Analityka danych i Data Science – o te kierunki rozwoju pytają studenci

17 października 2019 r. przedstawiciele PKO Banku Polskiego spotkali się ze studentami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy okazji premiery 3. wydania Poradnika Kariery – publikacji przygotowywanej we współpracy Uczelni z pracodawcami, dzięki której studenci i absolwenci mogą lepiej pokierować swoimi ścieżkami zawodowymi.
około min czytania

Premiera publikacji miała, tak jak w latach ubiegłych, formę targów pracy w samym sercu Szkoły Głównej Handlowej, czyli reprezentacyjnej Auli Spadochronowej. Studenci mieli tu nie tylko okazję otrzymać nowe wydanie Poradnika, ale przede wszystkim skonfrontować treści w nim zawarte bezpośrednio z pracodawcami.

Dzisiejsze wydarzenie związane jest z premierą 3. edycji Poradnika Kariery, przygotowywanego specjalnie z myślą o studentkach i studentach SGH. Uczestnicy chętnie korzystają z okazji rozmowy z pracodawcami, a tym, co wyróżnia dzisiejsze wydarzenie jest fakt, że firmy tu obecne były zaangażowane w przygotowanie materiałów merytorycznych do Poradnika. Daje to studentom możliwość odniesienia się w rozmowie z pracodawcami także do tych konkretnych treści. Zachęcamy studentów, aby aktywnie szukali własnych ścieżek kariery, w czym pomóc ma im m.in. Poradnik i towarzyszące mu spotkania z potencjalnymi pracodawcami – mówi Justyna Kozera, dyrektorka Centrum Kariery i Relacji z Absolwentami SGH.

Przyjazna atmosfera premiery sprzyjała nawiązywaniu relacji, podobnie jak „Rekrutacyjny Speed Dating”, czyli krótkie rozmowy z rekruterami. O co pytali studenci?

 – Jesteśmy zainteresowani ofertą praktyk i staży w finansach. W banku takim jak PKO Bank Polski możemy lepiej zaplanować swoją karierę  – twierdzi Małgorzata, studentka studiów licencjackich na kierunku Finanse i Rachunkowość. – PKO Bank Polski jest jednym z największych banków i daje duże możliwości rozwoju. To dobre miejsce, żeby zacząć karierę w bankowości – dodaje Maksym, student kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją w bankowości.

Spotkania ze studentami były ważnym źródłem informacji również dla przedstawicieli PKO Banku Polskiego. – Premiera Poradnika Kariery na SGH i towarzyszące jej targi, są szczególne dla PKO Banku Polskiego. W nowym wydaniu można znaleźć artykuł o programie Let’s Fintech with PKO Bank Polski, który realizujemy. Jako członek Klubu Partnerów SGH chętnie angażujemy się w wiele wydarzeń organizowanych na uczelni – mówi Julia Majdak, młodszy specjalista w Biurze Partnerstwa Biznesowego w PKO Banku Polskim.

Nieformalne spotkania to doskonała okazja, aby spotkać kandydatów, którzy wybrali już kierunek swojego rozwoju i zakres zainteresowań. Odwiedzają nas studenci III i IV roku, zainteresowani analityką danych i Data Science. To osoby, które dobrze wiedzą, czym chcą się zajmować. Nasz bank oferuje im program Staż na dzień dobry, który oprócz wynagrodzenia oraz elastycznego czasu pracy, daje okazję do szybkiego rozwoju zawodowego już w trakcie studiów – dodaje.

Profil kompetencji studentów i absolwentów Szkoły Głównej Handlowej doskonale odpowiada potrzebom PKO Banku Polskiego, który dynamicznie rozwija nowoczesne bankowe rozwiązania w zakresie technologii statystycznych, Big Data czy Data Science. Studenci SGH posiadają wiedzę z zakresu metod statystycznych, ilościowych, często jednak obawiają się o swój brak doświadczenia zawodowego.

Aby rozpocząć przygodę stażową w PKO Banku Polskim, nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia. Studenci i absolwenci, którzy decydują się na współpracę z naszym bankiem, mają okazję nauczyć się praktycznego zastosowania wiedzy wyniesionej z uczelni – przekonuje Mariusz Sienkiewicz, kierownik Zespołu Jakości Danych w Departamencie Wsparcia Informatyki. – Poszukujemy szerokiego spektrum kandydatów – od działu ryzyka po zarządzanie jakością danych. Dobrze, jeśli kandydat potrafi posługiwać się językami programowania, ma wiedzę w zakresie statystyki i algorytmiki, która pomaga w opracowaniu rozwiązań. Taka osoba powinna łączyć cechy statystyka i informatyka – dodaje.

Eksperci PKO Banku Polskiego w październiku i listopadzie będę obecni:

  • 23 października – Targi Pracy, Szczecin
  • 5 listopada – Absolvent Talent Days, Warszawa
  • 6 listopada – Targi pracy IT Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa
  • 7 listopada – Targi pracy IT Politechniki Warszawskiej, Warszawa
  • 19 listopada – Targi pracy IT Wojskowej Akademii Technicznej, Warszawa
  • 20 listopada – X edycja Giełdy Pracy na Uniwersytecie Szczecińskim, Szczecin
  • 21 listopada – OfferTY, Bydgoszcz

Informacje na temat ofert staży i pracy w PKO Banku Polskim można znaleźć na stronie internetowej Banku w zakładce kariera.

Magda Chałupka