Analiza i synteza, czyli dobre wnioski w dobrej cenie

Analityk to stanowisko przyszłości. Nie łatwo jest zostać ekspertem w tej dziedzinie, ale najlepsi mogą liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenie. Wszystko jednak zależy od branży, rodzaju stanowiska i rezultatów.
około min czytania

Umiejętności z obszaru analizy danych są jednymi z najbardziej pożądanych na świecie obok projektowania sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. Analityków potrzebuje coraz więcej firm i instytucji. To kierunek na przyszłość, a polski rynek jest postrzegany jako bardzo perspektywiczny.

Najwyżej na liście płac są analitycy BIG DATA, ale również data scientist, giełdowi a także zajmujący się finansami i bankowością. Na dobre zarobki mogą liczyć tam, gdzie ich praca bezpośrednio przekłada się na zysk firmy. Szczególnie tacy, którzy śledzą wyniki finansowe przedsiębiorstw, przewidują ryzyko i tworzą strategie działania w korporacjach.

Warto pamiętać, że praca analityka finansowego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy. Dzięki niej możliwa jest ocena podejmowanych przez przedsiębiorstwo działań, a także efektywny rozwój spółki.

Ekonomiści PKO Banku Polskiego najlepsi w 2021 roku

Tean analityków-srodek (1).jpg

Ekonomiści PKO Banku Polskiego zwyciężyli w konkursie prognoz „Parkietu”. Zespół kierowany przez Piotra Bujaka – podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu – zajął pierwsze miejsce w głównym rankingu łącznie dla wskaźników makro i rynkowych oraz zwyciężył w rankingu prognoz wskaźników makroekonomicznych. Fundamentem sukcesu okazały się trafne założenia dotyczące siły rynku pracy oraz sprawnego odrobienia pandemicznych strat w gospodarce.

Piotr Bujak, Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Marcin Czaplicki, Kamil Pastor i Michał Rot. To skład zespołu ekonomistów, który poradził sobie najlepiej w Polsce z przewidywaniem wartości wskaźników gospodarczych w warunkach podwyższonej zmienności i niepewności charakteryzującej 2021 rok.

– Utrzymanie się na szczycie bywa o wiele trudniejsze niż jego zdobycie. Dlatego ponowne zwycięstwo w podsumowującym rok konkursie prognostycznym „Parkietu” jest dla nas bardzo cenne. Zwycięstwo cieszy, tym bardziej że zmieniona w tej edycji metodologia rankingu, zniwelowała znaczenie przypadku i zwiększyła wagę najważniejszych rynkowych wskaźników gospodarczych. Było to szczególnie istotne w kontekście pandemicznej zmienności i wagi wydarzeń gospodarczych w 2021 roku. Nasz sukces nie byłby możliwy bez regularnej współpracy ekonomistów z różnymi jednostkami banku. Wszystkim którzy pomogli nam w jego osiągnięciu bardzo dziękuję – podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, który na dorocznej gali „Parkietu” odbierze tytuł Ekonomisty Roku.

Analityk bankowy

Wśród ekspertów finansowych są również analitycy bankowi. Jedni podejmują decyzje związane z naszymi kredytami, inni przygotowują prognozy mikro- i makroekonomiczną, a jeszcze inni raporty związane z przepływem gotówki w firmie.

Na każdym z tych poziomów wymagane jest duże doświadczenie i precyzja. Każdy rok doświadczenia procentuje lepszymi zarobkami i stanowiskiem – tak przynajmniej powinno być. Istotna w zarobkach może się okazać również lokalizacja przedsiębiorstwa. Oprócz tego, wielkość oraz branża firmy, w której jest zatrudniony.

Co robi analityk bankowy?

Wśród analityków bankowych rozróżniamy m.in.:

  • analityków kredytowych – do najważniejszych zadań takiej osoby należą: rozpatrywanie wniosków kredytowych, weryfikacja danych, przygotowywanie dokumentów dotyczących zabezpieczenia udzielanego kredytu, a także monitorowanie spłaty zadłużenia przez poszczególnych klientów banku lub firmy;
  • analityków danych, którzy przygotowują plany finansowe dla banków i starają się przewidywać co będzie się działo w tym sektorze;
  • analityków makroekonomicznych, którzy na bieżąco śledzą wydarzenia i trendy w gospodarce. Oceniają poszczególne sektory i przewidują, co może się wydarzyć w przyszłości.
  • analityków branżowych – taka osoba przygląda się z bliska odpowiednim sektorom gospodarki od produkcji odzieży po wyroby z drewna. W PKO Banku Polskim bieżące trendy i krótkoterminowe perspektywy opracowywane są dla 27 branż. Tworzy je zespół Analiz Sektorowych i Zespół Analiz Nieruchomości w Departamencie Analiz Ekonomicznych.

Marta Petka-Zagajewska, kierownik działu analiz makroekonomicznych PKO Banku Polskiego uważa, że zadaniem analityka jest wytłumaczyć innym, dlaczego coś się wydarzy, co sprawiło, że takie się stało i co z tego wynika. Z jednej strony tworzy produkt, którym jest analiza, a z drugiej musi wszystkich przekonać, że ma on wartość. Klienci detaliczni i firmowi czy inwestorzy chętnie będą to czytać, zrozumieją i skorzystają. Jest więc wytwórcą i sprzedawcą.

– Aby zostać analitykiem nie trzeba się od razu kształcić w tym zawodzie. Możemy później odkryć swoje powołanie. Już dawno świat odszedł od idei „jeden zawód na całe życie”. Gospodarka zmienia się tak szybko, że powinniśmy rozwijać się wraz z nią. Obecne pokolenie będzie miało kilka zawodów. Dobry analityk musi być pasjonatem, o jakości naszej pracy nie decydują studia czy dyplom, ale to co jest w naszej głowie i jak dobry z robimy z tego użytek. Jeśli ktoś lubi ekonomię i rynki finansowe, niech spróbuje swoich sił jako analityk – mówi Marta Petka-Zagajewska.

Bartosz Piotrowski