Wikpol: Dzięki tarczy finansowej płynność finansowa jest niezagrożona

Ponad jedna trzecia firm przyspiesza inwestycje w automatyzację – wynika z raportu Global Capital Confidence Barometer. Badania, przygotowane przez EY, pokazują, że rynek związany z robotyzacją przemysłu może rozwijać się jeszcze dynamiczniej.
około min czytania

Nie oznacza to jednak, że kryzys wywołany przez pandemię ominął ten sektor. Nagłe zamrożenie biznesu wpłynęło niekorzystnie również na kondycję przedsiębiorstw z tego sektora.

Pandemia w istotny sposób spowodowała zakłócenie rytmu produkcji, nastąpiły spowolnienie z powodu zatrzymania inwestycji u naszych klientów – mówi Zbigniew Kominek, prezes zarządu firmy Wikpol. – Część naszych pracowników musiała pozostać w domach. Niektórzy zostali przekierowani do pracy zdalnej.

Wyzwaniem stało się zapewnienia płynności finansowej firmy. Tu z pomocą przyszedł rządowy program. W ramach tarczy finansowej PFR można otrzymać do 75 proc. bezzwrotnej subwencji. Warunkiem jest tylko kontynuowanie prowadzenia działalności i utrzymanie średniego poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od otrzymania pieniędzy. Wniosek o pożyczkę z PFR można złożyć poprzez iPKO i PKO Biznes. – O subwencji dowiedzieliśmy się od naszego opiekuna w PKO Banku Polskim – dodaje Zbigniew Kominek. ­– Proces składania wniosku był przygotowany naprawdę dobrze, procedura była prosta, a przez to szybka. Bez problemu otrzymaliśmy odpowiedź i niemalże natychmiast pieniądze na koncie. Te pieniądze powodują, że płynność finansowa jest niezagrożona.

Rynek powoli budzi się z uśpienia. Analitycy są zgodni, że robotyzacja będzie rozwijać się na całym świecie jeszcze szybciej niż dotychczas. Dzięki niej znacznie zwiększy się efektywność firm, a to z kolei spowoduje wzrost globalnej produktywności. Pozwoli także firmom na znaczące obniżenie marż, co będzie konieczne dla zachowania konkurencyjności.

– Pojawia się nadzieja, że ludzie uświadomili sobie, jak istotnym i ciekawym elementem jest automatyzacja, w tym robotyzacja procesów. To ciekawa perspektywa na rozwój i odrobienie strat – podkreśla prezes zarządu firmy Wikpol.

Bartosz Piotrowski