#tarczaantykryzysowa. Zapłać niższe zaliczki na PIT/CIT

Twój biznes zaczyna tonąć. Wiesz, że najbliższe miesiące będą bardzo trudne. Jeśli uważasz, że obliczane w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy są niewspółmiernie wysokie w stosunku do przewidywanego podatku do zapłaty na koniec roku – możesz poprosić o pomoc.
około min czytania

Złóż wniosek o ograniczenie poboru zaliczek i sprawdź, czy urząd przyzna ci taką pomoc. To jedna z możliwości wpisanych w tzw. tarcze antykryzysową, pomagająca firmom zachować płynność finansową.

Na czym polega ta pomoc?

Ograniczenie poboru zaliczek to ulga. W trakcie roku podatkowego jako podatnik możesz zostać zwolniony z obowiązku obliczania oraz z wpłat zaliczek na podatek dochodowy. To możliwe tedy, gdy wysokość zaliczek jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.

W jakiej sytuacji zaliczki miesięczne mogą być za wysokie?

Sytuacja taka zazwyczaj ma miejsce wtedy, gdy w drugiej połowie roku – jako przedsiębiorca – planujesz zacząć inwestycję. Dziś, w obliczu walki z koronawirusem, dzieje się tak wtedy, gdy działalność twojej firmy została znacząco ograniczona i spodziewasz się, że przychody w drugim półroczu będą nieporównanie niższe od tych z początku roku lub mnie będzie ich w ogóle.

Jakich zaliczek może dotyczyć ulga?

Urząd skarbowy uznając przedstawione przez ciebie powody może ograniczyć zapłatę zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Co zawiera wniosek

W dokumencie będziesz musiał podać:

– swój numer NIP,
– imię i nazwisko oraz swój PESEL (jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej),
– wskaż właściwy urząd skarbowy,
– jeśli masz spółkę osobową, podaj pełną nazwę firmy i REGON,
– jeśli prowadzisz działalność na podstawie wpisu do CEIDG, podaj swoje imię i nazwisko oraz NIP,
– jeśli masz spółkę osobową, podaj pełną nazwę firmy i REGON,
– podaj adres siedziby firmy albo adres zamieszkania - jeśli prowadzisz działalność jako osoba fizyczna lub jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej,
– określ zakres żądania – z jakiego tytułu chcesz ograniczenia poboru zaliczek (na podatek dochodowy od osób fizycznych czy na podatek dochodowy od osób prawnych) i za jaki okres,
– opisz swoją sytuację, postaraj się uprawdopodobnić, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy,
– dołącz dokumenty potwierdzające argumenty wskazane w uzasadnieniu wniosku; mogą to być np. dowody, które pokazują „rozwiązywanie umów” z odbiorcami, ksero (skan) np. ewidencji VAT, pokazujące systematycznie spadające obroty lub księgi przychodów (PKPIR), obrazujące spadające przychody.

Kiedy złożyć wniosek?

W każdym momencie trwania roku podatkowego. Pamiętaj jednak, że nie może on dotyczyć zaliczek nieopłaconych, dla których termin zapłaty już minął.

Gdzie złożyć dokumenty?

Stosowny wniosek oraz wszelkie dokumenty, które uzasadniają twoją prośbę, możesz złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP oraz strony login.gov.pl. Każda z tych możliwości ma szybką i łatwą ścieżkę, dzięki założeniu w PKO Banku Polskim e-tożsamości.

Bartosz Piotrowski