PKO Bohaterom. Mimo pandemii akcja pomocy Powstańcom trwa!

Zakończyła się szósta akcja pomocy Powstańcom Warszawskim w ramach projektu PKO Bohaterom. Tym razem w trudniejszych niż dotąd warunkach, bo w rygorze sanitarnym z powodu pandemii, wolontariusze z PKO Banku Polskiego wyremontowali mieszkanie Wiesława Małkowskiego ps. Pantera.
około min czytania

Ewa Małkowska, córka Wiesława Małkowskiego, jest zaskoczona tym, jak szybko wolontariusze z PKO Banku Polskiego odnowili mieszkanie jej taty.

Malowali, myli, sprzątali – cały czas coś się działo – mówi. – To było niesamowite, Jesteśmy przeszczęśliwi. Tata, jak zobaczył łazienkę, wprost oniemiał. Był zachwycony. Bardzo dziękujemy i zapraszamy z wizytą – dodaje.

To już szósta akcja remontowa pracowników warszawskich oddziałów banku. Wcześniej prace związane z modernizacją mieszkania prowadzili u pani Zofii Brączek ps. „Renia” i Janusza Walędzika ps. „Czarny”. Przystosowali do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienkę w mieszkaniu pani Ludwki oraz zamontowali specjalistyczne wanny w łazienkach dwóch innych pań, które wolą pozostać anonimowe. Tym razem remontowano mieszkanie pana Wiesława Małkowskiego ps. Pantera, który podczas Powstania Warszawskiego walczył na Starówce w zgrupowaniu Róg.

Pomagają bohaterom

PKO Bohaterom to inicjatywa wolontariuszy – pracowników PKO Banku Polskiego z Warszawy. Jej celem jest przypominanie o heroizmie Powstańców Warszawskich, ale także realna pomoc w ich codziennym życiu.

Bankowcy wspierają blisko stu kombatantów. Od czterech lat organizują zbiórki pieniędzy, żywności i sprzętów AGD, przygotowują okazjonalne upominki i świąteczne paczki, a także remontują mieszkania, które przystosowują do potrzeb będących już w senioralnym wielu bohaterów. Ważną częścią tej akcji jest dbałość o bezpośredni kontakt z kombatantami i ich rodzinami.

Wszyscy wolontariusze z PKO Banku Polskiego działają w myśl hasła „Nie czekamy pomagamy” i tę ideę realizują z pełnym zaangażowaniem. Inicjatywę wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego.

Akcja trudniejsza niż dotąd

To była wyjątkowa edycja akcji, bo realizowana w bardzo trudnych warunkach – w czasie epidemii Covid-19. – Pracowaliśmy, zachowując wszelkie środki ochrony i rygor sanitarny, z myślą o nas wszystkich, ale przede wszystkim o naszych bohaterach. Precyzyjnie planowaliśmy działania, podzieleni na grupy. Harmonogram był ustalony tak, aby ekipy nie spotykały się. Na koniec całą powierzchnię ozonowaliśmy, aby rodzina mogła wejść do ładnego, czystego, ale i bezpiecznego wnętrza – podkreśla Iwona Kowalewska-Wojtala, inicjatorka akcji.

Prace zakładały odnowienie całego mieszkania, m.in. gruntowny remont łazienki, malowanie wszystkich pomieszczeń i sprzątanie, a po ich zakończeniu ozonowanie wnętrza. Cały koszt wyniósł ponad 13 tys. zł. Finansowanie zapewniła Fundacja PKO Banku Polskiego.

– PKO Bohaterom to wyjątkowa akcja naszych wolontariuszy. Jest przejawem nie tylko potrzeby pomagania innym, ale także zaangażowania. A dodatkowo wyzwala imponujące pokłady kreatywności, umiejętności organizacyjnych, a także wrażliwości i szacunku dla naszych bohaterów i historii – podkreśla Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.  

Pomoc w nowej rzeczywistości

Pracownicy banku chętnie uczestniczą w wielu akcjach charytatywnych, bo pomaganie innym daje im siłę i satysfakcję. PKO Bohaterom dodatkowo wyzwala dużo pozytywnej energii, a jej uczestnicy zdają się tworzyć pewną wspólnotę. To wszystko pozwala im działać, mimo obiektywnych przeszkód. W zaledwie 10 dni kilkunastu wolontariuszy wykonało remont całego mieszkania. Zorganizowali m.in. transport, materiały i fachowe wsparcie. Zaplanowali prace i terminowo je zakończyli.

Wszystko przebiegało naprawdę sprawnie, mimo covidowej rzeczywistości – mówi Marcin Curyło, wiele lat uczestniczący w akcji. – Każdy się angażował. Działo się naprawdę dużo i bardzo szybko. Chciałbym podkreślić, że dzięki takim akcjom, w których uczestniczą pracownicy wraz z przełożonymi, poznajemy się na nowo. Na co dzień żyjemy w pośpiechu, wśród wielości danych, obowiązków i terminowych zadań, w związku z czym niewiele czasu pozostaje na bliższe poznawanie się, czy nawet rozmowę. Tutaj mogliśmy zobaczyć się w innych warunkach, a nierzadko też odkryć swoje talenty, np. dekoratorskie. To fantastyczne doświadczenie i integracja w najlepszym, z możliwych, wydaniu – podkreśla Marcin Curyło, dyrektor oddziału 12 PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Akcja trwa!

Mimo pandemii akcja PKO Bohaterom trwa i planowane są kolejne działania. – Ten remont pokazał, jak ważna to dla nas wszystkich inicjatywa. Jestem zbudowana postawą naszych wolontariuszy, ich entuzjazmem z jakim przystąpili do pracy. Nikt nie wahał się, aby poświęcić swój czas, a także siły, bo przecież remonty to głównie wysiłek fizyczny. Co więcej, pracownicy angażowali rodziny i przyjaciół – podkreśla Iwona Kowalewska-Wojtala, dyrektor Oddziału 43 w Warszawie.

Nasza akcja ciągle się rozwija, a remonty idą nam coraz sprawniej. To chyba najlepsza wiadomość dla nas, ale i naszych bohaterów, których bardzo nasze działania cieszą – zaznacza.

Warto przypomnieć, że akcja PKO Bohaterom jest prowadzona we współpracy ze Związkiem Powstańców Warszawskich. Jednym z ważnych zadań w ramach akcji realizowanych z niekłamaną przyjemnością są cykliczne spotkania i rozmowy z weteranami. I tego – w czasie epidemii – najbardziej brakuje zarówno bohaterom, jak i wolontariuszom z PKO Banku Polskiego.

Ewa Maciejewska
Specjalista w PKO Banku Polskim