#Pomagamy. Pomysł na pomoc – wolontariusze PKO Banku Polskiego w walce z COVID-19

Maski tlenowe dla medyków zrobione z masek do nurkowania czy akcje pomocy za pośrednictwem Facebooka – to tylko przykłady zaangażowania wolontariuszy z PKO Banku Polskiego w czasie epidemii. Są kreatywni i pełni empatii. Mobilizują siebie nawzajem, swoich bliskich i znajomych, by wspierać służby medyczne i mundurowe, podopiecznych DPS-ów oraz mieszkańców swoich miast. A ich działania są skuteczne!
około min czytania

Pomoc wolontariuszy PKO Banku Polskiego dociera tam, gdzie jest potrzebna i przybiera najróżniejsze formy. A bankowcom pomysłów na pomaganie nie brakuje.

Akcja na Fecebooku

Do niedawna maseczki ochronne były towarem deficytowym – także w województwie dolnośląskim. W Jeleniej Górze pracownicy banku dołączyli do akcji wsparcia dla służb mundurowych i medycznych oraz aktywnie działali w lokalnej grupie pomocy potrzebującym w czasie epidemii.

Udało nam się znaleźć materiał na maseczki w dobrej cenie i szybko zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy. Włączyli się prawie wszyscy pracownicy oddziału. W efekcie kupiliśmy 50 m tkaniny, z której powstało prawie 900 maseczek – mówi Marcin Majewski, doradca w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Jeleniej Górze.

Pomocny w tym był założony przez jednego z mieszkańców miasta lokalny profil na Facebooku, gdzie mogli zgłaszać się ci, którzy chcą pomagać oraz ci, którym pomoc jest potrzebna. W ten sposób konkretne wsparcie trafiało do odpowiednich osób. Szczególnie ważny był transport.

– Zaangażowałem się w tę akcję, głównie w formie transportu, którego potrzebowali m.in. lekarze, pielęgniarki czy strażacy. Wszyscy mogli zgłosić swoje zapotrzebowanie, a ktoś z użytkowników profilu przybywał z pomocą. To działało – wspomina pan Marcin.

Maska ochronna nie do nurkowania

Bankowi wolontariusze działają w swoich miejscowościach i znają lokalne potrzeby. Potrafią się zorganizować i mają pomysły, które sprawnie wprowadzają w życie. Tak było też w Brzegu Dolnym koło Wrocławia. Kiedy wszędzie brakowało środków ochrony i trudno było je zdobyć, pracownicy banku znaleźli rozwiązanie.

Akcja była prosta. Za punkty z MyBenefit w jednym z internetowych sklepów sportowych kupiliśmy maski do nurkowania i przekazaliśmy je specjalistom z Politechniki Wrocławskiej. Tam zostały przerobione na maski tlenowe, ochronne dla personelu medycznego. Gotowe produkty trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie takich środków brakowało. W akcję zaangażowało się siedmiu pracowników oddziału. Cieszę się, że mogliśmy pomóc – mówi Krzysztof Stobierski, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Brzegu Dolnym.

Pomoc Koła Gospodyń Wiejskich

W czasie szalejącej epidemii, wsparciem dla medyków najbardziej potrzebujących pomocy zajęli się także pracownicy banku w Trzebnicy. Liczyła się każda pomocna dłoń. Bankowi wolontariusze najpierw zaangażowali swoich bliskich i znajomych, a potem całą grupę, czyli ważne w lokalnym środowisku Koło Gospodyń Wiejskich.

W efekcie udało nam się pozyskać znaczące wsparcie dla Szpitala Powiatowego w Trzebnicy. Przekazaliśmy m.in. 1000 maseczek, 100 kombinezonów, a także słodycze dla personelu medycznego na osłodzenie trudnego czasu – mówi Andrzej Łoposzko, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Trzebnicy.

Pomoc dla medyków i potrzebujących wsparcia osób zorganizowano też w Białymstoku. Pracownicy banku w regionie przeprowadzili zbiórkę finansową i zebrali ponad 2,2 tys. zł. – Całą kwotę przekazaliśmy na potrzeby Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego oraz Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku – mówi Tomasz Możejko, dyrektor RCK PKO Banku Polskiego w Białymstoku. Pomoc dla szpitali w regionie trwa.

Wsparcie mieszkańców

Wolontariusze z PKO działają także w Wielkopolsce. Gdy wsparcia potrzebowali m.in. podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i upośledzonej młodzieży w Mielżynie, pracownicy Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Witkowie zorganizowali zbiórkę pieniężną, zakupili środki ochrony i przekazali je do ośrodka.

W podwarszawskim Otwocku, bankowi wolontariusze pomogli mieszkańcom miasta. – Kiedy brakowało środków ochrony, zebraliśmy pieniądze i kupiliśmy gumki potrzebne do przygotowania maseczek. Przekazaliśmy je pani, która szyła maseczki i rozdawała potrzebującym mieszkańcom – mówi Marta Olszewska z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Otwocku.

W akcję zaangażowało się około 20 wolontariuszy, z których część stale wspiera lokalną społeczność. Jedna z pracownic pomaga osobom starszym robiąc im zakupy, przygotowując posiłki i spędzając z nimi czas.

To właśnie wolontariusze z PKO Banku Polskiego! Większość ich działań prowadzonych w czasie epidemii w całym kraju wspierała i wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego. Trwa prowadzona przez nią ogólnopolska zbiórka pieniędzy na walkę z koronawirusem, do której może dołączyć każdy. Wystarczy dokonać wpłaty w aplikacji mobilnej IKO – walka z COVID-19 lub na konto Fundacji PKO Banku Polskiego 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014 z tytułem przelewu: walka z COVID-19.

Bankowi wolontariusze mogą zakładać własne zbiórki pieniędzy na walkę z koronawirusem. Wszelkie pytania w tej sprawie można kierować na adres: Fundacja.COVID-19@pkobp.pl.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim