapowiedzieli już olimpijczycy: Janek Kamiński oraz Joanna Pawlak. Nie zabraknie również Darii Kobiernik, zwyciężczyni ostatniej edycji HPP – dodaje.

Marek Wiśniewski

Kalendarz zawodów

  • Zawody odbywają się w czterech miastach: Warszawie (11-14.11.2021), Poznaniu (16-19.12.2021), Sopocie (20-23.01.2022) oraz w Krakowie (17-20.02.2022). To jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego można zobaczyć cztery konkurencje jeździeckie w jednym miejscu i w jednym czasie. Zawodnicy walczą w konkursach w skokach przez przeszkody, dresażu, Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego i powożeniu.