Trwa XI Bydgoski Festiwal Nauki – zobacz i zrozum!

Odkrywanie świata jest niezwykle fascynujące i inspirujące, a Bydgoski Festiwal Nauki udowadnia, że nauka w wyjątkowej formie może zafascynować każdego, bez względu na wiek. To doskonały czas, aby złapać bakcyla nauki!
około min czytania

To już kolejna edycja wydarzenia, które powstaje przy udziale PKO Banku Polskiego. Do 22 października pięć bydgoskich uczelni publicznych i prywatnych zaprasza na niezwykłe lekcje w wersji wirtualnej. Nie zabraknie wykładów, warsztatów, pokazów, eksperymentów, dyskusji czy wystaw a to wszystko z przeróżnych dziedzin nauki, prowadzonych we wszystkich możliwych formach.

Bydgoski Festiwal Nauki

Jest największym tego typu przedsięwzięciem w Bydgoszczy. To wydarzenie popularnonaukowe, organizowane co roku przez środowiska akademickie oraz środowiska pozauczelniane z Bydgoszczy. Festiwal odbywa się od 2010 r. i każda kolejna edycja udowadnia, że nauka wcale nie musi być nudna. Najważniejszym celem edukacyjnego wydarzenia jest interakcja oraz nauka poprzez zabawę i doświadczenie. Maksymą Bydgoskiego Festiwalu Nauki jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Organizatorom przyświeca również słynny cytat Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

banery2021on-srodek (1).jpg

Tegoroczna wyjątkowa edycja

Pandemia sprawiła, że tym razem, po raz pierwszy Festiwal przybrał formę wirtualną. Wszystkie warsztaty i materiały są publikowane na kanale YouTube Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Linki do warsztatów są również na stronie Festiwalu oraz na portalach społecznościowych: Facebook i Instagram.

Musieliśmy spojrzeć na Festiwal Nauki i jego organizację z zupełnie innej perspektywy. Mamy nadzieję, że zdalna forma imprezy nie przeszkodzi odbiorcom czerpać przyjemności ze zdobywania wiedzy i „łapania bakcyla nauki”. Liczymy jednak na to, że kolejne edycje Festiwalu będą się już odbywać w tradycyjny sposób – mówią organizatorzy.

foto5_z zasobów BFN-srodek (1).jpg

Połączenie edukacji z rozrywką

W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2021 każda z pięciu bydgoskich uczelni proponuje od 5 do 10 filmów popularnonaukowych o zróżnicowanej tematyce, które pozwolą poszerzyć wiedzę, rozwinąć pasje i poznać bliżej świat nauki. Nagrania będzie można wykorzystać np. w czasie zajęć szkolnych i przeprowadzić podobne warsztaty i eksperymenty naukowe razem z nauczycielami.

Ponadto zobaczymy salę operacyjną, nauczymy się, jak rozpoznać tzw. „fake newsy” i dowiemy się, czym jest „chemiczna lokomotywa”, jak w historii szyfrowano informacje oraz jak usunąć ciało obce z dróg oddechowych dziecka. Część programu przybierze formę interaktywną. Odbiorcy będą mogli wykonać zadania samodzielnie w domu lub w szkole pod okiem nauczyciela. Nie zabraknie także konkursów online dla dzieci i młodzieży.

Bydgoski Festiwal Nauki to nauka dziś dla wspólnego jutra. Dołącz już teraz i przekonaj się, że edukacja może być niezwykle fascynująca.