Nastąpił finansowy brexit – zmiany w przelewach do i z Wielkiej Brytanii

Nowe zasady rozliczeń finansowych z Wielką Brytanią. Od nowego roku kraj ten traktowany jest już tak, jak państwo spoza Unii Europejskiej. To efekt brexitu, który nastąpił 1 lutego 2020 r., ale od tego dnia jeszcze przez 11 miesięcy obowiązywał okres przejściowy, w czasie, którego nie było żadnych zmian w realizacji płatności do i z Wielkiej Brytanii. Od 1 stycznia 2021 r. to się zmieniło.
około min czytania
 

Wspólny rynek płatności

Unia Europejska tworzy wspólny rynek płatności dzięki przepisom dotyczącym zasad realizacji rozliczeń. Głównym aktem prawnym jest w tym przypadku Dyrektywa o usługach płatniczych (Payment Services Directive – PSD) implementowana do regulacji krajowych w Ustawie o usługach płatniczych. Przepisy te ustanawiają obowiązujące powszechnie w całej Unii ramy prawne, dzięki którym funkcjonują między innymi rozliczenia SEPA. Od 1 stycznia 2021 r. rozliczenia pomiędzy Wielką Brytanią a bankami z Unii Europejskiej będą regulowane przez przepisy dotyczące transakcji pozaunijnych. 

Osobno, ale nadal razem

Od 1 stycznia 2021 r. przelewy w funtach brytyjskich, złotych i amerykańskich dolarach przeznaczone dla beneficjentów prowadzących rachunki w bankach w Wielkiej Brytanii są płatnościami zagranicznymi wysyłanymi poza obszar Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Oznacza to, że korzystając z klauzuli kosztowej SHA (koszty pokrywane przez obie strony transakcji) nie ma pewności przekazania pełnej kwoty zlecenia na rachunek beneficjenta – banki pośredniczące w realizacji płatności mogą pobrać należne opłaty z kwoty zlecenia. Potrąceń można uniknąć korzystając z klauzuli kosztowej OUR (wszystkie koszty pokrywane przez zleceniodawcę), która jest dostępna dla zleceń do Wielkiej Brytanii. Opcja to przelew z klauzulą BEN oznaczającą, że wszelkie opłaty zostaną pobrane z kwoty zlecenia. Klauzule OUR i BEN nie mogą być stosowane dla transakcji wewnątrzunijnych. Chociaż Wielka Brytania znalazła się poza Unią to nadal będą realizowane rozliczenia SEPA i będzie to z pewnością najtańszy sposób rozliczeń z tym krajem. Zasady realizacji rozliczeń z Wielką Brytanią będą wyglądały analogicznie do rozliczeń ze Szwajcarią. Ten kraj również nie należy do EOG, jednak przyjął przepisy umożliwiające realizację rozliczeń SEPA, a banki szwajcarskie uzyskały zgodę na przystąpienie do rozliczeń wewnątrzunijnych w euro.

Zmiany w przelewach zagranicznych

Od 1 stycznia 2021 r. transfery środków pieniężnych do i z Wielkiej Brytanii, czyli spoza Unii, muszą zawierać pełne dane zleceniodawcy oraz beneficjenta. W przypadku przelewów wysyłanych przez PKO Bank Polski pełne dane zleceniodawcy zgodne z danymi właściciela rachunku są – i były we wcześniejszym okresie – umieszczane w komunikacie płatniczym przelewu. Jeśli identyczna praktyka będzie stosowana przez banki brytyjskie, to nie pojawią się opóźnienia w realizacji zleceń otrzymywanych z terenu Wielkiej Brytanii, ponieważ PKO Bank Polski ma miał obowiązek sprawdzenia czy przelew zawiera pełne dane zleceniodawcy.

Klienci PKO Banku Polskiego powinni zatem zwrócić uwagę, aby dane beneficjenta przelewu były prawidłowe. Może się zdarzyć, że stałe zlecenia, które dotychczas były realizowane bez problemu zostaną opóźnione lub odrzucone przez bank beneficjenta.

Katarzyna Zakrzewska, Menedżer Zespołu
Maciej Mikołajun, dyrektor Biura Obsługi Rozliczeń Krajowych i Zagranicznych w PKO Banku Polskim