#tarczaantykryzysowa. Zwolnienie z ZUS – sprawdź, czy możesz nie płacić ZUS-u

W ramach pomocy dla przedsiębiorców, których biznes ucierpiał w wyniku pandemii koronawirusa, rząd zaproponował kilka rozwiązań odnoszących się do płacenia składek do ZUS. Każda firma może wnioskować o odroczenie płatności zobowiązań wobec ZUS, ale nie każda skorzystać może z możliwości anulowania składek na 3 miesiące. Zobacz, czy ta opcja jest dostępna dla ciebie.
około min czytania
 

Zwolnienie z ZUS – kto skorzysta z pomocy

Państwo przejmie na 3 miesiące (od 1 marca do 31 maja 2020 r.) zobowiązania wobec ZUS tych od przedsiębiorców, którzy swoją działalność prowadzili przed 1 lutego 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek zarówno za przedsiębiorcę, jak i za pracujące dla niego osoby. Warunek jest taki, że firma zatrudnia maksymalnie 9 osób (obowiązuję stan na dzień 29 lutego 2020 r.). W innym przypadku, przedsiębiorca może skorzystać tylko z możliwości odroczenia płatności zobowiązań wobec ZUS.

Ze zwolnienia w opłacaniu składek do ZUS mogą skorzystać także samozatrudnieni, ale tylko jeżeli ich przychody w miesiącu, w którym ubiegają się o zwolnienie z odprowadzenia składek do ZUS, nie przekroczy 15 681 zł, czyli 3-krotności średniego wynagrodzenia brutto.

Jakie obejmuje składki?

  • Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Zachowują także prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym w dniu 1 lutego 2020 r.

Zwolnienie z ZUS – kiedy składać wniosek

Dziś nie musisz podejmować żadnych działań wobec ZUS. Jeśli spełniasz warunki, by skorzystać z możliwości anulowania składek, wystarczy, że odpowiedni wniosek złożysz do ZUS do 30 czerwca 2020! Pamiętaj, by dołączyć do niego od razu odpowiednie dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. Chyba że, zgodnie z przepisami, twoja firma jest zwolniona z obowiązku ich składania.

Zwolnienie z ZUS – jak złożyć wniosek? Wniosek o zwolnienie z obowiązku regulowania składek do ZUS na 3 miesiące, to druk o symbolu RDZ. Znajdziesz go na stronie ZUS.

Wypełniony dokument możesz przekazać:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS
  • za pośrednictwem poczty,
  • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Pamiętaj, że do wniosku elektronicznego załączyć musisz także informacje wymagane przez Komisję Europejską, w związku z udzielaną pomocą publiczną (Komunikat 2020/C91I/01). Wystarczy, że wypełnisz załącznik do wniosku RDZ, który również znajdziesz na stronie internetowej ZUS.

Zwolnienie z ZUS – odpowiedź urzędu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie się z tobą kontaktował za pośrednictwem e-maila lub telefonicznie, jeśli okaże się, że wniosek nie jest poprawnie wypełniony. Tą drogą lub tradycyjną pocztą dostaniesz także od ZUS-u informację o rozstrzygnięciu twojego wniosku. Jeśli nie otrzymasz pomocy i nie zgodzisz się z decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przysługuje ci prawo odwołania się od tej decyzji. Masz na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

WAŻNE: Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji już w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS.

 Bartosz Piotrowski