Hack4Med: programiści z medykami stworzyli kalkulator ryzyka covidowego

Zespół „6,8 PKB” wygrał Hack4Med – pierwszy w kraju konkurs dla programistów. We współpracy z medykami stworzył, innowacyjne narzędzie do walki z Covid-19: kalkulator ryzyka covidowego. 24-godzinny hackaton odbył się w Krakowie 16 i 17 października. Partnerem strategicznym wydarzenia była Fundacja PKO Banku Polskiego.
około min czytania

W hackatonie brali udział programiści, specjaliści data science i IT, którzy we współpracy z medykami tworzyli, min. najlepszy kalkulator ryzyka zgonu i ostrego przebiegu zakażenia Covid-19. To pierwszy w Polsce hackathon, którego uczestnicy pracowali koncepcyjnie na realnych, zanonimizowanych danych medycznych pacjentów. Organizatorem wydarzenia był Szpital Uniwersytecki w Krakowie, a partnerem strategicznym – Fundacja PKO Banku Polskiego.

Zespoły programistów, m.in. z Polski, Ukrainy czy Czech miały 3 zadania: przygotować kalkulator ryzyka zgonu, ostrego przebiegu choroby oraz powikłań spowodowanych zakażeniem wirusem SARS-CoV-2; program do oceny możliwego stopnia zajęcia płuc u pacjentów z Covid-19 oraz program pomocny w ocenie wpływu choroby na organizm i mięśnie osób starszych. Z 25 zespołów biorących udział w konkursie, z wyzwaniem głównym, czyli opracowaniem kalkulatora ryzyka covidowego, najlepszy okazał się „6 i 8 PKB” z Krakowa w składzie: Anna Bywanis-Kwiecień, Bartosz Kwiecień, Piotr Warchoł i Tomasz Roszczynialski.

– Wszyscy jesteśmy, w różnym stopniu, poturbowani wydarzeniami ostatnich 18 miesięcy. Widzimy codzienną, cichą, heroiczną pracę medyków, ratowników i całego personelu medycznego i jesteśmy im szalenie wdzięczni. Nie mięliśmy wątpliwości, czy wziąć udział w hackatonie – zdecydowaliśmy się w ciągu 5 minut – mówi Anna Bywanis-Kwiecień ze zwycięskiego zespołu „6 i 8 PKB”.

Miejsce drugie w tej kategorii zajęła drużyna „AjMed”, a trzecie - zespół „Barts.AI”. Z zadaniem dotyczącym oceny zajętości płuc u chorych na Covid-19 najlepiej poradziły sobie zespoły: „Barts.AI”, zajmując 2 miejsce oraz „M&S.ml” i „Czech4Med”, zdobywając 3 trzecią nagrodę ex equo. Pierwszej – nie przyznano. Za zadanie dotyczące wpływu choroby na mięśnie nagrodzono zespoły „Lux Imago” oraz „Infection Festival”. Nagrodę specjalną otrzymał zespół „Wariant $\mu^2$”.    

Krakowski Hack4Med połączył świat medycyny oraz nowoczesnych technologii. Współdziałanie tych środowisk realnie zbliżyło nas do powstania przełomowych narzędzia w walce z pandemią.

– Fundacja PKO Banku Polskiego od początku pandemii intensywnie wspierała potrzebujących w walce z Covid-19, a teraz angażuje się w diagnostykę i rehabilitację pocovidową. Dlatego bardzo zainteresował nas wspólny projekt medyków i programistów, chcących stworzyć narzędzie pozwalające wcześnie określać ryzyko covidowe. Dzięki temu medycy będą mogli z wyprzedzeniem reagować na zagrożenie, realnie ratować ludzkie zdrowie i życie – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Hack4Med odbył się 16 i 17 października w siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 – Daliśmy uczestnikom możliwość zapisania się w historii nie tylko programowania, ale i medycyny, poprzez stworzenie innowacyjnego rozwiązania, które będzie mogło zostać realnie wykorzystane w walce z Covid-19 w Szpitalu Uniwersyteckim. Dzięki wypracowanej przez nich nowoczesnej technologii lekarze będą mogli ocenić ryzyko związane z przebiegiem choroby pacjentów, co pozwoli reagować na bieżąco, zapobiegając katastrofalnym skutkom epidemii – podkreślił Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.