Tarcza antykryzysowa już działa. Zobacz, z czego możesz skorzystać

Rusza rządowa pomoc dla przedsiębiorców. W Dzienniku Ustaw opublikowana została specustawa ws. wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa. To tzw. tarcza antykryzysowa. Zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia. Przedsiębiorcy, których działalność w związku z pandemią koronawirusa została ograniczona lub niemal całkowicie uniemożliwiona, mogą starać się o wsparcie państwa.
około min czytania

W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się najmniejsi przedsiębiorcy. Prowadzony przez nich biznes – oparty na działalności ich samych lub zaledwie kilku zatrudnionych osób – w związku z pandemią koronawirusa wystawiony został na wielką próbę.

Celem rządowej pomocy jest utrzymanie miejsc pracy. Rozwiązania, które przygotowano w ramach tarczy, są odpowiedzią na bieżące problemy, z jakimi zmagają się prowadzący działalność gospodarczą w Polsce.

W ramach ustawy przewidziano m.in.:

  • zwolnienie mikrofirm (zatrudniających do 9 osób) ze składek do ZUS na 3 miesiące (od marca do maja). Dotyczy to zarówno prowadzącego działalność gospodarczą, jak i jego pracowników. Z tych przepisów skorzystać mogą także samozatrudnieni, jeśli ich przychód z działalności nie przekracza 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia (15 681 zł);
  • świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców, czyli osób pracujących na umowę zlecenie, umowę o dzieło czy umowę agencyjną. Z tych przepisów mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód nie przekracza 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia;
  • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – i uelastycznienie czasu pracy (dla firm w kłopotach), a także czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (czyli wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

Przedsiębiorcy mogą również stratę z działalności z bieżącego roku odliczyć od dochodu za rok poprzedni. Zmniejszy to podstawę opodatkowania i w ten sposób otrzymają zwrot nadpłaconego podatku.

O tych rozwiązaniach w szczegółach piszemy na portalu bankomania.pkobp.pl. Szukaj artykułów pod hasłem #tarczaantykryzysowa.