Stawiamy na osobowość i kompetencje – PKO Bank Polski na Targach Pracy w Szczecinie
Uniwersalny charakter targów pracy w Szczecinie pokazał, że instytucje bankowe poszukują dzisiaj osób o różnych kwalifikacjach i umiejętnościach. O tych najważniejszych z punktu widzenia PKO Banku Polskiego opowiada Bartłomiej Pilawski, przedstawiciel Biura Partnerstwa Biznesowego. 2019-10-25Kto odwiedził stoisko PKO Banku Polskiego na Targach Pracy w Szczecinie?
Były to w większości osoby z doświadczeniem zawodowym w bezpośredniej obsłudze klienta, czasami także w bankowości. Mieliśmy okazję do rozmowy również ze studentami, absolwentami uczelni wyższych, a nawet uczniami szkół średnich, którym prezentowaliśmy oferty naszych staży.
Jakie pytania najczęściej pojawiały się wśród zainteresowanych osób? Jakich pracowników poszukujemy?
Wskazywaliśmy na stanowiska związane z bezpośrednią obsługą w obszarze klienta indywidualnego, a w przypadku osób z doświadczeniem w bankowości – także na szczegółowe obszary biznesowe.
Jakich kandydatów poszukuje PKO Bank Polski? Jakie umiejętności powinni posiadać?
W naszym regionie poszukuje głównie kandydatów do obsługi klienta indywidualnego. Na tym stanowisku oczywiście mile widziane jest doświadczenie w pracy w bankowości, ale poza konkretną wiedzą, ważne są kompetencje związane z pracą z klientem, umiejętność prowadzenia rozmowy sprzedażowej, kreatywność w pozyskiwaniu klientów i oferowaniu produktów. Szczególnie interesuje nas osobowość kandydata, jego determinacja w działaniu, chęć rozwoju i podejmowania wyzwań.
Co Bank proponuje młodym osobom, które dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową?
Rozwój, możliwość awansu, stabilną pracę w organizacji, która dba o pracownika. Nowi pracownicy, którzy wpiszą się w nasze oczekiwania, widzą wiele możliwości rozwoju i wizję swojej przyszłości zawodowej w naszym Banku.
Na targach pracy w Szczecinie mogliśmy spotkać firmy z prawie każdej branży. Czy z tego względu była to dla PKO Banku Polskiego możliwość spotkania różnorodnych kandydatów?
Tak, czasami osoby, które dotychczas nie rozważały kariery w bankowości, po krótkiej rozmowie z nami uświadamiały sobie, że Bank daje możliwość zatrudnienia nie tylko po „ekonomii i finansach”. Stawiamy tutaj na człowieka, jego indywidualne predyspozycje i kompetencje.
Czy PKO Bank Polski jest otwarty także na osoby, które chcą zmienić swój zawód, ale nie mają ścisłego wykształcenia i doświadczenia powiązanego z bankowością, za to posiadają kompetencje pożądane z perspektywy Banku?
Oczywiście i nasze doświadczenie pokazuje, że często są to trafione rekrutacje, zarówno z perspektywy zatrudnionych, jaki i ich przełożonych. Otwieramy przed kandydatami różne ścieżki kariery, oferujemy wiele szkoleń oraz możliwości rozwijania kompetencji. Ponadto przez cały rok proponujemy „Staż na Dzień Dobry” – studenci oraz absolwenci mogą rozpocząć płatny staż w różnych działach Banku, korzystając dodatkowo z opieki mentora. Nie zamykamy się na osoby z wykształceniem i doświadczeniem spoza bankowości.
Magdalena Chałupka
23 października PKO Bank Polski zaprezentował się podczas XVI edycji targów pracy w Netto Arena w Szczecinie. To największe tego typu wydarzenie w regionie zachodniopomorskim zgromadziło ponad 5 tys. uczestników, którzy mieli okazję poznać bliżej profile firm, przejść szybkie rekrutacje, a także wziąć udział w przygotowanych wykładach i warsztatach, m.in. o projektowaniu kreatywnego CV oraz budowaniu wizerunku dla pracodawcy w social mediach.
– XVI edycja szczecińskich Targów Pracy to największe tego typu wydarzenie w regionie. Tegoroczna odsłona zgromadziła w jednym miejscu ponad setkę pracodawców z wielu dziedzin, również czołowych przedstawicieli branży finansowej. Ofercie wystawców towarzyszył szereg wydarzeń, takich jak warsztaty czy sesje specjalistycznego doradztwa zawodowego – mówi Maciej Patynowski, współorganizator Targów Pracy w Szczecinie.