Chcesz dorosnąć do finansów? Zacznij od konta!

Możliwość odkładania na wymarzoną zabawkę, koszulkę z ukochanym bohaterem czy po prostu dużą porcję słodyczy. Do tego świadomość, że ma się własne pieniądze – i to w banku! A z praktycznego punktu widzenia – rosnące umiejętności zarządzania własnym budżetem. Zalet posiadania konta przez dziecko jest wiele. Co ważne, wejście w świat finansów jest proste.
około min czytania

Prawie 50 proc. młodych Polaków, zakłada swoje pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności – tak wskazują najnowsze badania przeprowadzone przez Związek Banków Polskich. Natomiast Kantar TNS podaje, że pierwsza aktywność bankowa jest podejmowana przez tzw. pokolenie Z o wiele wcześniej niż miało to miejsce jeszcze dekadę temu. Dziś aż 80 proc. najstarszych nastolatków posiada już konto osobiste, podczas gdy w 2009 r. było ich jedynie 40 proc.

Konto dla dziecka – dyskretny monitoring

Bez względu na rosnącą popularność korzystania z nowoczesnej bankowości i stosunkowo młody wiek, kluczowy pozostaje rozwój wiedzy ekonomicznej – i to od najmłodszych lat. Tu najważniejszy jest wpływ rodziców, a z tym bywa różnie.

Z badań NASK wynika jednak, że tylko co 10 rodzic interesuje się tym, co dziecko robi w sieci, a aż 60 proc. domów nie ma żadnych zasad korzystania z internetu. To niedobre sygnały. Skoro dorośli nie monitorując aktywności w sieci, nie przyglądają się zapewne operacjom w aplikacji mobilnej czy koncie bankowym.

Trzeba rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach – mówi Anna, mama ośmioletniej Magdy. – Pokazać mu na czym polega różnica pomiędzy ważnymi wydatkami, a tymi związanymi z przyjemnościami. Na czym polega wybór. To na pewno pomoże dziecku w przyszłości w podejmowaniu decyzji związanych z zarządzaniem swoim budżetem.

PKO Konto Dziecka – wszystko pod kontrolą

To nasz debiut. PKO Kont Dziecka jest rachunkiem osobistym dla najmłodszych, mających do 13 lat. Zakładając je otrzymamy także dostęp do PKO Junior, a tam wiele niespodzianek oraz sporą dawkę wiedzy i zabawy. Oferta obejmuje także kartę płatniczą i materiały edukacyjne. Co ważne, nie zapłacimy nic za otwarcie i prowadzenie takiego konta. Otrzymamy za to od Banku szansę na odkładanie pieniędzy i korzystne oprocentowanie. Zmobilizuje to nas do oszczędzania. Oprocentowanie wynosi 2,5 proc. do 2500 zł oraz 0,5 proc. powyżej tej sumy.

Warto wiedzieć: Unikalnym produktem dla dzieci w ofercie PKO Banku Polskiego jest karta PKO Junior. Może ona służyć do płatności zbliżeniowych i internetowych, a także wypłat środków z bankomatów. Koszt wydania karty to 15 zł, a korzystanie z niej jest bezpłatne.

W przypadku rachunków dla dzieci do 13. roku życia rodzic ma pełną kontrolę nad środkami zgromadzonymi na takim koncie. W Aplikacji Rodzica, która stanowi część bankowości internetowej, można sprawdzić stan środków na PKO Koncie Dziecka, zatwierdzać zlecone przez pociechę przelewy i doładowania telefonu oraz ustalać wyzwania finansowe.

PKO Konto Pierwsze – niech żyje wolność

Na nastolatków (13-18 lat) czeka PKO Konto Pierwsze. To nowoczesny i funkcjonalny rachunek z dostępem nie tylko do bankowości internetowej, ale i bardzo praktycznej aplikacji mobilnej. Dzięki nim mogą swobodnie zarządzać kieszonkowym czy pieniędzmi z prezentów od dziadków. Rodzice cały czas mają szansę służyć radą i pomocą, ale już nie zatwierdzają transakcji. Daje to dziecku tak ważne poczucie niezależności, ucząc jednocześnie odpowiedzialności i dyscypliny finansowej.

Założenie i korzystanie z PKO Konta Pierwszego jest niemal całkowicie darmowe. Należy liczyć z możliwością naliczenia przez Bank prowizji za korzystanie z karty płatniczej, ale jedynie w przypadku, gdy w poprzednim miesiącu nie zostały wykonane przynajmniej dwie transakcje bezgotówkowe, np. płatności kartą w sklepach, w internecie lub BLIKIEM (nie wypłaty gotówki z bankomatu). 

Otwierając PKO Konto Pierwsze, rodzice i dzieci są już bardziej świadomi swojej decyzji niż w przypadku PKO Konta Dziecka – mówi Agnieszka Noga, doradca Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Rzeszowie. – Świadczy o tym również fakt, że decydują się na Pierwsze Konto Oszczędnościowe. Cały pakiet bankowy: konto, karta i aplikacja IKO pozwalają młodym ludziom na pełne zarządzanie swoimi pieniędzmi. Są już samodzielni, więc szybko dowiadują się, że gdy wydadzą na początku miesiąca całe swoje kieszonkowe, potem będzie krucho z kasą.

Agnieszka Noga zaznacza, że wbrew pozorom nastolatkowie są bardzo odpowiedzialni. – Kiedy dostają umowę o konto, sprawiają wrażenie dumnych i szczęśliwych. Cieszy mnie to, bo jestem pierwszą osobą, która wprowadza ich w świat finansów. Niewiele im trzeba wyjaśniać. Znają również aplikację mobilną IKO, najczęściej mają już zainstalowaną, a funkcje opanowane.

Zdaniem doradcy Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Rzeszowie nauka bankowości powinna być jak zajęcia pozalekcyjne: nauka języków, gra na instrumencie czy zajęcia sportowe. – To ważna i przydatna wiedza. Ale to, ile dzieci jej zdobędą, zależy przede wszystkim od rodziców – ich podejścia, chęci i świadomości.

Warto wiedzieć: Wraz z PKO Kontem Pierwszym można również otworzyć PKO Pierwsze Konto Oszczędnościowe, na które wpływać będą oszczędności. Oprocentowanie PKO Pierwszego Konta Oszczędnościowego wynosi 2 proc. do kwoty 10 tys. zł i 1,6 proc. od nadwyżki powyżej10 tys. zł w skali roku (odsetki są naliczane i przelewane na konto co miesiąc).

Oszczędzanie na przyszłość

  • Produktem umożliwiającym systematyczne oszczędzanie, który może być wykorzystany dla zapewnienia przyszłości finansowej dzieci, jest Program Budowania Kapitału. Otwierając go zyskujemy wygodny sposób na regularne odkładanie pieniędzy z oprocentowaniem zmiennym. Można wpłacać od 100 zł do 1000 zł miesięcznie przez okres 5 lat. Środki zgormadzone na lokacie w chwili osiągnięcia przez dziecko pełnoletności można przekazać mu w formie przelewu na jego konto. Lokatę można założyć przez serwis internetowy iPKO, aplikację mobilną IKO, w dowolnej placówce PKO Banku Polskiego albo przez infolinię Banku. Oprocentowanie jest zmienne co 3 miesiące względem otwarcia lokaty, wyliczane w oparciu o stopę międzybankową WIBOR 3M.

Aleksandra Pietruczuk