Wspieramy rehabilitację pocovidową

Dolny Śląsk jest liderem rehabilitacji pocovidowej! Na 6 placówek medycznych w kraju zapewniających specjalistyczną opiekę w powrocie do pełni zdrowia po przebyciu COVID-19, aż 4 znajdują się w tym regionie. Wspiera je PKO Bank Polski, jego Fundacja a także pracownicy i klienci – użytkownicy mobilnej aplikacji IKO korzystający z funkcji Pomagaj z nami.
około min czytania

Od ponad roku mierzymy się z epidemią koronawirusa. Wyzwaniem społecznym jest teraz pomoc osobom, które przeszły COVID-19. Dzięki współpracy Fundacji PKO Banku Polskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego dofinansowanie otrzymały oddziały rehabilitacyjne dla pacjentów pocovidowych 4 dolnośląskich placówek medycznych.

Coraz więcej osób, które przeszły zakażenie koronawirusem przez wiele tygodni odczuwa skutki przebytej choroby. Dzięki uruchomionym Ośrodkom Kompleksowej Opieki, osoby u których występują powikłania po przebyciu COVID-19 będą otoczone profesjonalną opieką. To bardzo ważne, aby ozdrowieńcy, którzy nadal zmagają się z różnymi dolegliwościami mogli liczyć na pomoc specjalistów. Takie działania znacznie zwiększają szanse na powrót do zdrowia – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Wsparcie otrzymały Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu na zakup zestawu komputerowego z monitorem medycznym i drukarką, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy – na aparat do gazometrii, Centrum Medyczne „Dobrzyńska” – Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu na bieżnię rehabilitacyjną oraz Szpital Powiatowy w Oleśnicy – na przygotowanie miejsca do hospitalizacji i porodu pacjentek covidowych i pocovidowych.

Od początku PKO Bank Polski i jego Fundacja angażują się w walkę z COVID-19. Realizują i wspierają działania, mające na celu ochronę życia i zdrowia ludzi, jak i ograniczające negatywny wpływ pandemii na polską gospodarkę. Jednym z nich jest wsparcie rehabilitacji pocovidowej i diagnostyki na Dolnym Śląsku – mówi Małgorzata Czerwińska, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej we Wrocławiu PKO Banku Polskiego.

Dotąd na walkę z COVID-19 spółki GK PKO Banku Polskiego przekazały ponad 23 mln zł. z czego Fundacja przeznaczyła ponad 11,3 mln. zł. Dolnośląskie placówki otrzymały dofinansowanie wysokości 105 tys. zł. Połowa tej kwoty pochodzi od użytkowników IKO – mobilnej aplikacji banku, korzystających z funkcji Pomagaj z nami i wpłacających środki na walkę z COVID-19.

PKO Bank Polski i jego Fundacja podejmują wiele inicjatyw na rzecz i z udziałem społeczeństwa. Do walki z COVID-19 włączyli się nasi klienci dokonując wpłat w aplikację IKO. Dzięki nim zebraliśmy środki na wsparcie dolnośląskich szpitali. To przykład, jak technologia może nas zbliżać i ułatwić pomaganie – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Jednym z czterech szpitali, który otrzymał dofinansowanie na specjalisty sprzęt dla pacjentów pocovidowych jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.  – Sfinansowany przez Fundację PKO Banku Polskiego aparat do gazometrii umożliwi szybką diagnostykę i wdrożenie rehabilitacji u pacjentów pocovidowych, co może przyspieszyć nawet o kilka miesięcy ich powrót do pełnej formy, a przede wszystkim niemal natychmiast poprawić jakość ich życia – mówiła Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor placówki podczas konferencji zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego 11 marca br.