#Pomagamy. Rekord Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa: 1000 litrów krwi w 3 dni!

W 3 dni w 9. miastach w Polsce w organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział blisko 2 400 osób, oddając łącznie ponad 1 000 litrów krwi i jej składników! Dziękujemy!
około min czytania

Letnia odsłona Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa odbyła się pod koniec lipca br. w 9. miastach w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Wzięło w niej udział blisko 2 400 osób, oddając łącznie ponad 1 000 litrów krwi i jej składników.

Dane mówią same za siebie – nasi krwiodawcy są wspaniali! Mimo trudnego czasu pandemii, panujących w kraju upałów, a także sezonu urlopowego, krwiodawcy oddali ponad 1000 litrów krwi i jej składników. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, dzięki Wam wielu ludzi będzie mogło wrócić do zdrowia – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

To kolejna letnia edycja BAHK - w ubiegłym roku, podczas trzydniowej akcji krew i jej składniki pobrano od 1 600 osób. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większym powodzeniem. 

Partnerem tegorocznej akcji było Narodowe Centrum Krwi, a zbiórka krwi była prowadzona przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– Cieszę się, że tak wiele osób przyłączyło się do akcji. Z roku na rok dzięki krwi pozyskanej w ramach BAHK możemy nieść pomoc coraz większej liczbie osób. To bardzo ważne byśmy wspólnie, solidarnie i z zaangażowaniem działali na rzecz polskich pacjentów – powiedziała dr n. o zdr. inż. Małgorzata Lorek, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi.   

Letnia odsłona Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa odbywała się w 9 miastach w kraju, także w Białymstoku.

– Od kilku lat Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku angażuje się w Bankową Akcję Honorowego Krwiodawstwa. Jesteśmy zadowoleni z idei i efektów BAHK, w której czynny udział biorą także pracownicy PKO Banku Polskiego. Dobra organizacja całej akcji, prowadzonej przez Fundację PKO Banku Polskiego może być przykładem dla innych organizatorów podobnych wydarzeń. W imieniu pracowników RCKiK w Białymstoku oraz chorych, którzy dzięki BAHK wracają do zdrowia, dziękuję honorowym krwiodawcom – mówi Dariusz Średziński, wicedyrektor ds. medycznych RCKiK w Białymstoku.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa Bankowa (BAHK) istnieje od 2009 r. Każdego roku zyskuje coraz większe zainteresowanie. Do dziś w realizowanych zbiórkach udział wzięło 16 600 osób.

Pracownicy banku chętnie uczestniczą w Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, ja sama uczestniczę w niej 9. raz. A w sumie krew oraz jej składniki udało mi się oddać już 30 razy. Dzięki temu, mimo że nie jestem medykiem, mam szansę realnie pomóc osobom, które chorują a nawet walczą o życie. Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, bo to piękna sprawa – mówi Daria Tajs, pracownik PKO Banku we Wrocławiu.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml).

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym i wypoczętym, zdrowym, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Więcej informacji jest dostępnych na stornach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie i życie człowiekowi.

Ewa Maciejewska
Specjalista