Decco: „Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, pandemia wiele nas nauczyła”

11,3 mln okien PVC wyprodukowano w Polsce w 2019 r., a blisko połowa kupiona została przez klientów zagranicznych – wynika z najnowszego raportu Centrum Analiz Branżowych. Te dane za ubiegły rok pokazują, jak bardzo uzależniony od eksportu jest sektor związany z produkcją okien i drzwi, a co za tym idzie – jak mocno uderzył w niego kryzys związany z pandemią koronawirusa.
około min czytania

Kryzys wywołany pandemią był bardzo groźny. Firmy nie mogły prowadzić działalności gospodarczej. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, które w pierwszym okresie wydawały się dramatyczne, a dzisiaj po tych trzech miesiącach możemy powiedzieć, że wiele nas nauczyły – ocenia Tomasz Janik, wiceprezes spółki Decco, producenta profili okiennych z PCV.

Ponad połowa wiodących firm z branży stolarki miała w kwietniu obroty o więcej niż 20 proc. niższe niż w marcu. To był moment trudnych decyzji.

Zamroziliśmy wszystkie niepotrzebne wydatki, wprowadziliśmy system informatyczny, w którym rejestrujemy wszystkie wydatki i zastanawiamy się, czy są one rzeczywiście konieczne – dodaje Tomasz Janik.

Wiele firm z tego sektora zdecydowało również o skorzystaniu z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Ten rządowy program pomaga zachować ciągłość finansową przedsiębiorstw. Można otrzymać do 75 proc. bezzwrotnej subwencji pod warunkiem kontynuowania prowadzenia działalności i utrzymania średniego poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od otrzymania pieniędzy.

O programie dowiedzieliśmy się z mediów, a o szczegóły dopytywaliśmy naszego opiekuna w PKO Banku Polskim – zaznacza wiceprezes firmy Decco. – Sam proces złożenia wniosku był bardzo prosty. Tarcza finansowa daje nam komfort podejmowania racjonalnych decyzji.

Wniosek o pożyczkę z PFR można złożyć poprzez iPKO i PKO Biznes.

Bartosz Piotrowski