Ponad 15 tys. uczestników Warszawskich Dni Informatyki

Najważniejsze wydarzenie polskiego IT i data science dla studentów i profesjonalistów odbyło się w tym roku w formule online. Jego sponsorem i uczestnikiem był PKO Bank Polski. Podczas konferencji prelegenci z całego świata dzielili się swoimi doświadczeniami, pokazywali najnowsze rozwiązania, technologie i trendy. Konferencji towarzyszyła również Giełda Pracy IT.
około min czytania

Warszawskie Dni Informatyki to konferencja złożona z prezentacji, paneli dyskusyjnych, konsultacji z ekspertami i praktycznych warsztatów połączona z Giełdą Pracy IT. W tym roku, w ciągu dwóch dni, odbyło się blisko 200 prezentacji online lub VoD, prowadzonych przez polskich oraz zagranicznych ekspertów. Zakres tematyczny był szeroki – ponad 22 ścieżki tematyczne, w tym m.in.: programowanie, frontend, backend, mobile, technologie DevOps, administracja infrastrukturą, bezpieczeństwo, data science, IoT, blockchain i kryptowaluty.

Na głównej scenie

Na żywo podczas głównych ścieżek prezentacyjnych Main Stage oraz IT Security odbywały się wystąpienia przedstawicieli takich firm jak: Asseco, Goldman Sachs, Procter&Gamble, Sekurak, GetInData, PwC, TechLead czy BEC Poland. Prelekcję „Talk2IKO – jak wdrażamy asystenta głosowego w najlepszej bankowej aplikacji mobilnej na świecie” poprowadził Tomasz Piętowski, kierownik w Departamencie Aplikacji Bankowości Elektronicznej PKO Banku Polskiego.

Przeszliśmy przez cały proces wytwórczy, od wymagań do wdrożenia z perspektywy roli jaką pełnię w projekcie, czyli architekta. Podzieliłem się doświadczeniami i wnioskami do jakich doszliśmy wraz z zespołem projektowym. Nie mogło zabraknąć również odniesień do warsztatu technicznego – zastosowanych narzędzi, wzorców i standardów, dzięki którym udało nam się zrealizować projekt – mówi Tomasz Piętowski. – Asystent głosowy w IKO jest cały czas rozwijany. W ostatnich dniach pojawiły się nowe funkcje: spłata karty, zmiana limitów, integracja z Siri. Tym samym asystent obsługiwać będzie ponad 130 intencji wypowiadanych przez klientów banku. W przyszłości planowane jest dostosowanie Talk2IKO do współpracy z aplikacjami wspierającymi osoby niewidome i niedowidzące (TalkBack i Voiceover), inteligentna analityka wydatków, inteligentne podpowiedzi i wiele innych funkcji – dodaje.

W prelekcji PKO Banku Polskiego wzięło udział ponad 1200 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wystąpienia: „O co chodzi z tym Scrum – nietypowy przewodnik dla developerów” (Marcin Ziółek, Agile Coach, KMD), „Farewell chatbots” (Chris Wróbel, CEO Virbe), „Jak przestępcy używają DNS” (Piotr Głaska, Senior Systems Engineer, Infoblox), „Podatności we współczesnych aplikacjach www” (Łukasz Mikuła, Head of R&D, AFINE) czy „Live forensics” (Wojciech Pilaszak, prezes e-Detektywi).

Na VoD można obejrzeć takich ekspertów jak: Robert Pröll, CEO Kupp Software GmbH, Wit Jakuczun, CEO WLOG Solutions, Solms Dykman, Machine Learning Engineer w Runtastic czy Gabor Wnuk, Head System Designer w Orange.

W strefie pracodawców

O pracy w obszarach IT i data science można było porozmawiać podczas spotkań w strefie pracodawców, do której przez dwa dni weszło w sumie około 10 tys. osób. Stoisko PKO Banku Polskiego odwiedziło 1467 osób.

Uczestnicy mogli napisać do nas na czacie oraz umówić się na indywidualną rozmowę. Odwiedzali nas zarówno studenci, jak i osoby z doświadczeniem zawodowym. To były bardzo konkretne rozmowy. Pytania kandydatów oprócz dostępnych ofert, dotyczyły wykorzystywanych w banku technologii oraz projektów, które są obecnie realizowane. Pytali również o kompetencje, które są wymagane w procesie rekrutacji i w przyszłości mogą ułatwić im zatrudnienie w naszej firmie – mówi Joanna Nowosielecka z Zespołu Rekrutacji PKO Banku Polskiego.

Aleksandra Pawłowska, studentka IV roku Matematyki na Politechnice Lubelskiej brała udział zarówno w prezentacjach firm, jak i Giełdzie Pracy. – Dzięki temu, że targi odbywały się wirtualnie, nie musiałam jechać z Lublina do Warszawy. Po rozmowie z rekruterką PKO Banku Polskiego planuję złożyć CV na wakacyjny staż w obszarze data science. W tym kierunku chciałabym się w przyszłości rozwijać – zaznacza.

Warszawskie Dni Informatyki odbyły się w dniach 11-12 grudnia. Sponsorem całego wydarzenia był PKO Bank Polski, a organizatorem Fundacja Academic Partners.

Joanna Kornaga
ekspert w PKO Banku Polskim