#Pomagamy. Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa już we wrześniu!

23 i 24 września odbędzie się jesienna odsłona Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Zarezerwuj czas i dołącz do bankowych krwiodawców!
około min czytania

Wzorem poprzednich edycji, BAHK odbędzie się w kilku miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Warszawie czy Wrocławiu. Krew będzie można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa. 

Już teraz zarezerwuj czas, by oddać krew i pomóc potrzebującym. W letniej odsłonie BAHK udało się zebrać ponad 1000 litrów krwi, dziękujemy!

Przypominamy, że krwiodawcy mają prawo do:

  • dwóch dni wolnych (dzień, w którym oddają krew lub jej składniki oraz dzień następny);
  • ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (33 proc.) – jeżeli oddano krew lub jej składniki przynajmniej 3 razy;
  • ulgi PIT – krew i osocze to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Kto może oddać krew? Dawcą może być osoba pełnoletnia, do 65. roku życia. Musi być w pełni zdrowa. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Po wypełnieniu kwestionariusza i przeprowadzeniu wstępnych badań, lekarz przeprowadza z potencjalnym dawcą wywiad medyczny. Jeśli zostaną wykluczone przeciwwskazania, można oddać krew. Cała procedura trwa mniej niż godzinę i jest w pełni bezpieczna. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą maseczki.

Wkrótce przekażemy dokładne informacje na temat lokalizacji jesiennej akcji.

Bankowa Akcja Honorowego Krwi Krwiodawstwa (BAHK) to istniejąca od 2009 r. inicjatywa pracowników PKO Banku Polskiego. Jest celem jest nie tylko pozyskiwanie krwi i jej składników, ale także uświadomienie, jak wielkie ma ona znaczenie dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Przypomina jednocześnie, że to bezpieczny i prosty sposób, aby pomagać innym chronić to, co najważniejsze. Organizatorem akcji jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Po raz kolejny skuteczne działania BAHK zostały docenione i przedstawione w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2020. Dobre praktyki”.

Rekord letniej BAHK: 1000 litrów krwi w 3 dni!

  • W trzy dni w organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział blisko 2400 osób, oddając łącznie ponad 1000 litrów krwi i jej składników. Letnia odsłona Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa odbyła się pod koniec lipca br. w dziewięciu miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Ewa Maciejewska
Specjalista w PKO Banku Polskim