Popraw sobie humor, czyli jak się bawić w czasie epidemii

Polacy są w czołówce narodów, które bardzo odczuwają izolację społeczną spowodowaną koronawirusem, jak również ograniczenia stylu życia – wynika z badania sieci IRiS. Niestety, mimo odmrażania gospodarki, wciąż obowiązują ograniczenia w organizowaniu rozrywek. Dlatego spędzajmy przyjemnie czas w domu i wykorzystujmy do tego internet.
około min czytania

Spośród badanych piętnastu narodów z całego świata, Polacy, zaraz za mieszkańcami Meksyku, czują się najbardziej wyizolowani społecznie w związku z koronawirusem (twierdzi tak 31 proc. pytanych przez IRiS). Problem ten wskazujemy np. aż trzykrotnie częściej niż Japończycy. Izolację odczuwamy ją również dużo intensywniej niż pozostałe badane kraje europejskie.

Sport, gotowanie i medycyna

Spośród aktywności, z których planujemy w kolejnych miesiącach korzystać zdalnie, Polacy wymieniają: usługi medyczne (67 proc.), uprawianie sportu online, wspólne posiłki z innymi członkami rodziny z wykorzystaniem internetu (56 proc.) oraz gotowanie (41 proc.).

Polacy są w dużym stopniu społeczeństwem tradycyjnym i więzi rodzinne oraz spotkania z bliskimi są szczególnie ważne, być może ważniejsze niż w innych krajach. Izolacja z powodu pandemii spowodowała, że nie można było spotkać się nawet z najbliższymi, z którymi się nie mieszka, dlatego może być ona odbierana jako szczególnie uciążliwa – komentuje dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Co można robić w sieci?

Aby poprawić sobie humor, wykorzystajmy internet. Znajdziemy w nim w zasadzie wszystko i wszystkich.

  1. Zacznijmy od zakupów online. E-commerce w Polsce stale rośnie, a bardziej wymagający mogą sięgnąć do oferty sklepów zagranicznych.
  2. Zorganizujmy spotkanie z przyjaciółmi na jednej z platform umożliwiających rozmowy wideo (np. Zoom, Skype, Google Hangouts) – to ciekawe doświadczenie i nasze okno na świat. Przydaje się także, gdy nasi znajomi są daleko.
  3. Zróbmy przegląd rzeczy, które odłożyliśmy „na wczoraj”. Teraz jest czas, aby do nich wrócić. Odnówmy starą szafkę, wymieńmy uchwyty w niemodnej komodzie, zróbmy przegląd naszego składziku z rzeczami, które mogą się „przydać” albo zacznijmy gruntowne przemeblowanie.
  4. Zapiszmy się na fora lub do grup tematycznych. Zagrajmy online: w szachy, chyba że wolimy budować miasta albo wypróbować się w roli zawodowego żołnierza – każdemu przyda się jakaś misja do wykonania.
  5. Zacznijmy gotować. Kuchnia zero waste to znakomity pomysł na wolne popołudnia. Zobaczmy, jak wspaniale i tanio można się wyżywić przy odrobinie kreatywności. Zaskoczmy domowników nowym niedzielnym obiadem.

Potraktujmy pobyt w domu jako coś pozytywnego. Zawsze jest wiele spraw do nadrobienia. To także dobry moment na przemyślenie – to nasz czas na dobre pomysły!

Zostań w domu, kupuj online BLIKIEM.

  •  Za dostęp do portali, gier czy szkoleń zapłacimy tą metodą. Wykorzystajmy więc nasze IKO, aby poprawić sobie nastrój.
    Co można zrobić BLIKIEM: – dokonać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, – wypłacić i wpłacić gotówkę w bankomatach/wpłatomatach, – skorzystać z natychmiastowego przelewu na numer telefonu pomiędzy klientami różnych banków (przelew na telefon), – wygenerować czek BLIK (9-cio cyfrowy kod) służących do dokonywania płatności i wypłaty gotówki z bankomatów.

Joanna Kozłowska